تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 7 شوال 1442 Tuesday, 18 May , 2021

کتاب «شیوه طراحی ذهنی» چاپ نهمی شد

  • 10 آبان 1399 - 17:57

کتاب «شیوه طراحی ذهنی» نوشته ناصر پلنگی توسط انتشارات سروش به چاپ نهم رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «شیوه طراحی ذهنی» نوشته ناصر پلنگی به‌تازگی توسط انتشارات سروش به چاپ نهم رسیده است.

این کتاب حاصل ۱۰ سال تدریس طرّاحی و مبانی هنرهای تجسمی در دانشکده‌های هنری است. مؤلف که معتقد است در دانشگاه‌های معتبر امروز جهان هر دو شیوه طراحی عینی و طراحی ذهنی پابه‌پای هم تدریس می‌شوند، در این کتاب سعی کرده اصول و قواعد طرّاحی ذهنی را همراه با روش‌های مختلف این شیوه در کنار کاربرد هریک از این روش‌ها در بیان تصویری تدوین کند.

شیـوه طراحی ذهنـی که در مقـابل طراحی عینـی قرار دارد و باید قدم‌به‌قدم با آن تدریس شود؛ شیوه‌ای است که عملکرد نیروهای ذهنی را در طراحی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این‌شیـوه قوای ذهنی هنرجویان را فعـال می‌کند و با روش‌ها و اصول و قواعد خاصی عینیت را از ذهن عبور می‌دهد. حاصل کار نه تکرار و تقلید عینی‌است، بلکه طرحی است که ذهنیت هنرجو آن را سـاخته و پرداخته است.

این‌کتاب قواعد طراحی ذهنی همـراه با روش‌های مختلف آن در کنار کاربرد هریک در بیـان تصویری را تشـریح می‌کند، و هر قـاعده را با ارائه کلیدهای تصـویری، و نمونه‌ای با استنـاد به کلیدها می‌آورد. نمونه‌های تاریخی نیز به‌عنوان شاهد مستند قواعد عرضه می‌شوند.

پلنگی در کتاب پیش‌رو، هر اصل و قاعده را با ارائه کلیدهای تصویری و ارائه نمونه‌هایی از کارهای هنرجویان که با استناد به کلیدها ارائه شده‌اند، اثبات می‌کند. همچنین نمونه‌های تاریخی و تصاویر هنری را برای اثبات مدعای خویش به کار گرفته است.

کتاب «شیوه طراحی ذهنی» شامل نمودارهای روش تدریس پایه و اصول طراحی ذهنی، آغاز شیوه طراحی ذهنی، اصل تصرّف و اصل تغییر و اصل ترکیب (به‌عنوان سه اصل طراحی ذهنی)، و نتیجه‌گیری است و مؤلفش معتقد است در فرهنگ ما که با جهان دل سروکار دارد و شهود و عرفان را می‌شناسد، هنر تمثیلی و ذهنی و هدف غـایی این هنر با غرب معاصـر فرق می‌کند و در کنار دو شیوه مذکور، شیوه طراحی عرفانی را هم باید آموخت. این‌کتاب برای دانشجویان طراحی، نقاشی، گرافیک، عکاسی و حتی تئاتر منبع مطالعاتی مناسبی است.

چاپ نهم این‌کتاب با ۲۸۷ صفحه مصور، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۴۳ هزار تومان عرضه شده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها