بین الملل

آمریکا: مذاکره با عربستان برای رابطه با اسرائیل مثبت بوده است

فرستاده رئیس جمهور آمریکا در امور غرب آسیا می‌گوید که رایزنی ها با مقامات سعودی برای سازش با رژیم صهیونیستی مثبت بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رسانه های صهیونیستی، «آوی برکوویتز» فرستاده «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در امور غرب آسیا روز یکشنبه با اشاره به شتاب گرفتن طرح واشنگتن برای برقراری رابطه میان اعراب و اسرائیل، افزود که امیدوار است حتی در صورت شکست ترامپ در انتخابات توافقات بیشتری در این خصوص حاصل شود.

وی که به همراه هیاتی آمریکایی-صهیونیستی به منامه پایتخت بحرین سفر کرده است به خبرگزاری رویترز گفت: هر دو حزب آمریکا از «توافق ابراهیم» که راستای تعهد میان اسرائیل و کشورهای عربی و نتایج مثبت ناشی از این شراکت در دراز مدت طراحی شده است، حمایت می کنند.

برکوویتز در پاسخ به سوالی درباره سازش عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی گفت: این تصمیمی است که باید توسط آنها گرفته شود، اما رایزنی های ما با آنها در چند بعد مثبت بوده است.

گفتنی است که هواپیمای حامل هیات آمریکایی-صهیونیستی از آسمان عربستان سعودی عبور کرده و به بحرین رفت.

در همین راستا، وزیر خارجه رژیم آل خلیفه و نمایندگان رژیم صهیونیستی روز یکشنبه در منامه پایتخت بحرین بیانیه مشترکی را در خصوص برقراری روابط دیپلماتیک بین دو طرف امضا کردند.

بر اساس این گزارش، منابع آگاه اعلام کردند که یکی از مفاد این بیانیه این است که «اسرائیل و بحرین اقدام به برقراری روابط کامل دیپلماتیک خواهند کرد، در پایتخت‌هایشان سفارتخانه بازخواهند کرد و سفیر تعیین خواهند کرد».

همچنین طبق این بیانیه تل‌آویو و منامه اقدامات خصمانه علیه یکدیگر انجام نخواهند داد و از انجام آن در خاک خود توسط طرف‌های ثالث نیز جلوگیری خواهند کرد و به همزیستی با یکدیگر و آموزش برای صلح متعهد خواهند شد.

امضای توافقاتی در زمینه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری، هواپیمایی، گردشگری، تجارت، علم و فناوری، بهداشت، کشاورزی، آب، انرژی و همکاری‌های حقوقی از دیگر مفاد این بیانیه اعلام شده است.

پیش از این اعلام شده بود که بحرین و رژیم صهیونیستی قرار است روز یکشنبه رسماً توافقنامه افتتاح سفارت و برقراری روابط دیپلماتیک را با حضور «استیو منوچین» وزیر خرانه‌داری آمریکا به امضا برسانند.

بر اساس این گزارش، رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کرده‌اند که بحرین به دلیل انتقادات گسترده خواستار این شده است تا در مرحله کنونی توافق سازش جامع به امضا نرسد.

این رسانه‌ها اعلام کردند که بحرین خواستار آن شده که فعلاً به جای «معاهده»، بیانیه همکاری‌های دیپلماتیک میان دو طرف امضا شود. مقامات آل خلیفه می‌خواهند به دلیل انتقادهای داخلی با روندی آهسته‌تر نسبت به امارات به سمت عادی‌سازی روابط با تل آویو حرکت کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده بود که منوچین طی سفری چند روزه قرار است راهی فلسطین اشغالی، بحرین و امارات شود.

این سفر یک ماه پس از امضای توافق عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی و همزمان با مبادرت این رژیم به تصویب طرح‌هایی برای ساخت هزاران واحد مسکونی جدید برای شهرک‌نشینان، انجام می‌گیرد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا