دانش و فناوری

محصولات آکوستیک نمدی تولید شد

محققان یک تیم استارت آپی محصولات آکوستیک نمدی را برای کاهش آلودگی صوتی و ارتقا آرامش و سلامت ذهن و روان افراد در محل کار تولید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پارک فناوری پردیس، آرین ابوالحسنی مدیرعامل یک تیم استارت آپی در کارخانه نوآوری آزادی گفت: در سال‌های گذشته با رشد استارت آپها و شرکت‌های دانش بنیان، بحث فضاهای کار اشتراکی یا کو ورکینگ‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در مجموعه کارخانه نوآوری آزادی هم، وجود چنین فضاهایی لازم بود.

وی افزود: بنابراین پروژه فضاهای کار اشتراکی بیشتر و بهتر مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفت و تصمیم بر این شد، در این زمینه موضوع آلودگی صوتی و تاثیرات مهمی که در کارکرد افراد به ویژه به خاطر استرس می‌گذارد، مورد توجه ما قرار گیرد.

ابوالحسنی افزود: ما به صورت ریشه‌ای در موضوع آکوستیک و موادی که روی جذب صوت تاثیر دارند، تحقیق کردیم و به دنبال متریالی بودیم که علاوه بر آکوستیک بودن از زیبایی بصری برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه از این رو از نمد صنعتی استفاده کردیم، گفت: این نمد در صنعت عایق سازی به ویژه در عایق موتور خودرو استفاده می شود و ما سعی کردیم نگاه ویژه‌تری نسبت به آن داشته باشیم. با بررسی‌ها، تحقیقات و طراحی‌های انجام شده ما از این متریال در بازسازی کارخانه نوآوری آزادی و به ویژه در فضای کار اشتراکی زاویه که در این کارخانه قرار داشت، استفاده کردیم.

وی خاطر نشان کرد: پوشش جداره‌ها و برخی از کارهای طراحی در این فضای کار اشتراکی با استفاده از این نمد صنعتی انجام شد، که نقش چشمگیری در کاهش آلودگی صوتی در این فضا ایجاد کرد.

ابوالحسنی افزود: طراحی، ساخت، تولید و نصب کلیه پروژه‌ها و محصولات با متریال جاذب صوت از جمله نمد صنعتی، باهدف ارائه راهکارهای آکوستیکی در کلیه بخش‌های معماری و صنعت ساختمان با تاکید بر علم «روانشناسی محیط» و ارتقا سلامت ذهن و روان انسان‌ها است. همچنین استفاده از هرگونه مواد بازیافتی دیگر جهت تولید محصولات جدید و نوآورانه در راستای حفظ طبیعت و کمک به محیط زیست از مهمترین اهداف ماست.

وی افزود: باید توجه داشت متریال نمد صنعتی که ما استفاده می‌کنیم، کاملاً تولید داخل ایران است و در ساخت آن حدود ۱۳ درصد از الیاف بازیافتی مانند درب پلاستیکی انواع پت‌ها استفاده می‌شود، که به نوعی در راستای کمک به محیط زیست است.

ابوالحسنی گفت: تولید این متریال به طور کامل در داخل کشور انجام می‌شود، نیاز ما را به واردات محصول مشابه برطرف می‌کند.

وی گفت: یکی دیگر از فعالیت‌هایی که گروه ما انجام می‌دهد طراحی و تولید محصولات مختلف آکوستیکی است. این محصولات در دو صورت محصولات بزرگ مقیاس و محصولات کوچک مقیاس ارائه می‌شوند. هدف نهایی ما کاهش آلودگی صوتی و ارتقاء کیفیت فضایی است که منجر به بهبود کیفیت سلامت روانی و کاهش استرس می شود.

وی خاطر نشان کرد: این محصولات بیشتر در فضاهای کار اداری استفاده می‌شود. ما در هر پروژه با توجه به نیاز و درخواست‌های کارفرمایان، این محصولات را تولید می‌کنیم.

ابوالحسنی گفت: پارتیشن‌های آکوستیک که به صورت ریلی می‌تواند روی سقف نصب شوند یا به صورت چرخی روی زمین جابجا شود، یکی از محصولات بزرگ مقیاس ماست. این محصول در هر دو صورت، قابلیت تقسیم کردن فضاهای بزرگ را دارد و به دلیل همین خاصیت قابلیت جابجایی، به افراد آزادی عمل بیشتری را می‌دهد تا بتوانند ساختار مختلفی از فضای کاری خود داشته باشند و در هر زمانی که بخواهند می‌توانند چیدمان فضایی خود را تغییر دهند.

وی ادامه داد: لایتینگ‌های خطی و دایره‌ای نمدی، که آکوستیک هستند و لوورهای سقفی که قابلیت ترکیب با لایتینگ را دارند، از محصولات کوچک مقیاسی هستند که به صورت ویژه و شاخص روی آنها کار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه همچنین لوورهای سقفی را به تولید رساندیم، گفت: لوورهای سقفی آکوستیک که از شاخه‌های یو شکل نمدی تشکیل شده و قابلیت اتصال به سقف را دارد را در این تیم استارت آپی به تولید رساندیم. این لوورهای سقفی اکوستیکی، علاوه بر جذب صدا، از لحاظ بصری هم به کیفیت فضا کمک می‌کند و در کنار افزایش کیفیت بصری، قابلیت تلفیق با نورهای خطی را هم دارد.

ابوالحسنی ادامه داد: این محصول در وهله اول به دلیل کاهش آلودگی صوتی و زیباتر کردن نورپردازی می تواند مورد توجه قرار گیرد، در مرحله بعد ما به دنبال هوشمندسازی این محصول هستیم به طوری که رنگ، دمای نور و شدت نور نیز قابلیت تنظیم داشته باشد.

خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا