شهرستان ها

۳۰ هزار نفر از طوایف مختلف عشایر در استان بوشهر حضور دارند

بوشهر- مسئول سازمان بسیج عشایر استان بوشهر گفت: ۳۰ هزار نفر از طوایف مختلف عشایر در استان بوشهر حضور دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، سرگرد رضا حیدری راد عصر شنبه در دیدار با امام جمعه بوشهر اظهار داشت: بسیج عشایر از سال ۱۳۹۹ فعالیت خود را در استان بوشهر شروع کرده و هم‌اکنون دارای چهار هزار عضو فعال است.

وی با اشاره به فعالیت بسیج عشایر در قالب گردان‌های بیت المقدس، پایگاه‌های مقاومت و گروه‌های جهادی خاطرنشان کرد: عشایر پنج درصد جمعیت کشور را دارا هستند اما پنج درصد شهدای کشور مربوط به عشایر هستند

مسئول سازمان بسیج عشایر استان بوشهر با اشاره به خدمات متعدد و متنوع عشایر بیان کرد: یادواره شهدای عشایر در استان بوشهر ۱۸ خرداد امسال برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: عشایر استان بوشهر با توجه به حضور در مراتع و کوهستان‌های صعب‌العبور و مرتفع و مسلح بودن به سلاح‌های دفاعی واگذارشده نقش بی‌بدیلی در پدافند غیرعامل و ایجاد امنیت پایدار در این استان ایفا می‌کنند.

حیدری‌راد با اشاره به حضور ۳۰ هزار نفر از عشایر ساکن و کوچ‌رو ایلی و قبیله‌ای از ایل بزرگ قشقایی در استان بوشهر بیان کرد: شش هزار و ۱۲۵ خانوار از طوایف ترک زبان فارسیمدان، عمله، دره شوری، کشکولی و شش بلوکی در استان حضور دارند.

وی از طوایف ترک زبان عشایر ایل بزرگ قشقایی در استان بوشهر به فارسیمدان، عمله، دره شوری، کشکولی و شش بلوکی اشاره کرد و افزود: این عشایر هفت ماه از سال در شهرستان‌های دیلم، گناوه، دشتستان، دشتی، بوشهر، دیر و جم حضور دارند.

مسئول سازمان بسیج عشایر استان بوشهر افزود: با توجه به نبود قشر بسیج عشایری در استان بوشهر، این عشایر بر حسب مناطق ییلاقی خود اقدام به عضویت در سپاه‌های عشایری استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان کردند که این عضویت تاکنون نیز ادامه دارد.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا