ورزش

مبارزه جنگجویان به داد ووشو رسید/ برگزاری انتخابی تیم ملی با نیت توسعه ورزش +عکس و فیلم


رقابت‌های ووشی قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی به میزبانی جزیره قشم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، رقابت‌های ووشو قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی به منظور حضور در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو، به میزبانی سالن ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم واقع در شهر درگهان برگزار شد که با معرفی نفرات و تیم‌های برتر در ساندا و تالو به پایان رسید.

در وزن ۵۲ کیلوگرم، پویا آذرنگ از سیستان و بلوچستان قهرمان شد. مسعود انصاری از قشم به مدال نقره رسید و رضا ساربانی از کرمان و نجم‌الدین علیمرادی از هرمزگان مشترکاً سوم شدند.

در وزن ۵۶ کیلوگرم، حسام محمدزاده از اروند به مدال طلا رسید، رضا عظیمی از اردبیل نایب قهرمان شد و مهدی کرمانی از فارس و ابراهیم نادری از چهارمحال و بختیاری صاحب مدال برنز مشترک شدند.

در وزن ۶۰ کیلوگرم، شجاع پناهی از مازندران قهرمان شد، سعید جاوید از اردبیل به مدال نقره دست یافت و هادی روزافزای از خراسان رضوی و علی محمدی از قزوین به مقام سومی مشترک بسنده کردند.

در وزن ۶۵ کیلوگرم رضا عبداللهی از اردبیل بر سکوی قهرمانی ایستاد، محمد فرهادی از فارس دوم شد و علی نوبهاری از قم و امیرمحمد محسن پور از مازندران در رده سوم قرار گرفتند.

در وزن ۷۰ کیلوگرم، حمیدرضا سهندی از تهران به مدال طلا دست یافت، محمدمهدی کشاورز از زنجان صاحب مدال نقره شد و مهدی رضایی از قزوین و کیانوش شیری از کردستان مشترکاً سوم شدند.

در وزن ۷۵ کیلوگرم، جعفر شیرزاد از اردبیل قهرمان شد، عرفان بویری از خوزستان در رده دوم ایستاد و محمد کرم‌زاده از قشم و آریا اکبری از البرز به مدال برنز دست یافتند.

وزن ۸۰ کیلوگرم، مجید هاشم‌بیگی از زنجان به مدال طلا رسید، سعید سوخته‌سرایی از گلستان به مدال نقره رسید و سعید سالمی از اردبیل و امید زارع از البرز سوم شدند.

در وزن ۸۵ کیلوگرم محمدرضا ریگی از سیستان و بلوچستان قهرمان شد، مهدی مرادی از البرز به مدال نقره رسید و سیاوش دادرس از کرمانشاه و سعید فاضلی از ایلام مشترکاً در رده سوم ایستادند.

وزن ۹۰ کیلوگرم مرتضی نوروزی از سمنان بر سکوی قهرمانی ایستاد، پدرام محمدعظیمی از خوزستان دوم شد و محمدجواد نصیری از فارس و حسن قاسمی از لرستان به مقام سومی رسیدند.

در وزن ۹۰+ کیلوگرم محمد نصیری از مازندران طلا گرفت، امین نوری از اصفهان صاحب مدال نقره شد و سید ولی‌الله میرکریمی از مرکزی و اشکان برجی‌خانی از قزوین به مقام سومی دست یافتند.

همچنین در بخش تالو بسته ترکیبی نان چوان-نن‌گوئن، شاهین بنی‌طالبی از اصفهان با نمره ۱۹٫۱۶ اول شد، مصطفی حسن‌زاده از فارس با نمره ۱۹٫۱۲ در رده دوم ایستاد و مهدی خانی از ایلام با نمره ۱۸٫۹۷ به مقام سوم بسنده کرد.

در بسته چانگ چوان سید سامان احمدی از فارس با نمره ۹٫۵۶ به عنوان نخست دست یافت، رضا خلف‌زاده با نمره ۹٫۵۴ در جایگاه دوم ایستاد و طاها بدیعی با نمره ۹٫۴۴ به عنوان سومی بسنده کرد.

در بسته ترکیبی دائوشو – گون‌شو امیرمحدرضایی از خراسان رضوی با نمره ۱۹٫۱۸ اول شد. فاتح حیدریان از کردستان و حمید اسماعیلی از زنجان به ترتیب با نمره‌های ۱۸٫۹۷ و ۱۸٫۸۷ دوم و سوم شدند.

در بسته ترکیبی تای‌چی چوان و تای‌چی‌جین، مهدی اخلاق عالی از فارس با نمره ۱۹٫۰۷ به عنوان قهرمانی رسید. جواد نوری از اصفهان با نمره ۱۸٫۹۰ نائب قهرمان شد و مهدی خداشناس از مرکزی با کسب نمره ۱۸٫۷۳ در جایگاه سوم این بسته قرار گرفت.

در پایان مسابقات و در مجموع، تیم فارس با ۲ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز قهرمان شد، اردبیل با ۲ طلا، ۲ نقره و یک برنز در رده دوم ایستاد و مازندران ۲ طلا و یک برنز در رده سوم قرار گرفت.

نکته‌ای که درمورد این مسابقات باید به آن اشاره کرد این بود که سرانجام بعد از ۲ سال تاخیر مسابقات قهرمانی کشور آن هم به میزبانی جزیره قشم برگزار شد. برای بسیاری از اهالی این رشته سوال پیش آمده بود که چرا فدراسیون قشم را به عنوان میزبان این رویداد انتخاب کرده است. امیر صدیقی، رئیس فدراسیون ووشو در واکنش به این موضوع اظهار داشت: قشم منطقه‌ای استراتژیک بوده که همواره از اهمیت بسیار زیادی برای کشور برخوردار است. هدف فدراسیون ووشو از این کار توسعه ورزش در تمام مناطق کشور است و امیدواریم با این اقدام فدراسیون، در سال‌های آینده شاهد پیدایش قهرمانان از این منطقه نیز باشیم. ورزشکاران برای این مسابقات از ۳۱ استان و سه منطقه آزاد حضور یافته‌اند که مجموعا ۳۴ منطقه می‌شود و نشان از سخت بودن کار دارد.

در این دوره ۴۰۰ ورزشکار، مربی و داور حضور داشتند تا مسابقات پراهمیتی برای انتخاب ملی‌پوشان به منظور حضور در بازی‌های آسیایی هانگژو برگزار شود. این مسابقات در ۱۰ وزن ساندا و ۴ بسته تالو انجام شد و مربیان تیم ملی توانستند رقابت‌ها را از نزدیک تماشا کنند، اما در این بین برخی نسبت به شرایط اسکان و هتل ووشوکاران انتقادهایی داشتند.

امیر صدیقی رئیس فدراسیون ووشو در این باره به فارس گفت: بدون شک در تمام مناطق امکانات با یک سطح وجود ندارد و از این موضوع مطلعیم. ما وظیفه خود می‌دانیم که ورزش را وسیله‌ای به عنوان توسعه زیرساخت‌ها در مناطق مختلف کشور مورد استفاده قرار دهیم. ما تصمیم داشتیم با آوردن ورزش به این منطقه، توسعه را شاهد باشیم. بخاطر شرایط استراتژیک این منطقه نیز اتفاق خوبی بود که میزبانی به منطقه آزاد قشم سپرده شد، البته باید کمی سطح خواسته‌های خود را پایین‌تر بیاوریم و کم کم به فکر توسعه زیرساخت‌ها باشیم.

رقابت‌های انتخابی تیم ملی با ۲ سال تاخیر برگزار شد، اما سوال اینجاست که در این مدت فدراسیون چه برنامه‌ای برای ووشوکاران داشت؟ قطعاً اهالی این رشته هنوز فراموش نکرده‌اند که مسابقات WWF که چندی پیش برگزار شد، چقدر به آماده‌سازی ورزشکاران این رشته کمک کرد. بدون شک اگر مبارزات جنگجویان با آن کیفیت بالا برگزار نمی‌شود، مربیان تیم‌های ملی در قشم هم مبارزات جذابی را مشاهده نمی‌کردند. 

امیر اوجاقی، مربی تیم ملی ووشو هم به این موضوع تاکید کرد و گفت: فدراسیون در این مدت تلاش کرد که با برگزاری مسابقات مختلف از جمله WWF سطح کیفی ورزشکاران را بالا نگه دارد تا با وجود تعطیلی باشگاه‌ها، شاهد مبارزات سطح بالایی در قهرمانی کشور باشیم.

حالا ووشو کاران منتخب تا شهریور ماه زمان دارند تا خود را برای حضوری قدرتمند در بازی‌های آسیایی آماده کنند. طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است هر چهار نفر اول اوزان ۵۶، ۶۰، ۶۵، ۶۵، ۷۰ و ۷۵ به تیم ملی دعوت شوند تا از بین آنها نفرات اعزامی به بازی‌های آسیایی انتخاب شوند. به گفته کادر فنی نفرات برتر وزن ۸۰ کیلوگرم هم این شانس را دارند تا با کم کردن ۵ کیلوگرم از وزن خود در اردوی آماده‌سازی تیم ملی حاضر شوند. 

زمان دقیق شروع اردوهای تیم ملی ووشو هنوز مشخص نشده و قرار است بعد از جلسه‌ای که بین مربیان تیم ملی و مسئولان فدراسیون برگزار می‌شود، در این خصوص تصمیماتی گرفته شود.

انتهای پیام/رقابت‌های ووشی قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی به میزبانی جزیره قشم برگزار شد.

خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا