اقتصاد

وزیر نیرو: 40 درصد مردم در مصرف برق صرفه‌جویی کردند


وزیر نیرو گفت: تا امروز دو سوم از مسیر اوج مصرف تابستان را پشت سر گذاشتیم و با کمترین مشکل توانستیم این دوره را سپری کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «علی‌اکبر محرابیان» امروز سه‌شنبه درباره وضعیت مصرف برق در کشور، افزود: صنعت برق در ابتدای تحویل دولت سیزدهم با مشکلات فراوانی در بخش تأمین برق مردم و رضایت‌مندی روبرو بود که دراین‌رابطه یک برنامه ١٠٠ اقدامی را با حمایت دولت و مجلس تدوین و با همکاری و مشارکت مردم این برنامه را اجرایی کردیم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین محورهای این برنامه افزایش ظرفیت نیروگاهی، به‌کارگیری و تعمیرات اساسی تمام نیروگاه‌های موجود و مدیریت مصرف بود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: تا امروز دو سوم از مسیر اوج مصرف تابستان را پشت سر گذاشتیم و با کمترین مشکل توانستیم این دوره را سپری کنیم.

محرابیان با بیان اینکه ۴٠ درصد مردم در مصرف خود صرفه‌جویی کردند، گفت: این ۴۰ درصد پاداش صرفه‌جویی در مصرف برق خود را دریافت کردند.

وی در باره شرایط سخت صنعت برق در وضعیت کنونی آب‌وهوایی کشور، افزود: متوسط دمایی کشور نسبت به سال گذشته یک درجه بیشتر شده و در برخی نقاط مانند استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و حتی شمال غرب کشور ۴ الی ۵ درجه افزایش دما را شاهد هستیم.

وزیر نیرو ادامه داد: برای هفته آینده هم پیش‌بینی می‌شود که شهرهای شمالی کشور شاهد افزایش دما باشند و در این صورت باعث افزایش مصرف برق خواهد شد.

محرابیان بر لزوم تداوم همکاری مردم در زمینه صرفه‌جویی مصرف برق تأکید و خاطرنشان کرد: اگر همکاری و صرفه‌جویی مردم مانند روزهای ابتدایی تابستان امسال تداوم داشته باشد، از روزهای باقیمانده تابستان نیز با کمترین مشکل عبور خواهیم کرد چرا که در حال حاضر نیازمند همکاری مردم و صرفه‌جویی آن‌ها هستیم.

وی ادامه داد: بارش‌ها ممکن است به‌صورت نقطه‌ای باعث کاهش دما شود،  زمانی که رطوبت در کشور بالا می‌رود، باعث افزایش مصرف برق شده و در این شرایط نیاز به صرفه‌جویی بیشتری داریم.

وزیر نیرو درباره وضعیت مصرف برق در تابستان امسال، گفت: اوج مصرف برق کشور در تابستانی که پشت سر گذاشتیم، حدود ۶٩ هزار و ٢٧٨ مگاوات بود، درحالی‌که تقاضای مصرف در سال گذشته ۶٧ هزار مگاوات بوده است.

محرابیان ادامه داد: تقریباً نسبت به سال گذشته تقاضای مصرف برق ۵ درصد افزایش پیدا کرده که نشانگر رشد مصرف در کشور است.

انتهای پیام/


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا