فضای مجازی

حمله به یارانه

دولت افرادی را که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند با استفاده از موبایل و کارت ملی، شناسایی و مجازات خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وطن امروز نوشت: جریمه افرادی که در خیابان و اماکن عمومی ماسک نمی‌زنند جدی شده تا جایی که دولت قصد دارد حتی اگر کسی جریمه را پرداخت نکرد از حساب یارانه نقدی وی کسر شود.

حسن روحانی اعلام کرد از شنبه افرادی که ماسک نمی‌زنند ۵۰ هزار تومان جریمه خواهند شد اما نحوه شناسایی این افراد بزرگ‌ترین علامت سوال این طرح است؛ اینکه افراد چگونه شناسایی خواهند شد و نحوه اخذ جریمه و پرداخت آن چگونه خواهد بود. ۲ روز بعد از این تصمیم هنوز حساب وزارت بهداشت برای پرداخت جریمه اعلام نشده و معلوم نیست ضابط اجرای این تصمیم چه ارگانی خواهد بود. با وجود ابهامات بسیار درباره جرایم کرونایی اما مسؤولان وزارت بهداشت به اخذ جریمه اصرار دارند، حتی اگر کسر از حساب یارانه نقدی باشد. قطعاً این تصمیم دولت حاشیه‌های بسیاری خواهد داشت و در اجرای صحیح آن تردیدهای فراوانی وجود دارد اما دولتی‌ها همچنان خود را راسخ نشان می‌دهند.

جریمه نزدن ماسک را پرداخت نکنید، از یارانه‌تان کسر می‌شود

معاون کل وزارت بهداشت گفت: جریمه افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند در خیابان از آنها اخذ نمی‌شود، جریمه افرادی که با استفاده از موبایل شناسایی شوند به قبض موبایل آنها منتقل می‌شود و باید تا ۲ هفته آن را پرداخت کنند؛ اگر پرداخت صورت نگیرد از یارانه این افراد کسر خواهد شد.

ایرج حریرچی در یک برنامه تلویزیونی درباره مصوبه جریمه افراد فاقد ماسک گفت: استفاده از ماسک فعلاً در استان تهران اجباری شده است و در صورتی که مردم از ماسک استفاده نکنند، جریمه می‌شوند. افرادی که به کرونا مبتلا هستند و قرنطینه نمی‌شوند پیش‌بینی شده است که از طریق سامانه «ماسک» در قرنطینه قرار بگیرند و اگر تخلف کنند ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی نیز مکلف شده است جواب تست کرونا را به خانواده و محل کار افراد مبتلا اعلام کند، افزود: طبق مصوبه سی‌وسوم ستاد ملی کرونا قرار بود به افراد فاقد ماسک ارائه خدمت نشود؛ الان مقرر شده است از ورود افراد بدون ماسک به ادارات نیز جلوگیری شود. حراست‌ها و سیستم‌های نگهبانی و مدیران ادارات مسؤول این کار شده‌اند و مجازاتی برای متخطیان مصوب شده است.

حریرچی با اشاره به جریمه مراکز عمومی متخلف، تصریح کرد: بار اول به این مراکز خرید و اماکن عمومی اخطار کتبی داده می‌شود؛ بار دوم ۳۰۰ هزار تومان جریمه، بار سوم یک میلیون تومان جریمه و بار چهارم یک هفته تعطیلی اعمال می‌شود.

معاون کل وزارت بهداشت درباره جریمه استفاده نکردن از ماسک در حمل‌ونقل عمومی عنوان کرد: در تاکسی‌ها اگر راننده از ماسک استفاده نکند ۱۰۰ هزار تومان و اگر مسافر رعایت نکند ۲۰ ‌هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است. در مترو و اتوبوس، مسؤولان اتوبوسرانی و مترو مکلف به نظارت بر استفاده از ماسک هستند.

وی با بیان اینکه ۴۰ تا ۵۰ درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند، خاطرنشان کرد: برای شناسایی افراد از موبایل و کد ملی افراد استفاده می‌شود و قرار نیست در خیابان جریمه اخذ شود، بلکه جریمه افرادی که با استفاده از موبایل شناسایی می‌شوند به قبض موبایل آنها منتقل می‌شود و باید تا ۲ هفته آن را پرداخت کنند؛ اگر پرداخت صورت نگیرد از یارانه کسر خواهد شد.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز درباره نحوه پرداخت جریمه گفت: فرد خاطی، بدهکار می‌شود؛ یک شماره حساب اعلام می‌شود که متعلق به وزارت بهداشت است و افراد متخلف بدهکار می‌شوند. این جریمه به هر طریقی ممکن است پرداخت شود و الزاماً از یارانه کسر نمی‌شود. اگر فرد پول را به حساب وزارت بهداشت واریز کند کسر از یارانه صورت نخواهد گرفت.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه نباید تعطیلی شهر تهران منجر به افزایش تردد مردم در مراکز خرید شود، گفت: بسیج، نیروی انتظامی، ضابطان قوه قضائیه و کارشناسان بهداشت محیط برای اعمال جریمه همکاری خواهند داشت و جریمه نقدی در خیابان از مردم اخذ نخواهد شد.

معاون کل وزارت بهداشت درباره وضعیت بیمارستان‌های کشور تشریح کرد: متأسفانه وضعیت بسیار نگران‌کننده‌ای داریم؛ بخشنامه‌ای از سوی معاونت درمان صادر و بر اساس آن پذیرش بیماران غیراورژانسی ممنوع شده است. به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی اختیار دادیم که از ظرفیت تمام بیمارستان‌ها استفاده کنند. هنوز بیماری بیرون از بیمارستان نمانده اما مثلاً در تهران، میزان بستری‌ها ۲ برابر تعداد ترخیص‌شدگان است. در برخی استان‌های دیگر نیز چنین وضعیتی داریم و باید توجه داشت میزان شیوع بیماری‌های غیرواگیر کاهش نیافته است و الان مجبور شده‌ایم درمان‌های غیراورژانسی را به تأخیر بیندازیم.

وی با بیان اینکه در برخی ایام بیمارستان بقیه‌الله با تمام ظرفیت خود در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که کل تعداد تخت‌های نیروهای مسلح ۶۱۰۰ تخت است و اگر مردم رفتار اجتماعی خود را تغییر ندهند ممکن است تعداد تخت‌ها برای بیماران ناکافی باشد.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به تلاش‌ها و زحمات کادر بهداشتی و درمانی کشور تأکید کرد: همه نیروها درگیر مقابله با کرونا هستند و بسیاری از افراد سرشناس در حوزه پزشکی به کرونا مبتلا شده و تعدادی نیز متأسفانه فوت کرده‌اند.

جریمه‌ها تشدید شود

وزیر بهداشت نیز خواهان افزایش جرایم کرونایی شد. سعید نمکی گفت: مدت‌هاست می‌گویم برای مقابله و مبارزه با یک اپیدمی، فقط و فقط نمی‌توان از تمنا و خواهش استفاده کرد. موج‌های زیادی را در این مدت تحمل کرده‌ایم و شرمنده همکارانی هستم که موج‌های پیاپی را که به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی است، تحمل کرده‌اند. عده زیادی محبت کرده و رعایت می‌کنند و عده‌ای رعایت نکرده و همه را گرفتار می‌کنند.

وی ادامه داد: به چشم خودم دیدم که در صف نانوایی، جوان برومندی به پیرمردی که به او گفته بود چرا ماسک نمی‌زنی، بیشترین اهانت را کرد. این نظارت را به اصناف سپردیم و اصناف اثبات کردند، آنچه را که باید، اجرا نمی‌کنند. بیش از ۷ هزار بازرس بهداشت محیط داریم و اگر قرار باشد برای همه کسبه و اماکن عمومی و ترمینال‌ها آنها را بسیج کنیم، این ۷ هزار نفر کافی نیست.

وزیر بهداشت افزود: خواهش کردیم از نیروی انتظامی، بسیج و همه دستگاه‌ها به عنوان ضابط به ما کمک کنند و جرایم سخت‌تر اعمال شود. قرار بر این شد که این اقدام از تهران آغاز شود و از هفته‌های بعد به کلانشهرهای دیگر نیز توسعه داده می‌شود.

نمکی اظهار کرد: از مردم عزیز تقاضا می‌کنیم که مراعات کنند، زیرا در شرایط بسیار سخت هستیم. ویروس کرونا دچار دگرگونی‌هایی شده است. هنوز دگرگونی‌های ویروس کرونا باعث نشده که در بیماری‌زایی اتفاقی بیفتد و فقط در سرعت انتشار تأثیر گذاشته و جوانان را بیشتر گرفتار می‌کند. امیدواریم ویروس کرونا به سمت بیماری‌زایی شدیدتر نرود.

وزیر بهداشت گفت: خبرهایی به گوش مردم می‌رسانند که بیمارستان‌ها پر شده و از پذیرش بیمار معذور هستند. این موضوع اصلاً صحت ندارد. ۲ روز پیش بالای ۵ هزار و ۲۰۰ تخت در تهران پر شد و این عدد برای ما نگران‌کننده است. این به این معنی نیست که برای پذیرش بیماران تخت خالی نداریم و از طرفی به این معنی نیست که چون تخت خالی داریم، زودتر بیمار شویم.

وی افزود: خواهش من این است که مردم ضمن نگرانی برای بیماری، اضطراب درمان را نداشته باشند. محکم ایستاده‌ایم که مردم اضطراب تخت بیمارستانی نداشته باشند. بر این قول ایستاده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم هیچ شهری برای هیچ بیماری، تخت خالی نداشته باشد.

کد خبر 5046014

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا