گوترش: برجام برای امنیت خلیج‌فارس حیاتی است

  • 30 مهر 1399 - 9:08

دبیرکل سازمان ملل متحد از برجام به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای تامین امنیت منطقه خلیج فارس نام برد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در جریان نشست مجازی وضعیت خلیج فارس که با ابتکار عمل روسیه برگزار شد، از منع اشاعه هسته‌ای به عنوان عاملی حیاتی در منطقه خلیج فارس نام برد.

وی در این باره افزود: در رابطه با امنیت منطقه‌ای، مسئله منع اشاعه حیاتی است. از همان ابتدا هم من همواره به برجام به چشم ابزاری مهم علیه اشاعه هسته‌ای و به نفع تامین امنیت منطقه نگاه کرده‌ام.

گوترش ادامه داد: بزرگی چالش‌های پیش‌رو نباید مایه دلسردی ما شود. اجازه دهید که کاری در راستای اعتمادسازی انجام داده و چشم‌انداز گفتگوی منطقه‌ای را بهبود ببخشیم. بیایید رقابت‌های ویرانگر را پشت سر گذاشته و به دنبال فهم آن چیزی باشیم که ما را متحد می‌کند. بیایید منافع مردم منطقه را اولویت خود قرار داده و بر اشتیاق آنها برای آزادی، فرصت‌ها، استانداردهای زندگی بهتر و صلح تمرکز کنیم. این چیزها باید بیش از همه مایه تشویق ما برای تشدید تلاش‌های جمعی‌مان باشد.

به گزارش مهر، اظهارات گوترش درحالی مطرح شد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی یک جانبه برجام را ترک کرد و از یک سال پیش با ادعای تامین امنیت انرژی به دنبال ایجاد ائتلافی نظامی در خلیج فارس است. از سوی دیگر، ایران با ارائه طرح صلح هرمز از کشورهای منطقه خواسته تا به دور از دخالت اغیار، با یکدیگر به گفتگو بنشینند حال آنکه روسیه و چین هم پیشنهاداتی را در راستای ثبات امنیت خلیج فارس مطرح کرده‌اند.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0