۱۸ محکوم به قصاص در همدان از طناب دار نجات یافتند

  • 01 آبان 1399 - 9:23

همدان – رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: طی ۱۱ ماه اخیر پرونده‌های ۱۸ فقره قتل عمد غیر فجیع در همدان به مصالحه رسیده و با برقراری صلح و سازش محکومان به قصاص از طناب دار نجات یافتند.

به گزارش خبرنگار مهر؛ گردهمایی رؤسای دادگستری شهرستان‌ها، بخش‌ها و دادستان‌های حوزه قضائی استان همدان شامگاه چهارشنبه در سالن شهید قدوسی ساختمان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی دادگستری کل استان همدان با حضور رئیس کل و معاونین دادگستری کل استان برگزار و در این نشست مسائل و موضوعات مختلف قضائی استان مورد بحث و تبادل قرار گرفت و تصمیمات و تدابیر لازم اندیشیده شد.

رئیس کل دادگستری همدان در این گردهمایی با تقدیر از تلاش و مجاهدت‌های قضات و کارشناسان حوزه‌های قضائی در استان همدان گفت: مجموعه قضائی همدان در راستای اجرای قانون و برقراری عدالت و مبارزه با متعدیان به حقوق عامه اقدامات در خور توجهی انجام داده است.

محمدرضا عدالتخواه با تأکید بر ضرورت سلامت کامل در مجموعه‌های قضائی که خود عهده دار برخورد با مظاهر فساد در جامعه هستند، اظهار کرد: نفس اماره انسان را به سمت خطا و گناه دعوت می‌کند و چنانچه انسان مراقب خود نباشد، سقوطش حتمی است.

برخورد قاطعانه با هر گونه فساد در مجموعه‌های قضائی

رئیس کل دادگستری استان همدان خودمحوری و بی اعتنایی به مقام انسانیت را از جمله عوامل سقوط و گناه برشمرد و افزود: با هر گونه فساد در مجموعه‌های قضائی قاطعانه برخورد می‌کنیم.

عدالتخواه عنوان کرد: با هر فرد در هر رتبه‌ای که باشد و زمینه فساد و توسعه آن در مجموعه را فراهم کند، بدون اغماض برخورد قانونی می‌شود و در این حوزه به نهادهای نظارتی مجموعه‌های قضائی تاکید شده که هیچ گونه کوتاهی و مسامحه‌ای را روا ندارند.

۱۸ محکوم به قصاص از طناب دار نجات یافتند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت توجه مجموعه‌های قضائی به موضوع مصالحه، عنوان کرد: تلاش و اهتمام مسئولان قضائی استان سبب شده در حدود ۱۱ ماه اخیر پرونده‌های ۱۸ فقره قتل عمد غیر فجیع به مصالحه رسیده و با برقراری صلح و سازش محکومان به قصاص از طناب دار نجات یابند.

رئیس کل دادگستری استان همدان عنوان کرد: برقراری صلح و سازش در پرونده‌های قضائی از اولویت‌های مجموعه محسوب می‌شود و آمار مصالحه استان مورد توجه و عنایت مقامات کشور قرار گرفته است.

عدالتخواه به مسئله سیاست حبس زدایی به عنوان یکی دیگر از اولویت‌های دستگاه قضائی پرداخت و ادامه داد: قضات هنگام رسیدگی‌های قضائی و صدور آرا باید توجه کامل داشته باشند که مجازات زندان تنها برای مواجه با جرایم مهم، اراذل و اوباش و مجرمان حرفه‌ای متعدی به نظم و امنیت عمومی جامعه اعمال شود و در رابطه با سایر عناوین مجرمانه باید با رویکرد اصلاح گرایانه از تأسیسات و نهادهای ارفاقی و مجازات‌های جایگزین حبس استفاده شود.

وی همچنین با اشاره به راه اندازی و فعالیت کمیته‌های معتذرین که با محوریت «معذرت خواهی» مشتکی عنه، متهم یا محکوم از بزه دیده در تمامی مراحل تحقیق، رسیدگی و اجرای حکم انجام می‌شود در راستای انجام مطلوب این طرح ابتکاری که مبتنی بر آموزه‌های اخلاقی و دینی و ضروریات اجتماعی است از مدیران قضائی استان خواست تا در حوزه رفع و رجوع و مختومه کردن پرونده‌ها از طریق صلح و سازش و رضایتمندی طرفین پرونده تلاش کنند.

عدالتخواه در ادامه در رابطه با پرونده‌های معوقه در مجموعه قضائی استان اعلام کرد: با کار جهادی ۲۲ هزار و ۴۴۱ فقره پرونده معوقه در استان به ۸ هزار و ۶۰۰ پرونده رسید و با امید به خدا با ادامه این روند مطلوب تمامی پرونده‌های موجود در مجموعه قضائی استان به روز می‌شود.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0