سیاسی

عملکرد دولت و مجلس در مشارکت انتخابات تاثیر دارد

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: عملکرد قوی دولت و مجلس قطعا در مشارکت مردم در انتخابات تاثیر می‌گذارد.

حجت‌الاسلام جواد مجتهد شبستری عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره موضع گیری برخی چهره های اصلاح طلب علیه نهادهای نظارتی در انتخابات ۱۴۰۰، گفت: اینکه دعوت می شود اصلاح طلبان در انتخابات مشارکت کنند، پیشنهاد دلسوزانه ای به حساب می آید، خواست رهبر انقلاب هم مشارکت بالا در انتخابات است اما اینکه مدعی شوند، ارگان‌ها و نهادهای نظارتی باید حذف شوند و یا آنها را متهم به دخالت در انتخابات می کنند، اقدامی برخلاف قانون است.

وی افزود: خود مدعیان تقلب در انتخابات ۸۸، گفته بودند که سیستم انتخابات ایران به گونه ای طراحی شده است که امکان تقلب وجود ندارد و یا درصد آن بسیار پایین است به همین جهت مطرح کردن مباحثی که پیش از این در سال ۸۸ از سوی یک عده بیان شده بود به هچ وجه پذیرفته نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه افراد نباید به گونه ای صحبت کنند که فتنه جدید را کلید بزنند و نهادهای مسئول در انتخابات را زیر سوال ببرند، اظهار داشت: آنچه مسلم است اینکه همه مردم با همه گرایش ها در صحنه حضور داشته باشند و با صندوق انتخابات قهر نکنند.

مجتهد شبستری تصریح کرد: متاسفانه میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم پایین بود که عملکرد ضعیف دولت و مجلس دوره قبل در این میزان مشارکت تاثیر داشت؛ به هر میزان که دولت و مجلس قوی عمل کنند قطعا مشارکت مردم در انتخابات نیز بیشتر خواهد شد.

وی همچنین درخصوص ادعاء اخیر موسوی خوئینی ها مبنی بر اینکه عده ای به دنبال حذف جایگاه ریاست جمهوری هستند، افزود: اگر بنا باشد زمانی ریاست جمهوری حذف و جایگاه نخست وزیری ایجاد شود، راهکار قانونی خود را باید طی کند. البته برخی این ایده را مطرح کرده‌اند و حتی یک بار مقام معظم رهبری هم پیرامون آن سخن گفته بودند اما فعلا در حد یک ایده و پیشنهاد است و درباره آن اقدامی صورت نگرفته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در حال حاضر رئیس جمهور از اختیارات قانونی برخوردار است و در مقام اجرا کاملا دست او باز است، گفت: ممکن است مدعی شوند، اختیارات کم است و یا دیگران در امور ما دخالت می کنند، این ادعاها فرار از پاسخگویی تلقی میشود.

مجتهد شبستری در پاسخ به این سوال «چرا چهره های شاخص اصلاح طلب به جای آنکه با مردم سخن بگویند با مواضع حاشیه ای نهادهای انتخاباتی را زیر سوال می برند»، تاکید کرد: به خاطر آنکه پاسخی ندارند. خود آنها مقصر وضع فعلی هستند و در انتخابات از مردم دعوت کردند به رئیس جمهور فعلی رای دهند و امروز هم آدرس غلط می دهند.

وی با بیان اینکه مشکلات متوجه خود آنها است و باید پاسخگوی مشکلاتی که از طرف کاندیدای مورد حمایت آنها ایجاد شده، باشند، اظهار داشت: ما به صورت صریح سوال می کنیم، چرا از کاندیدای حمایت کرده اید که امروز می گوید او ضعیف عمل می کند و یا او را ناتوان میدانید!

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اصلاح طلبان در ساختار دولت حضور خوب و پررنگی دارند، گفت: قوه مجریه در اختیار شما است، به جای آنکه پاسخگو باشید امروز در مقام مدعی و پرسشگر ظاهر شده اید! گویا فرار از پاسخگویی عادت شما [اصلاح طلبان] است.

مجتهدی شبستری خاطرنشان کرد: یکی از همین آقایان اصلاح طلب در نامه اول خود، مشکلات را به رهبر انقلاب اهاله کرد در حالی که رهبری مسئول اجرا نیستند،  ایشان ناظر هستند و راهکار ارائه می دهند و راهکار نیز ارائه کرده اند اما به آن عمل نشد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا