تاریخ : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ 14 ذو القعدة 1442 Wednesday, 23 June , 2021

کرمانی‌ها نقشی ماندگار در بازسازی و توسعه عتبات ایفا کرده اند

  • 25 اردیبهشت 1400 - 9:53

کرمان – رئیس هیئت امنای ستاد بازسازی عتبات کرمان با اشاره به اقدامات شاخص ایرانی‌ها در خصوص بازسازی و توسعه عتبات گفت: در این زمینه کرمانی‌ها سهم بزرگ و ماندگاری ایفا کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی صبح شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در طول تاریخ هر زمان عتبات مقدسه دچار آسیب شده و نیاز به بازسازی داشته اند، ایرانی‌ها ورود کرده اند.

وی با اشاره به اهمیت زیارت عتبات و زیارتگاه‌ها برای شیعیان افزود: در گذشته اجداد ما با پرداخت نذورات یا ارسال مصالح از راه دور در زمینه توسعه و بازسازی عتبات مشارکت می‌کردند.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی بیان کرد: بعد از سقوط صدام و فراهم شدن شرایط، ایرانی‌ها با تمام ظرفیت فنی و مهندسی و اعتقاد عمیقی که داشتند در بحث بازسازی و توسعه عتبات ورود کردند.

رئیس هیئت امنای ستاد بازسازی عتبات استان کرمان با اشاره به اقدامات شاخص ایرانی‌ها در این زمینه اظهار کرد: در این زمینه کرمانی‌ها سهم بزرگ و ماندگاری دارند.

وی در خصوص مطرح شدن شبهاتی در این رابطه در جامعه گفت: یک نگاه انتقادی و وهابیت در این زمینه وجود دارد که معتقد به بازسازی قبور انبیا و ائمه اطهار نیستند.

امام جمعه کرمان ادامه داد: در مقابل نگاهی وجود دارد که اعتقاد دارد باید این مکان‌ها حفظ و به کانون معنویت و زیارت تبدیل شوند. در این دیدگاه باید این اماکن مقدسه متناسب با مراجعات مردم بازسازی شوند تا مکانی مناسب برای دعا و راز و نیاز با خداوند متعال باشد.

وی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند مردم نیازهای دیگری دارند که باید به آنها توجه شوند، اظهار کرد: باید توجه داشت که دولت‌ها در این زمینه نقشی ندارند و هزینه‌های مربوط به بازسازی و توسعه عتبات توسط مردم و خیران پرداخت می‌شود.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان اینکه فرد خیر بر اساس نیت خود مبلغی را صرف ساخت مدرسه، بیمارستان یا بازسازی عتبات و… می‌کند، افزود: طبق اختیاری که خداوند به بندگانش داده فرد خیر مختار است که در هر راه خیری که می‌خواهد، هزینه کند.

وی با اشاره به اینکه روح همانند جسم به غذا نیاز دارد، بیان کرد: بازسازی و توسعه امکان مقدسه همان غذای روح است.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی گفت: اقدامات ستاد عتبات کرمان در کربلا و کاظمین در تاریخ ماندگار است. خادمین کرمانی به گونه‌ای کار بازسازی در حرم های کربلا و کاظمین را پیش بردند که حتی یک روز هم زیارت مردم تعطیل نشد.

وی سردار شهید سلیمانی را شخصیتی برجسته در رأس ستاد بازسازی عتبات دانست و ادامه داد: شهید سلیمانی در صحنه جنگ موفق شد چندین کشور را از شر داعش نجات دهد و در کنار آن با ورود به بحث بازسازی و توسعه عتبات موفق شد سهم ماندگاری از این کار معنوی را به خود اختصاص دهد.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان در خصوص پویش «نذر هر ایرانی ۵ هزار تومان برای بازسازی عتبات» افزود: خانواده‌ها می‌توانند با مشارکت در این پویش سهمی ماندگار برای خود رقم بزنند.

خبرگزاری مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها