کمیته قضایی سنا، گزینه پیشنهادی ترامپ برای دیوان عالی را تأیید کرد

  • 01 آبان 1399 - 17:42


منابع خبری گزارش کرده‌اند که کمیته قضایی مجلس سنای آمریکا گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور این کشور برای پُست خالی دیوان عالی را تأیید کرده است، با این وجود، تأیید نهایی وی به عهده مجلس سنا خواهد بود.


به گزارش گروه بین‌الملل خبر‌گزاری فارس، در حالی که دموکرات‌ها با بر‌گزاری جلسه رأی‌گیری تأیید «ایمی کانی بارت»، گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای پُست خالی دیوان عالی مخالفت کرده‌اند، منابع خبری گزارش کرده‌اند که کمیته قضایی مجلس سنای آمریکا نامزدی وی را به اتفاق آرا تأیید کرده‌ است. 

به نوشته خبر‌گزاری اسپوتنیک، کمیته قضایی مجلس سنا با دوازده رأی موافق و صفر رأی مخالف نامزدی ایمی کانی بارت را تأیید کردند تا رأی‌گیری نهایی برای ورود وی به دیوان عالی را به مجلس سنا بسپارند.

مجلس سنا قرار است رأی‌گیری نهایی در این خصوص را روز بیست و ششم اکتبر برگزار کند. 

این در حالی است دموکرات‌ها از حضور در این جلسه رأی‌گیری خود‌داری کرده و به عجله جمهوری‌خواهان برای تأیید بارت اعتراض کرده‌اند. 

دونالد ترامپ اوایل مهر‌ ماه «اِیمی کانی بارِت» را به عنوان نامزد جانشینی «راث بیدر گینسبرگ» قاضی فوت شده در دیوان عالی آمریکا معرفی کرد.

دیوان عالی آمریکا بالاترین مرجع حل اختلاف در آمریکاست و تصمیم‌گیری نهایی در موارد بروز اختلاف بین دولت و کنگره نیز بر عهده این نهاد است. 

عضویت در هیات قضات دیوان عالی آمریکا مادام‌العمر است و تغییر در ترکیب این هیئت می‌تواند سال‌ها بر وضعیت موازنه قوا در این کشور اثرگذار باشد.

دیوان عالی آمریکا هشت قاضی و یک رئیس دارد. هرچند که هریک از این ۹ نفر، آرایی برابر دارند، اما در عمل پس از رئیس که از سوی رئیس‌جمهور منصوب می‌شود، قاضی ارشد، که بیشترین سابقه را در میان قضات دیوان عالی دارد، دارای بالاترین نفوذ است.

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0