تاریخ : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ 12 ذو القعدة 1442 Monday, 21 June , 2021

گام بزرگ سازمان زندان‌ها برای امور تربیتی مددجویان/ ۱۰ هزار زندانی پای اعتکاف نشستند

  • 22 اردیبهشت 1400 - 16:42


نزدیک به ۱۰ هزار مددجوی زندان‌های کشور در برنامه فرهنگی و مذهبی «سه روز در هواخوری خدا» که ویژه ماه رمضان و طی سه روز برگزار شد، شرکت کردند.


گروه قضایی خبرگزاری فارس- سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در ماه رمضان جاری برنامه‌‌های متفاوتی را به شکل فرهنگی و معنوی برای مددجویان زندانیان کشور در دستور کار قرار داد که در این بین طرح اعتکاف «سه روز در هواخوری خدا» مورد اقبال چندهزار زندانی قرار گرفت.

در طرح فوق‌الذکر که به همت ستاد اعتکاف سازمان و ۳۱ استان کشور برپا شد، طی سه روز و از ۲۶ الی ۲۸ ماه رمضان بالغ بر ۹۷۰۰ مددجو در مراسم اعتکاف شرکت داشتند؛ طرحی که با همراهی زندان‌های کشور توانست در ۱۸۱ مرکز به سرانجام برسد.

همه‌گیری یک مراسم معنوی در زندان‌های کشور

«سه روز در هواخوری خدا» امسال برای اولین‌بار و با این حجم از مخاطبین و نیز در مراکز مختلف برگزار شد تا در اقدامی جالب‌‎توجه فضایی فرهنگی و معنوی را برای زندانیان مهیا کند. برهمین اساس هم قرار است این ایده در ایام و مناسبت‌های سال ادامه یابد.

در این راستا حجت‌الاسلام شهرامی، دبیر ستاد اعتکاف در سازمان زندان‌ها با تأکید بر استقبال مددجویان از «سه روز در هواخوری خدا» گفت: خوشبختانه با پیشبینی‌های قبلی، در ماه رمضان امسال توانستیم مراسم معنوی پرباری را برای ساکنین در زندان‌ها تدارک ببینیم که با استقبال بسیار مددجویان نیز واقع شد.

وی با اشاره به اینکه چنین ایده‌ای توانسته تحرکی دوباره بر زندگی زندانیان ایجاد کند، افزود: مددجویان ما برحسب شرایط با زندگی روزمره و تکراری مواجه هستند پس چنین برنامه‌های خاصی حتما می‌تواند تغییری اساسی برای آنان باعث شود بنابراین چه بهتر که ما سراغ برنامه‌های فرهنگی و مذهبی برویم.

برنامه‌ای موثر که همچنان ادامه می‌یابد

این روحانی توضیح داد: نام این برنامه به دلیل برگزاری در فضایی بود که مددجویان شب‌‍ها و در فضای غیرمعمول و هواخوری‌های زندان به سر می‌کردند. ضمن اینکه ما هم می‌خواستیم با اشکالی متمایز از برنامه‌های معنوی، فضایی متفاوت برای آنان بوجود آوریم که به گفته خود مددجویان توانست تأثیر مثبتی هم بگذارد.

در طرح اعتکاف «سه روز در هواخوری خدا» که با همراهی جمعی بسیاری از روحانیون به انجام رسید، مقرر شده بود به ازای نزدیک به ۱۵ مددجو از یک روحانی استفاده شود تا درکنار اعتکاف، زمینه‌ساز برقراری ارتباط صمیمانه و پیگیری مشکلات آنان نیز فراهم شود.

جدا از بخش‌های ثابت مراسم اعتکاف، در این طرح برنامه‌های مختلفی تدارک دیده شد که از جمله می‌توان به پخش فیلم، کتابخوانی، زیارت مجازی، مناجات‌‌های دسته‌جمعی، روخوانی قرآن، تریبون آزاد، سخنرانی‌ها، اشتغال نشسته، برپایی اقامه نماز، مسابقات فرهنگی و تفریحی و … اشاره داشت.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها