موسیقی

معرفی برگزیدگان سمپوزیوم مجسمه‌سازی «ایده ماشه»

برگزیدگان سمپوزیوم مجسمه‌سازی «ایده ماشه» در مراسم اختتامیه این رویداد که طی دو روز در جزیره کیش برگزار شد، معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی رویداد، سمپوزیوم مجسمه‌سازی «ایده ماشه» که با هدف ارائه و بررسی ایده‌های هنرمندان برای ساخت محوطه و المان در ساحل ماشه در جزیره کیش آغاز به کار کرده بود، عصر روز گذشته ۲۷ مهر به کار خود پایان داد.

ابوالفضل طیبی مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات جزیره کیش در سخنانی از تلاش کارکنان این شرکت برای برگزاری این سمپوزیوم تشکر و اظهار کرد: اجرای این برنامه‌ها به لطف تلاش شبانه‌روزی مدیران و جوانانی است که از ۶ صبح تا آخر شب مشغول فعالیت هستند. شایسته است یادی کنم از دکتر غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش که جای ایشان در این برنامه بسیار خالی است. اگر همت و تلاش ایشان و پشتیبانی‌های او از جوانانی مثل ما نبود، این کارها صورت نمی‌گرفت.

وی ادامه داد: کارهایی که در این مدت انجام شد بسیار چالشی بود. مثلاً یک خیابان یا زمین که ۲۰ سال است مغفول مانده، اگر قرار باشد کاری در آن انجام شود بسیار چالشی خواهد بود. ماشه به دلیل اهمیت فراوانش برای ما نگاه بسیار ویژه‌ای را می‌طلبید. آرزوی من این است که اتفاقات خیلی خوبی بیفتد و تاریخ به خوبی درباره ما قضاوت کند.

احسان گرایلی دبیر رویداد با مرور اجمالی روند کار، گفت: سمپوزیوم ایده ماشه به اذعان همه یک رویداد منحصر به فرد در کل کشور بوده است و پیش از این کاری در این سطح انجام نشده بود. انتخاب هیأت داوران هم یک اتفاق تازه بود، زیرا داوران از بین کسانی انتخاب شدند که مورد وثوق خود هنرمندان بودند و خود آنها در انتخاب و تأیید آنها نقش داشتند.

دبیر رویداد در ادامه به تفاوت دیگر این سمپوزیوم با رویدادهای مشابه اشاره کرد و گفت: در این سمپوزیوم به هنرمندان فرصت ارائه داده شد و هر کدام ۳۰ دقیقه فرصت داشتند در مقابل هیأت داوران از طرح خود دفاع کنند و این یک فرصت برای آنها محسوب می‌شد.

در ادامه کلیپی از آغاز روند آشنایی هنرمندان با جزیره ماشه تا برگزاری نمایشگاه ایده‌های آنها برای حضار پخش شد.

سپس پوریا جهانشاد تنها داور حاضر در سمپوزیوم ضمن تشکر از شرکت عمران، آب و خدمات جزیره کیش در سخنانی کوتاه درباره داوری‌های این رویداد گفت: ما سعی کردیم نهایت وسواس را به خرج دهیم و چیزی را انتخاب کنیم که بتوانیم از آن دفاع کنیم. وی در ادامه بیانیه هیأت داوران را برای حضار قرائت کرد.

متن بیانیه هیأت داوران را در ادامه می‌خوانید.

«هیأت داوران ضمن تشکر از کلیه هنرمندان شرکت کننده، شرکت عمران کیش و دیگر همراهان و حامیان این سمپوزیوم و پس از چند ساعت گفتگو و تبادل نظر تصمیم به انتخاب سه طرح به عنوان طرح‌های برگزیده گرفت. با این وجود، هیچکدام از این سه طرح نتوانست نظر هیأت داوران را برای انتخاب به عنوان طرح برتر تأمین کند. به اعتقاد هئیت داوران، این سه طرح برای نهایی شدن نیاز به حک و اصلاح و پاره‌ای بازاندیشی ها دارند. از این رو انتخاب این طرح‌ها به معنای آن است که این سه طرح پتانسیل آن را دارند تا در همفکری و گفتگو با مشاوران صاحب صلاحیت، در مدتی محدود، بهینه سازی شوند. پس از طی این پروسه است که می‌توان یکی از این سه طرح را به عنوان طرح مناسب اجرا در ساحل “ماشه” برگزید و از آن دفاع کرد.

هیأت داوران بر این اعتقاد است که با صورت بندی صحیح مطالعات نظری و میدانی و تاکید بر آرشیو سازی بحث و نظرها می‌توان قدمی مهم در جهت فرهنگ سازی برای اقدامات مشابه شهری برداشت و مانع از وقوع بسیاری از خطاها و مشکلات احتمالی در آینده شد.

طراحان برگزیده بدون هرگونه اولویت بندی از این قرار هستند: مونا آقابابایی و محمد سلیمانی- شهریار رضایی و گروه صفر»

در ادامه سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، ضمن تبریک حلول ماه ربیع‌الاول به صورت خلاصه به تاریخچه ساحل ماشه و اهمیت آن برای اهالی کیش اشاره و اظهار کرد: قصه ماشه بزرگترین قصه جزیره است. در سال ۱۳۴۹ هیأتی از ایران و آمریکا برای انتخاب اقامتگاه زمستانی پهلوی جزایر خلیج فارس را بررسی کردند. کارشناسان به چند جهت جزیره کیش را توصیه کردند. دلایل آن قرار گرفتن در داخل منطقه خلیج فارس، داشتن آب شیرین، مرجانی بودن جزیره و در نهایت سواحل بسیار خوب در بخش شرق و شمال شرقی کیش عنوان شد.

وی افزود: ساحل شرقی ماسه‌ای است و برخلاف ساحل جنوبی که صخره‌ای است عبور و مرور در آن راحت تر است. به همین دلایل ساحل ماشه بسیار مهم بوده است و مردم در گذشته به آن شهر می‌گفتند. پس از تعیین آن برای اقامتگاه دربار، مردم ماشه را به بخش سفین منتقل می‌کنند و سفین جدید ایجاد می‌شود. ماشه در کیش مرکزیت داشته و بزرگترین بخش اداری و تجاری جیزره را شامل می‌شده است. به همین دلیل از جناب مهندس طیبی و همکاران برای برگزاری این سمپوزیوم و ایده‌گذاری درباره بندرگاهی که سال‌ها است نیمه کاره مانده تشکر می‌کنم چون کار بسیار ارزشمندی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم هرچه در جهت احیای نام‌های فرهنگی جزیره حرکت کنیم به احیای توریسم کمک کرده‌ایم. ایده‌پردازی درباره ماشه، ایده‌پردازی درباره هویت جزیره است.

در پایان مراسم از آثار برگزیده با اهدای لوح و جایزه نقدی تقدیر به عمل آمد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا