بین الملل

پنتاگون: ارزیابی درباره اقدام احتمالی چین علیه تایوان تغییری نکرده است


یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا گفت که ارزیابی پنتاگون درباره اقدام نظامی احتمالی چین طی سال‌های آینده علیه تایوان تغییری نکرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کالین کال» معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی، اظهارات قبلی پنتاگون را مبنی بر اینکه پکن در دو سال آینده تلاشی برای تصاحب تایوان نخواهد داشت، تکرار کرد.

کال شامگاه دوشنبه طی نشست خبری در پنتاگون، در پاسخ به این سوال که آیا ارزیابی پنتاگون مبنی بر عدم تلاش چین برای بازپس‌گیری نظامی تایوان در دو سال آینده پس از سفر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان تغییر کرده است، گفت: «خیر».

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی در این‌باره توضیح داد:‌«واضح است که جمهوری خلق چین در تلاش است تایوان را تحت فشار قرار دهد، واضح است که آنها تلاش می‌کنند جامعه بین‌المللی را تحت فشار قرار دهند و تنها چیزی که من می‌گویم این است که این کار جواب نخواهد داد و ما فریب نمی‌خوریم».

در ماه نوامبر سال قبل بود که یک ژنرال ارشد آمریکایی ارزیابی کرد که بعید است چین در چند سال آینده تلاش کند تایوان را به طور نظامی تصرف کند، حتی اگر ارتش این کشور قابلیت‌هایی را به‌دست بیارود که امکان بازپس‌گیری اجباری این جزیره را فراهم کند.

طبق این گزارش، معاون سیاسی وزیر دفاع آمریکا اظهار داشت: «به وضوح آنچه که آنها در تلاش هستند انجام دهند این است که به‌صورت لایه لایه راه خود را به یک وضعیت جدید تبدیل کند».

به نوشته رویترز، کال با بیان اینکه نیروی هوایی و نیروی دریایی آمریکا به عملیات خود در تنگه تایوان ادامه خواهند داد، مدعی شد: «ما به اصل چین واحد متعهد هستیم».

پیش از این، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفته بود که از بابت تایوان نگران نیست اما در خصوص اقدامات چین در منطقه نگران است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/خ


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا