تاریخ : یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021

کرونا ۲۰۰۰ نفر رادر بخش گردشگری وصنایع دستی استان مرکزی بیکار کرد

  • 21 آبان 1399 - 12:27

اراک- سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: بیش از ۲ هزار نفر در حوزه گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی به دلیل کرونا بیکار شدند.

مصطفی مرزبان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا تأسیسات گردشگری و حوزه صنایع دستی استان متحمل خسارات شدند.

وی ادامه داد: در حوزه صنایع دستی که عمده فعالیت‌های هنرمندان در سه حوزه انفرادی، کارگاهی و مشاغل خانگی است، تا پایان شهریور ماه امسال نزدیک به ۹ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: در سه حوزه فوق یک هزار و ۵۷۴ نفر از هنرمندان صنایع دستی بیکار شدند و ۶۰ درصد از محصولات آنها فروش پیدا نکرد.

مرزبان بیان کرد: به واسطه کرونا ۹ کارگاه تولید صنایع دستی در استان نیز با تعطیلی مواجه و ۴۶۰ مجوز انفرادی فاقد فعالیت شد و ۱۰۹ نفر در حوزه مشاغل خانگی نیز تعطیل شدند.

وی گفت: بیشترین خسارت کرونا به تأسیسات گردشگری استان شامل مراکز اقامتی، پذیرایی، دفاتر خدمات مسافرتی و بین راهی، مؤسسات گردشگری، بوم گردی بوده که بیکاری ۵۶۰ نفر در این حوزه را به دنبال داشته است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی عنوان کرد: میزان خسارت وارد شده تا پایان شهریور ماه به تأسیسات گردشگری استان ۲۱ میلیارد تومان بوده است.

۱۳۵ متقاضی دریافت تسهیلات خسارت ناشی از کرونا به بانک معرفی شدند

مرزبان افزود: هنرمندان صنایع دستی و مدیران تأسیسات گردشگری متقاضی دریافت تسهیلات خسارت ناشی از کرونا در سامانه کارا به بانک معرفی شدند.

وی گفت: تا پایان شهریور ماه ۱۳۵ فقره پرونده مربوط به هنرمندان صنایع دستی برای دریافت تسهیلات کرونا به بانک معرفی شدند.

به گفته سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نزدیک به ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به هنرمندان صنایع دستی استان در قالب ۳۰ کارگاه پرداخت شده است.

مرزبان با اشاره به فعالیت ۳۰ نفر راهنمای گردشگری در استان مرکزی گفت: با توجه به شیوع کرونا راهنمایان گردشگری نیز متحمل خسارت شدند و در زیر مجموعه تأسیسات گردشگری قرار گرفتند و با مراجعه به سامانه کارا می‌توانند ۱۲ الی ۱۶ میلیون تومان تسهیلات خسارت ناشی از کرونا دریافت کنند.

به گفته وی میزان کل خسارت وارد شده به حوزه گردشگری استان تا پایان شهریور ماه ۷۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها