اقتصاد

فارس من| اعتراض بازنشستگان نفت به عدم پرداخت کامل اضافات شایستگی/ تغییر غیرقانونی اساسنامه صندوق بازنشستگی


سخنگوی پویش بازنشستگان نفت گفت: اضافات شایستگی 5 ماه اول سال به بازنشستگان نفت پرداخت نشده است. ریشه این اتفاقات را باید در تغییر غیرقانونی اساسنامه صندوق بازنشستگی نفت و تحمیل هیئت امنای جدید توسط دولت جستجو کرد.


عبدالصاحب غالبی سخنگوی پویش بازنشستگان نفت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به بی‌توجهی نسبت به مطالبات بازنشستگان گفت: در حقوق بازنشستگان بخشی به نام اضافات شایستگی یا تعدیل مستمری بازنشستگان وجود دارد که بعد از گذشت 6 الی 8 ماه از سال به بازنشستگان پرداخت می‌شود. طبق دستورالعمل‌هایی که وزارت نفت صادر کرده است سهم بازنشستگان از آیتم اضافات شایستگی باید از اولین ماه سال تا موعد پرداخت محاسبه شود اما امسال اضافات بازنشستگی از ماه فروردین تا مرداد را از حقوق بازنشستگان حذف کرده‌اند و به ما پرداخت نکردند.

وی ادامه داد: شما نگاه کنید 5 ماه از اضافات شایستگی هر بازنشسته نفت را از حقوق او حذف کرده‌اند که مجموع این مبلغ برای 5 ماه حدود 8 میلیون تومان می‌شد. در حال حاضر تعداد بازنشسته‌های نفت 85 هزار نفر است که اگر در مبلغ 8 میلیون ضرب کنید یعنی حدود 680 میلیارد تومان از سهم بازنشستگان نفت برداشته شده است.

*خلف وعده وزیر نفت درباره بهبود معیشت بازنشستگان این وزارتخانه

غالبی گفت: شما ببینید قشر بازنشسته یک قشر آسیب‌پذیر است که در سن پیری اکثرا بیمار بوده و فرزندانشان هم بیکار هستند. در نتیجه وقتی حقوق اولیه این قشر پرداخت نشود نمی‌توانند امورات خود را بگذرانند. این موضوع باعث نارضایتی بازنشستگان نفت شده است و هیئت امنای صندوق بازنشستگی نیز بابت تصمیمات خود پاسخگو نیست.

سخنگوی پویش بازنشستگان نفت افزود: متاسفانه وزیر نفت در مصاحبه‌های خود می‌گوید که وضع مالی صندوق بازنشستگان نفت بسیار خوب است و قصدشان بهبود معیشت بازنشستگان است اما دقیقا عکس عمل کرده است و حقوق اولیه ما را هم نمی‌دهند. علت این اتفاقات تغییر اساسنامه صندوق‌های بازنشستگی نفت است و وزارت نفت باید در این باره پاسخگو باشد.

*اساسنامه صندوق بازنشستگی نفت غیرقانونی است

وی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه دو تن از وزیران از طرف دولت اساسنامه جدید به هیئت امنای صندوق بازنشستگی تحمیل کردند که این اقدام غیرقانونی است. اساسنامه فعلی صندوق‌های بازنشستگی نه مورد قبول شورای نگهبان است و نه خود بازنشستگان نفت این اساسنامه را قبول دارند زیرا غیرقانونی است.

به گزارش خبرگزاری فارس تا قبل از آذرماه سال 98 و تغییر اساسنامه صندوق بازنشستگی نفت همه اعضای هیأت امنای صندوق، نفتی بودند یعنی وزیر نفت در رأس هیئت امنای صندوق و هیئت مدیره شرکت‌های چهارگانه وزارت نفت نیز به عنوان اعضای عادی هیأت امنا حضور داشتند. اما آذرماه 98 اساسنامه هفتاد ساله صندوق باطل شد تا براساس یک قانون مبهم هیأت امنای صندوق از طریق هیأت دولت انتخاب شود.

به گفته بازنشستگان نفت طبق اختیاراتی که دولت به هیئت امنای جدید داده است آنها حتی می‌توانند وارد معاملاتی شوند که منجر به زیان‌دهی صندوق شده و صندوق بازنشستگی نفت را شبیه صندوق فولاد به ورشکستگی بکشانند. نکته جالب توجه اینکه دولت علی‌رغم دخالت در صندوق بازنشستگی نفت هیچ تعهدی در عملکرد این صندوق ندارد یعنی تضمینی نیست اگر با تصمیمات دولتی صندوق بازنشستگی نفت به ضرر و زیان برسد حقوق بازنشستگان نفت همچنان کامل پرداخت شود.

تعدادی از مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت سوژه «به داد بازنشستگان نفت و سرمایه‌های صندوق آنان برسید» در بخش فارس من خواستار پیگیری این موضوع شده بودند.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا