ورزش

جلالی: سه برابر ژاپن، مربی پرولایسنس داریم / کشتی از خودش مدیر دارد ولی فوتبال از دوومیدانی!


کارشناس فوتبال ایران گفت: چطور کشتی می‌تواند از خودش مدیر داشته باشد ولی فوتبال باید از دوومیدانی مدیر داشته باشد؟


مجید جلالی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در خصوص جدایی از گل‌گهر اظهار داشت: بیشتر، شرایط باعث این اتفاق شد اما مهم این است که ما وقتی مسئولیتی داریم آن را به بهترین شکل ممکن انجام بدهیم و من واقعا خوشحالم که توانستم این کار را انجام بدهم. بعد از آن هم طبیعت فوتبال است. تا وقتی که قرارداد داشتم در آنجا بودم. بعد از آن باشگاه است که باید برای آینده‌ای تصمیم بگیرد.

جلالی درمورد اینکه آیا برنامه‌ای برای فصل جدید دارد، گفت: نه، اگر پیشنهاد خوبی داشتم حتما می‌پذیرفتم. ولی پیشنهاد قانع کننده‌ای نبود.

دوره پرولایسنس را در چهار کشور گذراندم

وی در مورد شرایط لیگ جدید با حضور مربیان جوانی که بعضا از لیگ یک آمدند، اظهار داشت: باید کمی صبر و حوصله کنیم. بازی‌ها و کیفیت آن‌ها را ببینیم. ولی به هر حال آنچه مسلم است؛ اینکه طیفی از مربیان جوان آمده‌اند می‌تواند ویژگی خوبی باشد.

جلالی در مورد شرایط دریافت مدرکی پرولایسنس(حرفه‌ای) مربیگری آسیا، گفت: دوره پرولایسنس بخش-بخش است. ما دوره پرولایسنس را در 4کشور پشت گذراندیم. در سال2001، در بخش اول سه هفته در مالزی بودیم. در بخش دوم سه هفته در هلند بودیم. بخش سوم سه هفته در لیورپول(انگلستان) برگزار شد و بخش چهارم هم سه هفته در ژاپن بود.

وی ادامه داد: دوره‌های پرولایسنس در سال‌های اخیر برگزار شده و فکر کنم تا سال قبل هم بوده، حتی یکی از دوره‌ها هنوز بخش آخرش انجام نشده است. اگر اشتباه نکنم حدود 50 مربی داریم که پرولایسنس دارند.

سه برابر ژاپن پرولایسنس داریم

جلالی در مورد اینکه برخی مربیان معتقدند چندسال در نوبت شرکت در این دوره هستند، گفت: بله، به هرحال متقاضی زیاد است. این دوره هم طوری نیست که همه بتوانند مدرک آن را بگیرند. شاید در کشور ما صافی خیلی قوی وجود نداشته، شما فکر می‌کنید در ژاپن چند مربی پرولایسنس دارند؟ الان ما سه برابر آن‌ها داریم.

وی در خصوص اینکه 8 مربی لیگ برتری مدرک A را ندارند و ممکن است این مساله مشکلاتی را در طول فصل ایجاد کند ، عنوان کرد: چون آن‌ها انتظاری را برای مربیگری نکشیده‌اند. تا دوران بازی تمام شده مربی شده‌اند. اینکه فردی بخواهد از بازیگری به مربیگری برسد به یک فرایند احتیاج دارد. البته نگرانی هم از این بابت وجود ندارد. از طرفی گرفتن مدرک سطح کار است. اینکه مدرک را چگونه می‌دهند عمق کار است.

نقل و انتقالات نشان داد فوتبال ما تولید ندارد

مربی فوتبال ایران در مورد جدایی پرویز مظلومی از تیم‌ملی جوانان که در واقع نشانه بلاتکلیفی تیم‌های ملی پایه فوتبال ایران است، گفت: وضعیت فدراسیون معلوم نیست و متولی ندارد. مربی که می‌آید هم قراردادی ندارد. بنابراین با یک پیشنهاد بهتر می‌رود. ضمن اینکه وقتی مشغول به کار می‌شود می‌بیند پشتیانی هم ندارد. با خودش می‌گوید مسئولیت تیم ملی با من است و پس فردا من باید جواب بدهم ولی شرایط و امکانات جوابگوی این مسئولیت نیست. به این ترتیب کار را رها می‌کند و می‌رود. در درجه اول باید فدراسیون سروسامان بگیرد.

جلالی در مورد اینکه بی توجهی به تیم‌های پایه تا چند سال باعث نبود بازیکن در سطح ملی فوتبال می‌شود، اظهار داشت: اثرات این موضوع را همین الان در لیگ برتر می‌بینید. مربیان را جوان کرده‌ایم، در حوزه بازیکن چه می‌کنیم؟ الان همه تیم‌ها به دنبال بازیکن هستند. بازیکن نیست و معنی آن این است که تولید وجود ندارد.

وی افزود: بعد می‌گویند چرا قیمت بالا می‌رود؟ چند بازیکن هستند که همه هم همان بازیکنان را می‌خواهند، بنابراین قیمت هم بالا می‌رود. چون بازیکن نیست بیشتر تیم‌ها از بازیکنان لیگ‌های پایین‌تر استفاده می‌کنند. لیگ ما الان دو بخش شده است. کلا 6 یا 7 تیم هستند که از نظر مالی بضاعت بهتری دارند و توانستند یارگیری بهتری کنند. بقیه بضاعت مالی متوسطی دارند. ولی درکل اصل موضوع این است که تولید نیست.

راه‌های درآمدزایی فوتبال بسته است

کارشناس فوتبال ایران در مورد حضور مدیرانی که به واسطه پول یا مناسباتی که با برخی نهادها دارند، در هیات مدیره باشگاه‌های لیگ برتری منصوب می‌شوند، عنوان کرد: وقتی فوتبال خودش نتواند خودش را تامین کند باید انتظار چنین رویدادها و مسائلی را هم داشته باشد. در هر صورت فوتبال هزینه دارد اما فی‌النفسه خودش می‌تواند هزینه‌های خودش را حتی با سودهای خیلی بالاتر تامین کند. منتها قوانین به گونه‌ای است که راه‌های درآمدزایی به روی فوتبال بسته است. بنابراین فوتبال نمی‌تواند خودش را تامین کند. پس مجبور است به چنین کسانی وصل شود.

دوری از تخصص، خسارت بار است

جلالی در خصوص اینکه این افراد با اقداماتشان مشکلات باشگاه را بیشتر می‌کنند و ضرر آن را هم تیم‌ها و هوادرانشان می‌دهند، گفت: در هرصورت در هر بخش و زمینه‌ای وقتی از عالم تخصص دور شوید یک سری خسارات و تبعاتی دارد. به  نظر من این خسارت‌ها همچنان ادامه خواهد داشت و زمانی جمع می‌شود که قوانینی بیاوریم که فوتبال بتواند خودش را تامین کند.

کشتی می‌تواند از خودش مدیر داشته باشد ولی فوتبال نه!

وی در مورد نقش مدیران فوتبال کشور تصریح کرد: اصلا دست مدیران نیست. قوانین مربوط به مراتب بالاتر است. همین مدیرانی که به روی کار می‌آیند، به واسطه همین قوانین است.

جلالی در خصوص اینکه برخی نهادها به مسائل فوتبال ورود می‌کنند اما اضافه شدن اتفاقات بعدی باعث انباشته شدن مشکلات می‌شوند و در نهایت لاینحل می‌مانند، گفت: مسیر یک مسیر سرگرم کننده است. از یک مسیر سرگرم کننده نمی‌توانید توقع توسعه و پیشرفت داشته باشید.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال بالاترین مخزن درآمدزایی فوتبال پخش تلویزیونی است. اما این موضوع وجود ندارد. به این ترتیب فوتبال از کجا می‌خواهد درآمدزایی داشته باشد؟ مجبور است به این و آن وصل شود. هرکسی هم می‌خواهد پول بدهد می‌خواهد معروف شود یا… بالاخره می‌خواهد از کنار پولش بهره‌ای ببرد. کسی که بیخودی پول نمی‌دهد.

مربی فوتبال ایران در مورد اینکه آیا می‌توان گفت با فقر مدیر ورزشی روبرو هستیم، اظهار داشت: خیر. مدیر ورزشی خیلی داریم. همین بچه‌هایی که فوتبال بازی کردند و سال‌ها تجربه فوتبال را دارند. کسانی که در فوتبال استخوانی خرد کردند. این‌ها بهترین کسانی هستند که می‌توانند فوتبال را مدیریت کنند. چطور کشتی می‌تواند از خودش مدیر داشته باشد ولی فوتبال نمی‌تواند؟ فوتبال باید از دوومیدانی مدیر داشته باشد؟ فوتبال صرفا موضوع فوتبال نیست. ولی کشتی این شرایط را ندارد. برای همین می‌توان کشتی را به دست کشتی‌ گیران داد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا