• امروز : جمعه - ۱۵ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Friday - 6 August - 2021

گزارش گزارشگر حقوق بشر وجاهت حقوقی ندارد

  • 05 آبان 1399 - 23:37
گزارش گزارشگر حقوق بشر وجاهت حقوقی ندارد

معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره گزارش جدید گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل درباره وضع حقوق بشر در ایران گفت: این گزارش، هیچ وجاهت حقوقی ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، علی باقری کنی با حضور در تحریریه بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با اشاره به اینکه مجمع عمومی سازمان ملل، جایگاه سیاسی دارد افزود: این گزارش در این عرصه سیاسی جهانی ارائه شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ادامه داد: گزارشگر ویژه، منتخب نمایندگان کشورهاست که این هم جایگاه سیاسی دارد بر همین اساس، سیاست زدگی بر این گزارش، مستولی و چارچوب آن بر اساس رویکردهای سیاسی طراحی شده و ما به ازای حقوقی ندارد.

وی اضافه کرد: در جای جای این گزارش، نگاه‌های مبتنی بر دیدگاه‌های کشورها و قدرت‌های غربی که با سیاست‌ها و رویکردهای جمهوری اسلامی ایران، تعارض و مقابله دارند، بسیار بارز و مشهود است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: این گزارش، عمدتاً مبتنی بر ادعاها، اتهامات و اطلاعاتی است که گروه‌های وابسته به دولت‌های معاند جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های تروریستی، عرضه کردند و این مبنای گزارش گزارشگر ویژه قرار گرفته است.

باقری با اشاره به اینکه پیش نویس این گزارش، چندی قبل در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت افزود: در همان مقطع، پاسخ مفصلی به این گزارش دادیم و بند بند محتوای آن را ارزیابی و اشکالات، نقایص، تناقضات و کاستی‌های آن را تبیین کردیم، اما به علت رویکردهای سیاسی، در بسیاری از موارد، به پاسخ‌های جمهوری اسلامی ایران توجه نشد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اضافه کرد: در این گزارش، نگاه کارشناسی به موضوع حقوق بشر وجود ندارد.

وی با بیان اینکه یکی از رویکردهای قوه قضائیه در دوره جدید، صیانت از کرامت انسانی و استیفای حقوق مردم در عرصه‌های مختلف است، گفت: قوه قضائیه در دوره جدید، نگاه ویژه‌ای به صیانت از مرزهای کرامت انسانی دارد.

معاون بین الملل قوه قضائیه ادامه داد: به همین علت، پارسال آیت الله رئیسی بیش از ۶۰ بخشنامه، دستورالعمل و آئین نامه صادر کرد که از این تعداد بیش از ۲۰ بخشنامه بر بحث‌های مربوط به صیانت از حقوق بشر و حقوق مردم، متمرکز است.

باقری تأکید کرد: صیانت از حقوق مردم، یکی از رویکردهای جدی قوه قضائیه است و به همین علت، رئیس و بقیه ارکان قوه قضائیه تأکید جدی بر صیانت از این حقوق در داخل قوه قضائیه دارند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.