تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021

کوچک شدن حجم دولت با خصوصی سازی شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت

  • 24 خرداد 1400 - 11:35

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: حجم دولت با خصوصی سازی شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت کوچک می شود.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، منصور یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در گفتگو با رادیو اقتصاد نظر کارشناسی خود را در خصوص سهام عدالت و راهکارهای مدیریت آن بیان کرد و گفت: ذوب آهن سهامدار عدالت نیست، ولی با این مسئله درگیر است. بخشی از بازار سرمایه ذوب آهن صندوق‌های سرمایه گذاری است و چندین سال است که فعالیت‌های مشخصی دارد، آزادی عمل دارد و می‌تواند با شرکت‌های بورسی، خرید و فروش سهام انجام دهد و به صورت غیر مستقیم، واحدهای سرمایه گذاری را خریداری کند.

وی بر آموزش سهامداران تاکید کرد و افزود: پیش از ورود به مجمع آیا برای کسانی که سهامدار عدالت هستند آموزشی گذاشته‌ایم؟ کسانی که دارای سهام عدالت هستند نیازمند آموزش بیشتری در این خصوص هستند. باید دعوت شوند، آموزش ببینند و کد سهامداری بگیرند که این خود یک جنبه است؛ همچنین کسانی که قرار است امانتدار این سهام با ارزش باشند. بنابراین کار را باید به دست افرادی سپرد که دارای ویژگی‌هایی باشند که بتوانند مشابه آن صندوق‌های سرمایه گذاری با چهارچوب مشخص، زیر نظر سازمان بورس باشند؛ با توجه به این که اعضای آنها چه کسانی هستند و رتبه‌های حرفه‌ای گری داشته باشند. این جز ویژگی‌هایی است که عضو هیئت مدیره‌ای را، که انتخاب می‌کنید باید داشته باشند تا از سمت و سوی آن خارج نشود.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان تاکید کرد: در زمینه حفظ دارایی سهامداران عدالت، بهتر است سازمان بورس، یک دستورالعملی را تعریف کند که تغییر نکند و به بیراهه نرود. چراکه چنین مجموعه‌ای می‌تواند خط و ربط‌های سیاسی بگیرد.(بر اساس تجارب این چند سال و دیدن افراد مختلف) بسیاری تلاش دارند که در این زمینه بهره برداری سیاسی کنند و این جنبه برایشان بیشتر مد نظر است تا بحث اقتصادی آن.

یزدی زاده ادامه داد: سهام عدالتی که به امانت گذاشته شده است باید درست استفاده شود و به سر منزل مقصود رسد و سهامدار از منافع آن بهره مند شود. همچنین پیش از آن که انتخابی صورت گیرد، یک چهارچوب دستورالعملی تعیین شود و اگر قرار است چند نفر اعضای هیأت مدیره باشند، باید دو یا سه نفر از صندوق‌های سرمایه گذاری باشند. اینها معرفی شوند، رزومه دهند و چون فعالیت دارند می‌توانند با تعهد صحبت کنند.

وی با بیان این که جمعیتی سی میلیون نفری، توسط این شرکت‌های سرمایه گذاری استانی باید مدیریت شود، خاطر نشان ساخت: اگر این صندوق‌ها درست مدیریت نشود منجر به یک بحران در کشورمی شود و هر روز در هیأت دولت و مجلس پیرامون آن صحبت خواهد شد. بنابراین جای بحث و کار بسیاری دارد تا به این جمع بندی برسیم که چه کاری باید انجام شود. خصوصیت صندوق‌های سرمایه گذاری این است که، نقد شوندگی بالایی دارند و حتی اگر نتوانند بفروشند، می‌توانند خریدار شوند و این اجازه را دارند. ولی در رابطه با اینها چنین بحثی نیست و اگر این بازار به همین صورت ادامه پیدا کند سایه آن بر روی شرکت‌های سرمایه گذاری بسیار سنگین است. می‌توانند معاملات انجام دهند و اگر تعهد کاری نباشد مسئله ساز است. بنابراین یک آئین نامه کاملاً کار شده می‌خواهد و باید طوری طراحی شود که دچار این مشکلات نباشد.

وی تبدیل شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت، به صندوق‌های سهام عدالت میرا را ضروری دانست و اظهار داشت: این از راهکارهای کوچک سازی دولت است. حجم دولت به وسیله سهام عدالت بزرگ شده و با اضافه شدن یک نهاد جدید، بوروکراسی دولتی را بیشتر می‌شود. باید یک جایی پرونده سهام عدالت بسته شود. این حواشی و ابهامات راه به جایی نخواهد برد و به نفع مردم نیست.

خبرگزاری مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها