شهرستان ها

پایان فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت

شیراز- مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید پایان فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان مرودشت خبر داد و آنرا موفقیت آمیز دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید فدایی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران در رابطه با روند اجرایی آن گفت: خوشبختانه با مجوزی که توسط پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شد موفق به تکمیل بررسی‌های باستان شناسی و شناسایی آثار باقیمانده در محدوده حرایم تخت جمشید در وسعتی بالغ بر ۸۵ هزار هکتار شدیم.

وی، نتایج این اقدامات را در راستای تکمیل اطلاعات نقشه باستان شناسی منطقه دانست و در این باره گفت: بررسی‌های باستان شناسی منطقه تخت جمشید در حدود ۷۰ سال قبل توسط «لوئیس واندنبرگ» آغاز و در دهه‌های بعد توسط «ویلیام سامنر»، دکتر عباس علیزاده، «رمی بوشالا» و دکتر علی اسدی دنبال شده است.

وی افزود: اگر چه در طول سال‌ها بررسی، محوطه‌های فراوانی مورد شناسایی و مطالعه و گاهنگاری قرار گرفته است اما تکمیل این بررسی‌ها و از جمله بازنگری محوطه‌های بررسی شده پیشین، از سال ۱۳۹۶ تا کنون طی سه فصل بررسی باستان شناسی در محدوده حرایم تخت جمشید به سرپرستی وحید بارانی و همکاری دیگر اعضای باستان شناس و مستندنگاری پایگاه انجام شده است.

فدایی تصریح کرد: امید می‌رود با پیاده سازی کلیه اطلاعات بررسی‌های انجام شده از گذشته تا کنون طی چند ماه آتی بتوانیم به نقشه جامع و یکپارچه باستان شناسی منطقه دست یابیم.

وی یادآوری کرد: چنین نقشه‌ای می‌تواند توالی گاه‌نگاری منطقه را به ما ارائه دهد که به ویژه در شناخت تاریخی دشت مرودشت حائز اهمیت فراوانی است و همچنین با وجود چنین نقشه‌ای می‌توان مدیریت بهتری بر روی حفاظت از محوطه‌های تاریخی به ویژه در ارتباط با اجرای طرح‌های زیرساختی و توسعه‌ای در منطقه اعمال کرد.

وحید بارانی، کارشناس گروه باستان شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و سرپرست بررسی تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت از پایان این فصل و ارائه دستاوردهای این اقدامات به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور خبر داد و گفت: فصل سوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت به منظور تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان در برگیرنده حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت جمشید و شهرستان مرودشت است.

وی ادامه داد: این بررسی که از تاریخ ۲۵ تیر سال جاری شروع و تا پایان شهریورماه ادامه داشت و نتایج و دستاوردهای آن در قالب گزارش نهایی بررسی، به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ارائه خواهد شد.

بارانی از شناسایی ۲۶۰ اثر و محوطه تاریخی در نقاط مختلف شهرستان مرودشت خبر داد و عنوان کرد: در فصل جاری ۲۶۰ محوطه شناسایی شد که در این فصل، بررسی‌ها بیشتر دامنه غربی کوه حسین، کوه میان قلعه، استخر، کوه ایوب، کوه مجد آباد و دشت‌های ابرج و رامجرد را در بر گرفته است.

سرپرست بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی با تاکید بر به کارگیری اطلاعات به دست آمده در شناخت بهتر و بیشتر آثار تاریخی، بیان کرد: با توجه به پراکنش نسبتاً فراوان محوطه‌های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه‌های GIS و نیز پیوست این نقشه‌ها با یکدیگر می‌توان اقدام به تهیه یک نقشه منسجم باستان شناسی نمود که در نتیجه به شناخت بهتر و بیشتر الگوهای استقراری در این ناحیه منجر می‌شود.

بارانی در رابطه با پراکنش آثار تاریخی در دامنه کوه‌ها تشریح کرد: بیشترین تپه‌ها و محوطه‌های باستانی در دامنه کوه به شکل استقرار گاه‌های موقت کوچ نشینی و تک دوره ایی، و در دشت به شکل تپه‌های بزرگ و کم ارتفاع قرار دارد که توالی فرهنگی از دوره نوسنگی تا دوران اسلامی را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: بیشترین گستردگی آثار این فصل مربوط به مناطق کوهستانی است که در این میان از جمله مهمترین آنها غارها و پناهگاه‌های صخره ایی از دوره پارینه سنگی تا دوران تاریخی هستند که در کوه‌های مجد آباد، کوه حسین و کوه ایوب و گلدشت علیا گسترده شده اند.

وی در پایان گفت: در این فصل از بررسی در دامنه کوه‌ها آثاری از استودان‌ها و گورستان‌هایی از دوران صفویه تا دوران معاصر مربوط به کوچ نشینان و عشایر منطقه شناسایی گردید و بیشترین آثار نقوش صخره‌ای در دامنه باختری کوه ایوب بنام سینه کوه قرار گرفته است که این نقوش صخره‌ای توالی فرهنگی از دوران مس سنگ تا دوران اسلامی را در بر می‌گیرد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا