بین الملل

کیسینجر: اوکراین کوتاه بیاید تا درگیری تمام شود

طی سخنرانی در «داووس»؛

دیپلمات کهنه کار آمریکایی در نشست مجمع جهانی اقتصاد گفت که غرب باید اوکراین را وادار به مذاکره با روسیه بر اساس شرایط پیش از درگیری ها و پذیرش واگذاری بخش هایی از خاکش به مسکو نماید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واشنگتن پست، «هنری کیسینجر» دیپلمات و سیاستمدار کهنه کار آمریکایی و وزیر خارجه اسبق این کشور طی اظهاراتی اعلام کرد که اوکراین باید برای پایان دادن به درگیری ها در این کشور، بخش هایی از خاک خود را به روسیه واگذار کند.

وی در ادامه سخنان خود در نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر «داووس» در سوئیس، از آمریکا و کشورهای غربی خواست که به دنبال این مسئله که روسیه را متحمل شکستی شرم آور در اوکراین کنند، نباشند و هشدار داد که این شکست می تواند موجب وخیم تر شدن ثبات بلندمدت در اروپا شود.

کیسینجر با اشاره به اینکه کشورهای غربی باید اهمیت روسیه برای اروپا را به خاطر بسپارند و تحت تاثیر اوضاع و جو لحظه ای قرار نگیرند، همچنین از غرب خواست تا اوکراین را وادار به پذیرش مذاکرات مطابق با وضعیت قبلی و نه وضع موجود کند.

وی گفت: قبل از اینکه آشوب و تنش هایی که به راحتی قابل غلبه نیست، ایجاد شوند، مذاکرات باید طی دو ماه آینده آغاز شوند. در حالت ایده آل، حد فاصل شرایط باید بازگشت به وضعیت قبلی باشد. ادامه جنگ فراتر از آن مرحله، به خاطر آزادی اوکراین نخواهد بود، بلکه جنگی جدید برضد خود روسیه است.

اظهارات کیسینجر مهر تاییدی بر همراستایی دولت کی یف با سیاست های غربی ها است.

مقامات روسیه بارها اعلام کرده اند که اگر اوکراین تمایل خود را برای بازگشت به میز مذاکره اعلام کند، مسکو نیز به این مسئله پاسخی مثبت خواهد داد و این فقدان اراده اوکراین است که مذاکرات را به بن بست کشانده است.

روسیه در ۲۴ فوریه سال جاری میلادی (۵ اسفند سال گذشته) عملیات ویژه نظامی خود در اوکراین را با هدف غیرنظامی و نازی زدایی کردن این کشور آغاز کرد. این اقدام روسیه در حالی صورت گرفته است که به گفته مقامات این کشور چاره دیگری در برابر مسکو در مقابله با سیاست های خصمانه غرب و ائتلاف نظامی ناتو نمانده بود.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا