تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021

۶۱ درصد جدایی ها در همدان طلاق توافقی است

  • 04 تیر 1400 - 0:03

همدان_معاون قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان گفت:۶۱ درصد طلاق‌های صورت گرفته در استان همدان توافقی هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس نجفی در جمع خبرنگاران ضمن تبریک میلاد امام رضا (ع) و گرامیداشت هفته قوه قضائیه عنوان کرد: انعکاس تلاش‌ها و خدمات عملکردهای دستگاه‌ها برای دلگرمی مردم از اهمیت زیادی برخوردار است و ارائه این خدمات جز به کمک رسانه‌ها ممکن نیست باید این فرصت‌ها را غنیمت شمرد و از عملکرد خوب رسانه‌ها در پوشش اخبار و پیگیری مطالبات باید تشکر ویژه کرد.

وی اضافه کرد: خدماتی که ابعاد اجتماعی دارد چنانچه به طرق مقتضی از جمله رسانه‌ها به جامعه منتقل نشود آن خدمت بی‌نتیجه خواهد ماند زیرا مردم به دلیل بی‌اطلاعی نمی‌توانند از نتایج آن بهره‌مند شوند لذا باید تلاش کنیم از این ظرفیت‌ها حداکثر استفاده را داشته باشیم.

معاون قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان در ادامه اظهار کرد: قوه قضائیه در راستای استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت نهادهای مردمی در اواخر سال ۹۸ شیوه‌نامه نحوه مشارکت با نهادهای مردمی با قوه قضائیه ابلاغ نمود که در آن سازوکارهای ویژه‌ای طراحی شده تا از این ظرفیت منحصر به فرد استفاده مطلوب به عمل آید.

نجفی با اشاره به دو سامانه سجام و مشارکت‌های مردمی قوه قضائیه بیان کرد: دو سامانه مذکور در راستای تعامل هرچه بیشتر با جامعه و نهادهای مردمی طراحی گردیده و مردم می‌توانند به صورت ناشناس در سامانه سجام گزارشات تخلفات و جرایم را به آدرس Sajam.scpd.ir ارسال نمایند همچنین سازمان‌های مردم‌نهاد نیز می‌توانند با ثبت نام در سامانه مشارکت‌های مردمی قوه قضائیه پیشنهادات و پیگیری‌های لازم را در راستای تحقق اهداف قوه قضائیه به آدرس Mosharekat.eadl.ir اعلام نمایند.

وی با اظهار اینکه ۵۷ سازمان مردم نهاد با معاونت پیشگیری از وقوع جرم استان در ارتباط هستند، ادامه داد: در سطح استان بالغ بر ۴ هزار گروه جهادی زیر نظر سپاه و ۶۰۰ سمن و سازمان مردم نهاد داریم اما متأسفانه بخش اعظمی از این سمن‌ها فعال نیستند که نشان می‌دهد بحث مشارکت مردمی هنوز در جامعه درست جا نیافتاده و بسیاری از این سمن‌ها با هدف موقت در زمان خاصی ایجاد و سپس رها شده‌اند این در حالی است که سازمان‌های مردم نهاد باید به صورت مردمی و مستقل به عنوان چشم‌های مردم پیگیر مشکلات و نیازهای جامعه هستند.

تورم و تشتت قوانین یکی از معضلات امروز کشور

معاون قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان یکی از معضلات امروز کشور را تورم و تشتت قوانین دانست و اذعان کرد: برخی از قوانین‌های در کشور ما با یکدیگر در تناقض هستند، تعدادی از دستگاه‌ها با استفاده از همین مشکل قوانین؛ وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند و دچار ترک فعل شده‌اند که همین مسئله زمینه‌ساز افزایش ورودی پرونده به دستگاه قضائی شده است.

نجفی با بیان اینکه رویکرد قوه قضائیه بر این است که هرچه می‌توانیم آسیب‌ها و اختلافات را به حداقل برسانیم، افزود: متأسفانه جرم اول استان همدان، توهین است که اصلاً زیبنده نظام اسلامی نیست، دستگاه قضائی همدان با ابتکار رئیس کل محترم دادگستری استان در راستای ایجاد صلح و سازش و گسترش فرهنگ عذرخواهی دست به ایجاد دو کمیته معتذرین و مصلحین کرده است.

وی با بیان اینکه از ۷ مهر ماه سال گذشته تا به امروز ۴ هزار و ۷۱۷ پرونده در کمیته معتذرین ثبت شده است که از این تعداد ۲ هزار و ۹۷۷ پرونده منتج به مصالحه در کمیته مصلحین شد.

وی با بیان به اینکه مسئله فک پلاک و حکم رشد از جمله مطالبات مردمی بود که علاوه بر تحمیل هزینه مادی و اتلاف وقت موجب نارضایتی مردم شده بود، عنوان کرد: در سال گذشته معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان برای حل این ورود کرد و در نهایت در حوزه فک پلاک قریب به ۲ هزار پرونده و در حوزه حکم رشد بالغ بر ۸۰۰ پرونده کاهش ورودی به دستگاه قضائی داشتیم که این امر موجب سهولت امور مردم و کاهش هزینه‌ها نیز شد.

میزان طلاق‌های توافقی استان به مرز ۶۱ درصد رسید

وی در ادامه یکی از مشکلات کشور را افزایش طلاق‌های توافقی دانست و با بیان اینکه ۶۱ درصد طلاق‌های صورت گرفته در استان توافقی است که زنگ هشدار بر توجه جدی به بیماری‌های زندگی اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن است، ادامه داد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان در راستای حفظ بنیان خانواده، کاهش آسیب‌های طلاق و کاهش آمار طلاق‌های توافقی مرکز مشاوران خانواده را ایجاد کرده که این مرکز با استفاده از مشاو ران توانمند و برگزاری کارگاه ارتقا مهارت‌های رفتاری و کاهش آسیب‌های اجتماعی موفق شدند حدود ۳۰ درصد از زوج‌ها را از طلاق منصرف کنند.

خبرگزاری مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها