بازار

اولتیماتوم یک ماهه به خودروسازان برای رعایت استانداردهای فنی

معاون سازمان استاندارد از اولتیماتوم یک ماهه به خودروسازان برای رعایت استانداردهای فنی خبر داد و گفت: خودروها در کلاس خودروهای روز جهان و یک خودروی باکیفیت و سطح بالا برای مصرف مردم نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، احسان ساده در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه قانون گذار ظرفیت بالایی را برای وظایف سازمان ملی استاندارد در نظر گرفته است، اظهار کرد: بحث خودرو بر زندگی روزمره مردم تاثیر دارد؛ اگر در یک تصادف به سرپرست خانواری آسیب وارد شود تا سالها اثرش بر زندگی خانوار باقی خواهد ماند.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران افزود: لذا از ابتدای دوره مدیریت جدید سازمان ملی استاندارد، اولتیماتوم جدی به خودروسازان داده شد مبنی بر این که خودروی تولید شده از مراحل ابتدایی تولید ویژگی های فنی را ندارد.

وی ادامه داد: از ۸۵ استاندارد خودرو ۹ استاندارد همچون دنده خودرو، ترمز خودرو و … بنا به بهانه های مختلف اقتصادی همچون تحریم به حالت تعلیق درآمده است.

ساده گفت: از نظر ما خودروهای تولیدی در کلاس خودروهای روز جهان و یک خودروی باکیفیت و سطح بالا برای مصرف مردم نیست. همچنین شیوه اجرای برخی از استانداردها هم مورد انتقاد است زیرا در این سالها دقت لازم برای ضامنت اجرای آنها وجود نداشته است.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران افزود: سازمان ملی استاندارد ایران یک اولتیماتوم یک ماهه به خودروسازان برای اجرای تعهدات کیفی داده است. یعنی خودروسازان تا یکم بهمن ماه فرصت دارند به تعهدات خود عمل کنند. بعد از اتمام این فرصت یک تعهداتی را بگیریم و تمدید شماره گذاری با مجز سازمان استاندراد منطو به اجرای این تعهدات است.

وی تصریح کرد: در اجرای این تعهدات حداقلی هم با خودروساز شوخی منداریم اگر قرار است ما مماشات کنیم دست مردم به خودروساز نمی رسد. به دلیل شرایط وضعیت هزارتوی صنعت خودرو موجب شده که چرخه ای از فعالیت های مختلف شکل گرفته که حرف آخر را خودروساز زده است؛ به عنوان مثال تعرفه های گمرکی را به قدری بالا می برند که خودروی وارداتی گران شود تا از این طریق از خودروی ایرانی حمایت شود. این در حالیست که مصرف کننده عامه توان خرید خودروی خارجی را ندارد بنابراین خود به خود به سمت خرید خودروی ایرانی سوق پیدا می کند. از آن طرف هم عرضه قطره چکانی خودرو تشنگی در بازار ایجاد می کند، به شکلی که که ثبت نام برای خرید خودرو موفقیت محسوب می شود. در واقع وقتی با این شرایط یک محصولی را دریافت می کنید دیگر زبان مطالبه گری ندارید و با توجه به قیمت خودرو در بازار، از این خرید خوشحال هم هستید.

ساده گفت: بنابراین علاوه بر ورود به اجرای دقیق استانداردها، سازمان به تمام حلقه های زنجیره ارزش ساز از تولید، تامین و خدمات پس از فروش ورود خواهد کرد.

خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا