• امروز : دوشنبه - ۴ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Monday - 26 July - 2021

۹۰۰ برنامه برای حوزه های علمیه طراحی شده است

  • 01 آبان 1399 - 12:02

شیراز – مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: ۹۰۰ برنامه جدید برای حوزه های علمیه طراحی شده که این مهم با مشارکت ۵۰۰ استاد برجسته طی حدود ۳ سال بدست آمد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله علیرضا اعرافی پیش از ظهر پنجشنبه در جلسه شورای حوزه علمیه استان فارس که در مدیریت حوزه علمیه استان برگزار شد، با اشاره به اینکه در استان فارس شاهد همبستگی هستیم، اظهار داشت: اهتمام مطلوبی از سوی نماینده ولی فقیه در فارس در خصوص مسائل حوزوی وجود دارد.

وی در ادامه اضافه کرد: مدیریت حوزه در سال‌های اخیر که ده‌ها طرح نه به شکل پراکنده، بلکه در قابل یک منظومه فکری و برآمده از اسناد راهبردی و آینده نگر طراحی کرده است و امروز به فضل الهی و با همت جهادی اساتید و همکاران، علی رغم همه مشکلات، حوزه از یک مجموعه اسناد جامع برخوردار است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور تصریح کرد: در شعاع اسناد ۲۰ ساله، یک برش و برنامه ۵ ساله آماده شده که ذیل آن ۹۰۰ برنامه طراحی شده که حدود ۱۰۰ برنامه آن کلان است.

وی ادامه داد: حوزه در مقام طراحی و نظر به مطالعات گسترده، دارای یک نگاه کلان نه در حد ایده و سخن تعارفی، بلکه پیاده شده در مجموعه اسناد بلند مدت و برنامه ۵ ساله است و این کارها به صورت جهادی تهیه شده است.

آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: طراحی اسناد یک عزم بلند را می‌طلبد، نقشه جامع رشته‌های حوزوی با مشارکت بیش از ۵۰۰ استاد در دو الی سه سال انجام شد و امروز حوزه یک درختواره رشته‌های آموزشی با ۴۰۰ گرایش دارد.

وی افزود: تا همین اواخر ۱۲ رشته داشتیم، اما اکنون ۲۰ الی ۳۰ رشته در حال اجرا بوده و طراحی بر اساس ۴۰۰ رشته است؛ طرح دیگر، مطالعات راهبری حوزه علمیه است، همچنین موقوفات و منابع پایدار یکی دیگر از طرح‌ها است.

آیت الله اعرافی با اشاره به رویکرد مدیریت حوزه به واسپاری اختیارات بیشتر به حوزه‌های استان‌ها، اظهار کرد: همه استان‌ها باید روی پای خود بایستند و امور را تدبیر کنند؛ در پرتو این رویکرد، حدود ۲۰ محور واسپاری را آغاز کرده ایم و به عمده استان‌ها امتحان شفاهی واگذار شده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها