تاریخ : پنج شنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۰ 8 ذو القعدة 1442 Thursday, 17 June , 2021

گفت‌وگو همبستگی فرامرزی میان فرهنگ‌ها را به ارمغان می‌آورد

  • 06 آبان 1399 - 16:45

ایوان سوکا در وبینار «بررسی ۲۵ سال گفت‌وگو و همکاری مشترک، وضعیت حال و چشم‌انداز آینده» گفت: گرانبهاترین هدیه گفت‌وگو همبستگی فرامرزی میان فرهنگ‌هاست.

به گزارش خبرگزاری مهر، مقام روحانی پروفسور ایوان سوکا، دبیرکل اجرایی شورای جهانی کلیساها در سخنرانی خود در وبینار «بررسی ۲۵ سال گفت‌وگو و همکاری مشترک، وضعیت حال و چشم‌انداز آینده» که به مناسبت بزرگداشت بیست‌وپنجمین سالگرد آغاز گفت‌وگوهای مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و شورای جهانی کلیساها، برگزار شد، رشد گفتگوی بین ادیان را یکی از دلگرم کننده‌ترین پیشرفت‌های دوره معاصر دانست.

وی با بیان اینکه رشد گفت‌وگوی بین ادیان از دلگرم کننده‌ترین پیشرفت‌های دوره معاصر است، گفت: از گرانبهاترین هدیه‌هایی که می‌توانیم از طریق گفت‌وگوی بین ادیان دریافت کنیم، احساس همبستگی فرامرزی میان اقوام، فرهنگ‌ها و جوامع مختلف است.

دبیرکل اجرایی شورای جهانی کلیساها ادامه داد: با این حال، اگرچه گفت‌وگو بین مسلمانان و مسیحیان می‌تواند برکات زیادی به همراه داشته باشد، اما نمی‌توانیم ادعا کنیم که همیشه امری آسان است. کسانی که در گفت‌وگو شرکت می‌کنند باید از یک سو مایل به گوش فرا دادن به طرف مقابل با تواضع و توجه کامل بوده و از سوی دیگر بسیار واضح و مطمئن از دیدگاه‌های دین خود سخن بگویند.

ایوان سوکا در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت داشتن روحیه خود انتقادی اشاره کرد و گفت: همچنین، باید با داشتن روحیه‌ای خود انتقادی در خصوص مسائل مطروحه تأمل کرده و سعی کنند واقعیت مطرح شده را از دیدگاه همتایانشان در گفت‌وگو ببینند. همیشه مسائل مورد اختلاف میان مسلمانان و مسیحیان وجود خواهد داشت که هدف از گفت‌وگو نباید پنهان کردن آنها باشد، بلکه شایسته است بیاموزیم که به خوبی و با هوشمندی و احترام این اختلاف نظر را اظهار کنیم. از طریق گفت‌وگو می‌توانیم مسائلی را که در خصوص آنها با یکدیگر کاملاً موافق هستیم شناسایی کرده و با همکاری یکدیگر از آنها برای گسترش عدالت، صلح و شکوفایی خلقت نیکوی خداوندی بهره ببریم.

دبیرکل اجرایی شورای جهانی کلیساها ادامه داد: بنابراین بیایید به درگاه خداوند متعال برای ادامه برکت این‌گفت‌وگوها دعا کرده و از بابت همه آنچه که در این ۲۵ سال گذشته به دست آمده، سپاسگزار باشیم و نیز به پیشرفت‌های بهتری در گفت‌وگوهای آتی که با یکدیگر برگزار خواهیم کرد، امیدوار باشیم.

وی همچنین درباره دیگر برکات گفت‌وگوی بین ادیان اشاره کرد و گفت: همان‌طور که اشاره کردم یکی از گرانبهاترین هدیه‌هایی که می‌توانیم از طریق گفت‌وگوی بین ادیان دریافت کنیم، احساس همبستگی فرامرزی میان اقوام، فرهنگ‌ها و جوامع مختلف است. در ماه‌های ابتدایی این بیماری همه گیر، ما کاملاً در جریان رنج مردم ایران بودیم؛ هم به دلیل انتشار سریع بیماری کووید – ۱۹ و هم به دلیل اثرات فلج کننده تحریم‌ها و به همین‌دلیل، شورای جهانی کلیساها، همراه با دیگر سازمان‌های مسیحی، از رئیس جمهور ایالات متحده خواستند تا این تحریم‌ها را لغو کند. ضمناً «خدمت به جهانی زخمی در همبستگی بین ادیان» نیز عنوان انتشارات مشترک ما و شورای پاپی گفت‌وگوی بین ادیان است، که خوشوقتیم از اینکه آن را با شما به اشتراک گذاریم. من امیدوارم که بتوانیم به گونه‌ای فزاینده راه‌های همکاری با یکدیگر را در جهت همبستگی بیشتر و در راستای نفع عمومی کل جهان گسترش دهیم.

در بخش پایانی این وبینار بین‌المللی، تقدیرنامه مشترک صاحب نظران و اندیشمندانی که در طول این ۲۵ سال در برگزاری و اجرای این گفت‌وگوها مشارکت داشته‌اند، به امضای رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دبیرکل موقت شورای جهانی کلیساها رسید.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها