اقتصاد

صفر تا صد مزایای ایجاد کریدور شرقی انتقال سوخت/ نقش خط لوله تابش در صادرات بنزین به افغانستان


مدیرعامل شرکت پالایش و پخش گفت: خط لوله تابش، صادرات به افغانستان از طریق انبار بیرجند را تسهیل می‌کند و باعث می‌شود بنزین ایران به صورت مستقیم وارد باک خودروهای کشور افغانستان شود و قاچاق سوخت در این حوزه را از بین می‌برد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در مراسم امضاء قرارداد تامین مالی خطوط لوله انتقال فرآورده نفتی در مسیر رفسنجان، بیرجند، تربت حیدریه و مشهد مابین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و بانک ملت اظهارداشت: در حال حاضر همه خطوط لوله انتقال سوخت کشور به ری ختم می‌شود که اگر اتفاقی در این منطقه بیفتد ما ظرفیت سوخت‌رسانی به شمال کشور را از دست خواهیم داد. 

وی با بیان اینکه نتیجه احداث خط لوله تابش از نظر تنوع‌سازی مسیر سوخت‌رسانی از طریق خط لوله، تقویت امنیت انرژی کشور است، افزود: در حال حاضر استان تهران و مناطق شمال کشور حدود ۴۵ درصد از مصرف سوخت را به خود اختصاص داده‌اند. تجمیع سوخت‌رسانی از طریق انبار ری علاوه بر مسائل امنیت انرژی، در حوزه مسائل زیست‌محیطی نیز چالش ایجاد کرده است.

*خط لوله انتقال فراورده تابش، جایگزین ۱۴۵۰ نفتکش حمل سوخت خواهد شد

سالاری گفت: خط لوله انتقال فراورده نفتی از رفسنجان به مشهد (تابش) یک رینگ انتقال فراورده جدید ایجاد می‌کند. این خط لوله جایگزین روزانه ۱۰۰۰ نفتکش حامل سوخت برای سوخت‌رسانی از رفسنجان تا مشهد خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: در حال حاضر حدود ۴۵۰ نفتکش برای صادرات سوخت نیز در این محدوده جغرافیایی فعال هستند که در مجموع با احداث این خط لوله نیاز به سوخت رسانی با نفتکش را کاهش می‌دهد.

*صرفه‌جویی روزانه ۱۲ میلیارد تومان با احداث خط لوله تابش

وی افزود: هر یک از این نفتکش‌ها به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۴۰ لیتر گازوئیل مصرف می‌کنند که طبق محاسبات روزانه ۷ میلیارد تومان مصرف گازوئیل می‌شود. همچنین اگر تفاوت سایر هزینه‌های انتقال سوخت با خط لوله با نفتکش را در نظر بگیرید در مجموع با احداث این خط لوله روزانه ۱۲ میلیارد تومان صرفه‌جویی خواهد شد.

سالاری گفت: احداث خط لوله تابش زمینه حضور مستمر ایران در کریدور شرق کشور برای صادرات به کشورهای همسایه را فراهم می‌کند. احداث خط لوله تابش، صادرات به افغانستان از طریق انبار بیرجند را تسهیل می‌کند و باعث می‌شود بنزین باکیفیت ایران به‌صورت مستقیم وارد باک خودروهای کشور افغانستان شود و قاچاق سوخت در این حوزه را از بین می‌برد.

*تسهیل سوخت‌رسانی به نیروگاه‌های شمال شرق کشور در زمستان

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: این خط لوله یک ظرفیت همانند خط لوله اتیلن غرب ایجاد می‌کند که ذیل آن پتروپالایشگاه‌ها و واحدهای پایین‌دستی می‌توانند شکل بگیرند و خوراک خود را از این خط لوله تامین کنند.

وی با بیان اینکه ظرفیت انتقال روزانه این خط ۲۴ میلیون لیتر خواهد بود، گفت: تامین مالی این خط لوله از طریق ظرفیت قانونی در ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید انجام می‌شود.

سالاری با اشاره به مشکل سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در فصل زمستان، تاکید کرد: از جمله مزیت‌های دیگر این خط لوله تسهیل سوخت‌رسانی به نیروگاه‌های شمال شرق کشور در فصل سرما است.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا