بین الملل

پایان انتخابات ریاست‌جمهوری بولیوی/شانس نامزد سوسیالیست بالا است

انتخابات ریاست‌جمهوری بولیوی درحالی برگزار شد که انتظار می‌رود طرفداران مورالس مجدداً قدرت احزاب چپ را در این کشور آمریکای لاتین احیا کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، رای‌گیری در بولیوی برای تعیین رئیس‌جمهوری که بتواند به یک سال بی‌ثباتی در این کشور آمریکای لاتین خاتمه دهد؛ پایان یافت- کشوری که ۱۴ سال تحت حکومت «ایوو مورالس» چپ‌گرا بود و حتی اکنون نیز سایه او را بر سر خود حس می‌کند.

این رای‌گیری که احتمالاً به قدرت‌یابی مجدد سوسیالیست‌های طرفدار مورالس منجر خواهد شد؛ آزمونی برای دموکراسی است حال آنکه طی یک سال گذشته، کشور تحت تسلط دولت انتقالی راستگرا بود.

نظرسنجی‌ها حاکی از پیشتازی «لوئیس آرس» نامزد حزب سوسیالیستی مورد حمایت مورالس است حال آنکه احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم هم رد نمی‌شود.

تصمیم کمیته انتخابات مبنی بر عدم اعلام نتایج اولیه شمارش آراء، گمانه‌زنی‌هایی را درباره تقلب به دنبال داشته اما مورالس طرفدارانش را به صبر و پرهیز از خشونت دعوت می‌کند.

مورالس بعد از اعتراض‌هایی که علیه انتخاب دوباره‌اش به ریاست جمهوری صورت گرفت، دهم نوامبر ۲۰۱۹ استعفا داد و ابتدا به مکزیک و سپس آرژانتین رفت.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا