تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 7 شوال 1442 Tuesday, 18 May , 2021

کلید گمشده پروانه ساختمان در جیب «فرهنگ اجتماعی» است

  • 14 آبان 1399 - 17:34

یزد ـ رئیس کمیسیون عمران شورای شهر یزد با بیان اینکه باید برای هدایت مردم به سمت دریافت پروانه ساخت، فرهنگ سازی شود، گفت: کلید گمشده پروانه ساختمان در جیب فرهنگ اجتماعی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن عباسی هرفته، ظهر امروز در جلسه کانون تفکر شهر هوشمند دانشگاه یزد اظهار داشت: التزام مردم به گرفتن پروانه ساختمانی به سادگی امکان پذیر نیست و حل این معضل از توان این جمع که تخصص و اشراف لازم را ندارند، خارج است بلکه این معضل فرهنگی بوده و فرهنگ ساخت و ساز در شهر یزد به نحوی است که اگر پروانه ساخت هم گرفته شود هیچکس به آن تمکین نمی کند.

وی با تاکید بر اینکه متولی ساخت و ساز، شهرداری و نظام مهندسی نیستند، گفت: بر روی کاغذ این چنین است و یک عرف فراتر از قانون وجود دارد که توان شهرداری را در مقابله با آن پایین می آورد. ما متولی ساخت و ساز نبوده و قدرتش راهم نداریم.

عباسی هرفته ادامه داد: همچنین تعارض پیچیده ای بین دولت، شهرداری و نظام مهندسی و آن چیزی که به اسم عرف و فرهنگ ساخت و ساز در شهر در حال اتفاق است به راحتی با تبادل اطلاعات حل نمی شود، لذا شاید درآمد مهندسین و صدور پروانه افزایش یابد و بنظر آید اتفاق مثبتی رخ داده ولی در اصل این چنین نیست.

وی، عرف و فرهنگ شخصی سازی در احداث ساختمان را نگران کننده توصیف کرد و افزود: نهادهایی وجود دارند که از این فرهنگ حمایت و آن را سفارش می کنند به طور مثال در حوزه، علمای دینی شهرداری را به شدت نقد می کنند که چرا به مردم در امر ساخت و ساز سخت گرفته می شود و این نشان می دهد ساخت و ساز را امری می دانند که در آن سخت گیری و ضوابط نباید باشد.

عباسی هرفته با اشاره به اینکه وظیفه پلیس ساختمان، برخورد با ساخت و سازهای خلاف است، گفت: از زمان شروع این طرح فقط درآمد شهرداری افزایش پیدا کرده و در روند کیفیت ساخت و سازها هیچ تغییری به وجود نیامده است.

وی اظهار داشت: تا این مسائل وجود دارد، این گفتگوها و جلسات در هاله ای است که هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد و نیاز به بحث و تبادل نظر در حوزه هایی است که متخصصان فرهنگی و متولیان جدی این امر نیز حضور داشته باشند و این نیاز به عزم و اراده به همراه برخورد قاطع و جدی را دارد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها