تاریخ : جمعه, ۱ مرداد , ۱۴۰۰ 14 ذو الحجة 1442 Friday, 23 July , 2021

کرزی: آمریکا جنگ و بحران را برای مردم افغانستان به ارث گذاشته‌ است

  • 31 خرداد 1400 - 11:11


رئیس جمهور پیشین افغانستان گفت: آمریکا بعد از حضور ۲۰‌ساله‌اش در افغانستان چیزی جز جنگ و بحران برای مردم به‌ارث نگذاشته و وقت آن رسیده که افغان‌ها آینده و سرنوشت خود را به دست بگیرند.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان گفت: آمریکا برای مبارزه با افراطی‌گری و همچنین ایجاد امنیت به افغانستان آمد و ۲۰ سال پس از آن با شکست در هر دو هدف خود در حال ترک این کشور است. 

کرزی در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس تنها چند هفته پیش از خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان افزود: ۲۰ سال پیش جامعه جهانی با هدف مبارزه با افراطی‌گری و ایجاد امنیت وارد افغانستان شد، اما افراطی‌گری در حال حاضر در اوج خود قرار دارد و بنابراین آمریکا در این حوزه شکست خورده است.

رئیس جمهور سابق افغانستان ادامه داد: آنها یک ملت جنگ زده و پر از بحران را از خود به ارث گذاشته‌اند.

کرزی همچین خواستار خروج آمریکا از افغانستان شد و گفت: ملت افغان یکصدا به دنبال صلح بوده و وقت آن رسیده است که آینده و سرنوشت کشور خود را به دستان خود بگیرند. 

وی  با بیان اینکه وضع موجود حاصل حضور نیروهای خارجی است، تاکید کرد که مردم باید بدون حضور نظامیان خارجی از کشور خود دفاع کنند و خروج آمریکا از افغانستان برای مردم این کشور بهتر است. 

کرزی در پایان خاطرنشان کرد: تنها راه باقی مانده برای پایان جنگ به خود افغان ها بستگی دارد اینکه به این درک برسند که در کنار یکدیگر قرار بگیرند و از کشتار دست بردارند. 

پیش از این جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفته بود که واشنگتن به اهداف خود در افغانستان رسیده و پیش از ۱۱ سپتامبر خاک این کشور را ترک خواهد کرد. به گفت وی القاعده تضعیف شده و بن لادن نیز به هلاک رسیده است و بنابراین نیازی به حضور نظامی در افغانستان وجود ندارد.

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها