کرونا ارمغان عروسی ها در خراسان شمالی/ چند تالار پلمپ شدند

  • ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷

بجنورد- خراسان شمالی با بستری بیش از ۳۰۰ بیمار کرونایی به رکورد جدیدی رسیده اما در این بین عروسی‌ها بار دیگر آغاز شده و فرصت تاخت و تاز کرونا را بیش از پیش فراهم کرده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: چندین ماه است که هر روز و هر ساعت هشدار داده می‌شود؛ هشداری که گفته می‌شد اگر جدی گرفته نشود جان‌ها را به خطر می‌اندازد اما روز به روز از میزان حساسیت مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاسته شد.

خراسان شمالی که مدتی رعایت مسائل بهداشتی و فاصله گذاری بیش از ۸۰ درصدی را تجربه می‌کرد اکنون این آمار را به زیر ۴۰ درصد نیز رسانده است؛ اتفاقی ناخوشایند که اثرات آن اینک نمایان شده و آن افزایش مبتلایان و تعداد افراد بستری شده در بیمارستان هاست.

رشد شدید مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی

خراسان شمالی که پیش از این سقف تعداد بستری کرونایی خود را در ۲۳۰ نفر دیده بود، به یکباره و طی چند روز با رشد شدیدی به بالای ۳۰۰ نفر رسید. این خبر را سید احمد هاشمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی داد و در این خصوص گفت: طی چند روز گذشته تعداد موارد بستری در بیمارستان‌های استان از مرز ۳۰۰ نفر عبور کرده است که متأسفانه خبر خوبی نیست.

وی افزود: این افزایش یعنی اینکه ویروس در حال چرخش و گردش در جامعه است و بیماران در معرض خطر بیشتری در معرض تهدید قرار دارند و این یعنی موارد بستری بیشتر و به تبع آن موارد مرگ و میر نیز متأسفانه افزایش پیدا می‌کند.

مردم دیر به بیمارستان مراجعه می‌کنند

اما یکی از عوامل فوت عده‌ای از هم استانی‌ها ترس از کرونا و عدم مراجعه به موقع به بیمارستان است به طوری که وقتی به بیمارستان مراجعه می‌کنند که دیگر دیر شده و امکان نجات فرد نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در این باره نیز بیان کرد: مشاهده شده که برخی از این بیماران در همان ابتدای ورود به بیمارستان نیاز به اقدامات پیشرفته احیا پیدا می‌کنند و متأسفانه به درمان هم جواب نمی‌دهند و فوت می‌کنند.

به این ترتیب مردم باید بدانند در صورتی که علائم کرونا در آنها ظهور یافت باید به پزشک مراجعه کرده تا اقدامات لازم انجام شود. اتفاقی که اکنون رقم نمی‌خورد و این موضوع باعث رشد مرگ و میرهای کرونایی در خراسان شمالی شده است.

عروسی‌ها دوباره برپا شد

در این شرایط سخت و بحرانی که کادر درمان استان به شدت خسته هستند و از سوی دیگر پیک سوم کرونا تازه شروع به اوج گرفتن کرده است، عده‌ای با بی خیالی محض و به دور از قوانین و مقررات سعی دارند با برپایی عروسی برای خود ساعات مفرحی را ایجاد کنند.

تفریحی که با قتل هم استانی‌ها همراه خواهد شد اما به این موضوع توجهی نمی‌شود. شنیده شدن صدای بوق‌های ماشین در نیمه‌های شب که نشان از برگزاری عروسی است، قلب کادر درمان را بیش از پیش به درد می‌آورد اما عده‌ای شادی لحظه‌ای خود را بسیار گران می‌خرند؛ به قیمت جان مردم.

تعطیلی و پلمپ چند تالار

البته نهادهای نظارتی در این بین بیکار ننشسته و با برخی از متخلفان برخورد داشته‌اند. در این راستا مهدی کرامتی، مدیر کل بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری خراسان شمالی با اشاره به بازگشایی برخی تالارهای عروسی به صورت غیرقانونی، گفت: پنجشنبه هفته گذشته، سه تالار در شهرستان بجنورد به دلیل برگزاری مراسم عروسی پلمپ شدند و دو تالار نیز تعطیل و تذکر گرفتند.

وی با تاکید بر اینکه با تالارهای متخلف برخورد جدی صورت می‌گیرد، افزود: تاکنون گزارشی برای بازگشایی تالارها در شهرستان‌ها از طریق تیم‌های اعزامی بازرسی اعلام نشده است.

کرامتی تصریح کرد: تا این لحظه هیچ مجوزی از سوی ستاد کرونا استان برای بازگشایی تالارها صادر نشده است.

برگزاری عروسی در روستاهای استان نیز معضل دیگری است که باید راه کاری برای آن جست. عده‌ای با تعطیلی تالارها عروسی خود را به روستاها برده و در آنجا جشن خود را برپا می‌کنند.

هرچند بر هم زدن عروسی عده‌ای باعث ناراحتی چند خانواده معدود خواهد شد اما یقیناً عموم مردم خواستار افزایش این برخوردها هستند. آقای مهنانی که صاحب یک شیرینی پزی در بجنورد است به خبرنگار مهر گفت: هرچند برگزاری عروسی و جشن باعث رونق کسب و کار ما می‌شود اما جان باختن حتی یک نفر به سود چند صد میلیونی نیز نمی‌صرفد.

وی افزود: خواسته ما از نهادهای نظارتی این است با تالارها، رستوران‌های متخلف، قنادی‌ها و تمام مراکزی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند برخورد جدی صورت گیرد تا کسی به خود اجازه ندهد به راحتی با جان مردم بازی کند.

بازار روز بجنورد همچنان در کرونا می‌غلتد

یکی از نقاط پرخطر بجنورد در شیوع کرونا را می‌توان بازار روزها یا همان دوشنبه بازار دانست. محلی که بدون هیچ گونه نظارتی برای خود می‌تازد.

خبرگزاری مهر در این خصوص با انتشار گزارشی نسبت به وضعیت نامطلوب پروتکل‌ها در این محل هشدار داد و پس از مدتی محمد علی شجاعی، استاندار خراسان شمالی در ستاد مبارزه با کرونا خراسان شمالی نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و از شهرداری خواست به سرعت وضعیت را اصلاح کند.

شجاعی همچنین گفت: هیچ محدودیتی برای تعطیلی این بازارها در سطح استان نداریم و اگر شرایط به همین شکل باقی بماند با آن برخورد می‌کنیم لذا شهرداری‌ها نسبت به رفع نواقص بازار روز حساس باشند.

با این حال وضعیت این بازار تفاوتی با گذشته نکرده است. همچنان این کرونا است که در این محل جولان می‌دهد و مشخص نیست در نهایت چه زمانی بناست این محل ملزم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شود.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0