شهرستان ها

باغ های ارم در استان فارس ساخته می شود

شیراز – رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: طرح ایجاد «باغ مجموعه های علمی- گردشگری ارم» در ۳۶ شهرستان استان فارس وارد فاز برنامه ریزی شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی قاسمی گفت: در مرحله اول این طرح، در هر شهرستان و بر اساس ظرفیت، یک باغدار یا تشکل باغداران آن شهرستان، باغ ارقام محصول اصلی را در یک مجموعه گردآوری و ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه هدف از این اقدام حفظ همه ارقام موجود به صورت یک جا و افزودن ارقام جدید است، اضافه کرد: امکان مشاهده جاذبه‌های متنوع آن برای گردشگران نیز فراهم می‌شود.

قاسمی اضافه کرد: با ایجاد «باغ مجموعه‌های ارم»، امکان بررسی و پژوهش محققین و کارشناسان میسر و مهارت آموزان هم از سایر ابعاد علمی آن بهره مند می‌شوند.

وی با بیان اینکه فارس با اقلیم‌های متنوع و سابقه باغداری، قطب تولید محصولات باغی کشور است، افزود: فارس رتبه اول سطح و تولید محصولات باغی کشور را دارد به طوری که این استان را به عنوان ویترین محصولات باغی کشور می‌شناسند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه ۱۵ درصد سطح و تولید محصولات باغی متعلق به این استان است، افزود: در محصولاتی نظیر انجیر، انار، انگور و گل محمدی رتبه اول؛ در بادام، خرما و مرکبات رتبه دوم و در سیب رتبه سوم تولید کشور را به خود اختصاص داده است.

قاسمی گفت: تلفیق ظرفیت باغبانی استان فارس با ظرفیت‌های گردشگری، سهم ارزش افزوده قابل توجهی را برای استان به ارمغان خواهد آورد، از این رو طرح ایجاد «باغ مجموعه‌های علمی- گردشگری ارم وارد فاز برنامه ریزی شده است.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا