سیاسی

راهپیمایی اربعین امسال روحیه ضداستکباری بیشتری به خود گرفت


یک استاد دانشگاه با بیان اینکه غرب در تلاش است که وجهه سیاسی و استکبارستیزانه را از راهپیمایی اربعین بگیرد، گفت: خون سردار سلیمانی توطئه‌های غرب را خنثی کرد و راهپیمایی امسال روحیه ضد استکباری بیشتری به خود گرفت.


به گزارش حوزه تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمدحسین رجبی دوانی استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام در وبینار تخصصی اربعین پژوهی ” تمدن اسلامی و ظهور” گفت: از بین اهل بیت (ع) ما مراسم عزای اربعین را فقط برای امام حسین (ع) برگزار می‌کنیم که نشانگر اهمیت اربعین است.

وی ادامه داد: امام حسین(ع) با قیام خود باعث شد اسلام از نابودی ۱۰۰ درصد نجات یابد، ما بقای اسلام را مدیون وجود مقدس امام حسین(ع) هستیم و در اربعین که چهل روز از شهادت آن حضرت می‌گذرد دوباره جوششی عجیب و شگفت در باره قیام آن پدید می‌آید که این جوشش تا سال بعد باقی می‌ماند در حقیقت اربعین احیا کننده عاشورا و قیام حضرت سید الشهدا(ع) است.

این استاد دانشگاه افزود: نکته ای که معمولا از آن غفلت می‌شود این است که در کنار بعد سیاسی اربعین که زنده نگهدارنده عاشوراست بنا به روایات محکم سر مقدس امام حسین (ع) را در روز اربعین در کربلا آن را به بدن مطهر ملحق کردند و لذا اهمیت اربعین از همین حیث است که حتی بیشتر از عاشورا گرامی داشته می‌شود.

وی اضافه کرد: اهمیت اربعین به قدری بالاست که امام صادق (ع) زیارتی برای آن تعریف کرده که برخی عبارات آن با سایر زیارات متفاوت است. برای مثال این جمله‌ که امام حسین خون و جانش را در راه خدا بذل و بخشش کرد تا بندگان خدا از جهالت ونادانی و سرگردانی و گمراهی و ضلالت بیرون آورد.

رجبی‌دوانی افزود: این تعبیر تعبیری است که ما برای رسول اکرم (ص) به کار می بریم و این بیانگر اهمیت قیام امام حسین (ع)است.

وی گفت: در طول تاریخ بزرگان و علمای ما به زیارت اربعین اهتمام خاصی داشته اند، بخصوص پیاده رفتن به زیارت امام حسین (ع) و این سیره وسنت بزرگان ما بوده است با وجود اینکه در زمان رژیم ظالم بعث این آیین به سختی انجام می‌گرفت.

وی ادامه داد: انقلاب ما با خروش ملت در عصری به ثمر نشست که در جهان دین و دینداری به شدت مورد هجمه بود، انقلاب ما باعث ایجاد قطب سوم در زمان خودش شد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: امروز با فروپاشی شرق به تعبیر مقام معظم رهبری عالم به دو قطب استکبار و انقلاب اسلامی تبدیل شده و از آنجایی که انقلاب اسلامی در ذات خود تمدن ساز است. استکبار و غرب تمام تلاش خود را می کنند که تمدن اسلامی به ثمر ننشیند.

رجبی دوانی گفت: بنا به تحقیقات شیعی و غیرشیعی اوج تمدن اسلامی به قرن ۴ و۵ باز می‌گردد، در زمانی که دولت شیعی آل بویه به قدرت رسیده. ظهور چهره‌های بزرگ علمی تاریخ همچون ابن سینا، فارابی، بیرونی و علمای بزرگ شیعه همچون شیخ صدوق، شیخ طوسی و دیگر بزرگان گویای این ماجراست. حتی شیعه ناقص، اسماعیل مذهبان هم در آن زمان دولت فاطمیان را تاسیس کردند از بزرگترین تمدن‌های مصر بود.

وی افزود: حتی پژوهشگران غربی هم قرن ۴ و ۵ را دوران شکوفایی اسلام می دانند و بطور کلی هر زمان شیعه قدرت پیدا یافته تمدن سازی انجام داده.

این استاد دانشگاه گفت: انقلاب ما هم در ذات خود تمدن ساز بوده و علاوه بر ایجاد نهاد‌های تمدنی اختصاصی همچون سپاه پاسدارن، بسیج مستضعفین، جهاد سازندگی، نهضت سواد آموزی و ..، باعث ایجاد هراس در غرب و استکبار شده و تلاش‌های آنها برای جلوگیری از پیشرفت انقلاب نشانگر آن است که غرب از ایجاد تمدن اسلامی واهمه دارد. از برکات انقلاب اسلامی سیاسی کردن مردم، به عرصه آمدن و بیان اعتقادات خود در قالب راهپیمایی است.

رجبی دوانی تاکید کرد: در زمان رژیم غاصب بعث هم راهپیمایی اربعین به سختی انجام می‌شد اما سقوط صدام راهپیمایی اربعین با الهام از راهپیمایی‌های انقلاب اسلامی جلوه عظیمی پیدا کرد. بطوریکه مسیحی و یهودی و ارمنی هم به این جریان پیوستند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: امسال حتی با وجود بیماری کرونا، کشور عراق اعلام کرده که ۱۴ میلیون نفر در این حرکت عظیم شرکت کرده است که نشانگر بزرگترین راهپیمایی تاریخ است. این موضوع تهدیدی بزرگ برای استکبار و غرب به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: در همین راستا غرب در تلاش است که وجهه سیاسی و استکبارستیزانه را از این جریان بگیرد و این حرکت عظیم را همچون اعمال حج که توسط رژیم فاسد آل سعود اداره می‌شود، به پوچی و بی روحی بکشاند.

رجبی دوانی اضافه کرد: اما دیدیم که خون سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و یاران با وفایش چگونه توطئه‌های غرب و خائنان داخلی را خنثی کرد و راهپیمایی امسال اربعین روحیه ضد استکباری بیشتری به خود گرفت.

وی افزود: انقلاب اسلامی در ۴۰ سال ابتدایی خود چنین ظرفیت‎هایی را ایجاد کرد و بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم با نگاهی به گذشته و استفاده از تجربیات ۴۰ سال اول گام دوم را انقلاب باید بردارد و زمینه ساز ظهور حضرت بقیه الله الاعظم (عج) شود. انقلاب ما با تمام مشکلات به راه خود ادامه می‌دهد و امیدواریم در آینده با دولتی جوان و انقلابی از پس مشکلات برآییم.

رجبی دوانی افزود: غربی‌‌ها بیش از ما در تاریخ اسلام کار کرده اند و بیشتر اطلاعاتی که ما در ارتباط با تمدن مسلمان‌ها داریم حاصل کار غربی‌هاست این به دلیل خدمت به علم بشری نیست بلکه به جهت بررسی نقاط ضعف مسلمانان و قوت اسلام بوده تا بهتر بتوانند از این نتایج سوء استفاده کنند.

وی گفت: برای مثال یکی از مشاورهای بوش پسر که یک صهونیست اسلام شناس بود که پس واقعه خود ساخته‌ ۱۱ سپتامبر به وی گفت که ما اکنون در جنگ صلیبی نوینی هستیم. یعنی بوش خود فهم این مسائل را نداشت. این شخص که با تاریخ و تمدن مسلمانان کاملا آشنا بود این فکر را در ذهن بوش قرار داد.

رجبی دوانی گفت: همانگونه رهبر معظم فرمودند، انقلاب ما باید زمینه ساز ظهور شود. حال ببینیم در عصر ظهور چه تحولاتی پدید می‌آید که آیا راهپیمایی اربعین که نشات گرفته از انقلاب اسلامی است در زمینه سازی دولت مهدوی چه نقشی ایفا می‌کند. ما در روایات می‌خوانیم که در کنار جنبه سلبی حرکت حضرت مهدی که مبارزه با ظالمین است، بعد ایجابی یعنی دولت مهدوی و ایجاد تمدن خیره کننده اسلام برای ما اهمیت دارد که کمتر به آن پرداخته می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه گفت: بنا به حدیث امام صادق (ع) در زمان حکومت امام معدی(عج) علم چنان پیشرفت می‌کند که تا قبل ظهور فقط ۲ حرف از ۲۷ حرف علم در اختیار بشر است که بدین معنی است که بشریت فقط در زمان ظهور معنی علم را می فهمد با وجود تمام پیشرفت‌های بشر در همه‌ی زمینه‌های علوم مه تا کنون به آنها دست یافته.

وی افزود: در تمدن حضرت مهدی (عج) برابری برادری حاکم است. امام مردم را مجبور به پذیرش حکومت نمی‌کند اما عدل موجود و مبارزات با ظلم باعث ایجاد شیفتگی در مردم می‌شود و به اسلام روی می آورند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در آن حکومت رنگ و نژاد و زبان و قومیت اصلا مطرح نیستو عدالت مطلق و رفاه و آسایش در کنار معنویت و اخلاق و امنیت پدید می‌آید. این مواهب و نعمت‌های الهی برای همه مردم است فقط برای قشر خاصی نیست. در یک کلام مردم دغدغه زندگی در دولت امام زمان (عج) نخواهند داشت. این یک شمای کلی از دولت مهدوی و تمدن ایجاد شده توسط حضرت مهدی (عج) بود.

رجبی دوانی گفت: کسانی که راهپیمایی اربعین را از نزدیک دیده اند، می‌بینند که همه مردم شرکت کننده اعم از شیعه، سنی و مردم غیر مسلمان همه برادروار در راهپیمایی اربعین حضور دارند و نژاد و رنگ و فرهنگ‎های گوناگون مانع وحدت آنها نمی‌شود و جالب این است که خارج از امر راهپیمایی اربعین می‌بینیم این مولفه‎ها در کشورهای مختلف زمینه جنگ‌ها و تجزیه‌های فراوانی شده مانند کشورهای اروپای شرقی و شمال عراق و همینطور درهند و پاکستان این مشکلات دیده می‌شود.

وی افزود: در حالیکه در راهپیمایی اربعین هیچ یک از این مشکلات و مسائل وجود ندارد و برادروار برای عرض ادب به ساحت مقدس امام حسین (ع) حرکت می‌کنند و می‌روند. در راهپیمایی اربعین هم همچون دولت امام زمان(ع) هیچ کسی بر دیگری برتری ندارد و فخر نمی‌فروشد و همانگونه که در راهپیمایی اربعین مشاهد کرده‌ایم از وزیر و وکیل و عالم استاد گرفته تا کارگر و کشاورز و دانشجو از تمام دنیا حضور دارند و در آنجا هیچ کس به دیگری نه فخر می‌فروشد و نه موقعیت اجتماعی خارج از این محیط برای او اعتباری ایجاد می‌کند. که این امر خود بخود تجربه‌ای خواهد بود برای ایجاد تمدن نوین اسلامی و زمینه سازی برای ظهور.

وی بیان کرد: نکته دیگر که همه کسانی که در راهپیمایی اربعین حضور داشته‌اند آن را حس کرده‌اند نداشتن دغدغه زندگی در دوران و روزهای پیاده روی اربعین است. گویی همه مشکلات و ناراحتی‌هایی که در زندگی روزمره وجود دارد در راهپیمایی اربعین از خاطره‌ها می‌رود، حتی در خود این راهپیمایی اربعین کسی نیاز به هزینه کردن و داشتن دغدغه مالی ندارد که این خود جلوه‌ای هرچند کوچک از دولت عظیم و تمدن مهدوی است.

رجبی دوانی تصریح کرد: امنیت کاملی که ما در راهپیمایی اربعین می‌بینیم حتی در زمان حضور داعش پلید به لطف خداوند، امنیتی استثنایی است که زائران بدون ترس و اضطراب در این مسیر الهی حرکت می‌کنند با اینکه مدیریت همچین جمعیت عظیمی با وجود ۲۰ میلیون جمعیت غیر ممکن به نظر می‌آید اما به لطف الهی امنیت کاملا تامین است در حالی که دولت پلید سعودی با آن همه امکانات نمی‌تواند ۲ میلیون زائر را که ۱ میلیون آن از مردم خود عربستان است را مدیریت کند و امنیت آنهارا فراهم کند.

وی گفت: یکی دیگر از برکات اربعین میهمان نوازی فوق العاده مردم عراق است که با وجود مشکلات مالی که دارند بطور شگفت انگیزه آن را به عمل می‌آورند که این هم جلوه ای از دولت و تمدن امام زمان(عج) است.

رجبی دوانی اضافه کرد: به لطف خداوند و حقانیت وجود مقدس امام حسین (ع) راهپیمایی اربعین یک سازگاری احتماعی بینظیری را فراهم آورده است که در تاریخ بی سابقه است و این روند انشاالله تعالی می‌تواند موجبات بیداری و حق طلبی در ممالک گوناگون جهان و در پنج قاره بشود و انشاالله عرض ادب کردن به ساحت مقدس امام حسین (ع) صرفا برای مصیبت بزرگ شهادتش نیست بلکه برای رهرویی آن شخص مقدس است.

وی ادامه داد: چرا که می‌دانست در برابر لشکر ۳۰ هزارنفری نمی توان پیروز شد ولی می توانست ایستاد، راه سعادت و راه عزت را به بشریت آموخت به طوریکه حتی انسان‌هایی که مقید به دین نیستن هم از امام حسین (ع) الگو گرفته اند. برای مثال گاندی به صراحتا می‌گوید که ما از امام حسین(ع) برای مقابله با انگلیس پلید الگو گرفته‌ایم.

رجبی دوانی در ادامه گفت: انشاالله راهپیمایی اربعین هم باعث همگرایی بین جوامع شود و هم به سرعت زمینه ساز برای تمدن نوین اسلامی شود و باعث امید به ظهور در تمام ممالک جهان خواهد شد بویژه ما چند سال پیش شاهد جنبش ۹۹ درصدی بودیم که با وجود اینکه سرکوب شد اما امیدواریم با انعکاس قیام امام حسین (ع) و پیام آن به ممالک دیگر انشاالله آن جنبش دوباره پا خواهد گرفت.

وی گفت: در جنبش جلیقه زردهای فرانسه هم دیدیم که نشان سپاه پاسدارن و تصویر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به نمایش در آمد اینها همه نشانگر صدور انقلاب اسلامی و پیام آن است که با راهپیمایی اربعین گسترده‌تر خواهد شد و امید داریم که این حرکت عظیم زمینه ساز ظهور حضرت بقیه الله الاعظم (عج) شود. این وبینار با پرسش و پاسخ پیرامون بحث پابان یافت.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا