بین الملل

خطیب‌زاده: پولی از ایران در چین بلوکه نیست/ برای‌مان تفاوتی نمی‌کند ترامپ باشد یا بایدن


سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد پولی از ایران در چین بلوکه نیست و درباره انتخابات پیش رو در آمریکا نیز گفت: ‌برای ایران تفاوتی نخواهد کرد ترامپ باشد یا بایدن.


به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

*افغانستان آباد، مستقل و توسعه یافته را به نفع همه منطقه می‌دانیم 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سفر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان  به تهران گفت: ایشان ملاقات مفصلی با وزیر خارجه داشت و ملاقات‌هایی با مقامات ایرانی پیش بینی شده و محور تمامی ملاقات‌ها تحولات در افغانستان، گفت‌وگوهای بین الافغانی و … است.

وی افزود: پیام تهران همان است که از اول داده است، افغانستان آباد، مستقل و توسعه یافته را به نفع همه منطقه می‌دانیم و در این راستا تمامی تلاش خود را انجام داده‌ایم و فکر می‌کنیم جمهوری اسلامی ایران می‌تواند کمک موثری به گفت‌وگوهای اصیل بین الافغانی باشد اعم از دولت، گروه‌های مختلف و طالبان که نتیجه آن سربلندی مردم افغانستان و پاسداری از دستاوردهای سال‌های مقاومت این مردم است.

*اظهارات پامپئو نشان می‌دهد خودش هم باور ندارد تحریم‌های یکجانبه موفق بوده

خطیب‌زاده در واکنش به اظهارات پامپئو در پی لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران و اینکه اگر کسی با ایران معامله‌ای صورت دهد، تحریم می‌شود، گفت:‌ این اظهارات مهمترین نشانه است که خودش هم باور ندارد که تحریم‌های یکجانبه آمریکا موفق بوده است و چیزی برنگشته و جمهوری اسلامی ایران همچنان فکر می‌کند در چارچوب معاهدات بین‌المللی می‌تواند کار کند.

*هرگونه تعرض به  خاک ایران به صورت متناسب پاسخ خواهد داده شد حتی اگر ناآگاهانه باشد

وی در پاسخ به سوالی درباره اصابت گلوله‌های حاصل از درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان به مناطق مرزی ایران گفت:‌ خط قرمز ما امنیت شهروندان است. نیروهای مسلح ما از همان ابتدا اخطارهای مختلف را داده‌اند و در سطوح مختلف این موضوع بررسی و اخطارها داده شده، برخی توجیهات طرف مقابل شنیده شده و قابل قبول نبوده است و ما اخطار داده‌ایم هرگونه تعرض به  خاک ایران حتی اگر ناآگاهانه باشد به صورت متناسب پاسخ خواهد داده شد.

خطیب‌زاده افزود: امیدواریم با دقت لازم مواظب باشند که اتفاق نیفتد.

*منتظر می‌نشینیم  آمریکایی‌ها به شکست سیاست‌هایشان اعتراف کنند

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه اگر ایران بعد از انتخابات بخواهد با آمریکا مذاکره کند سخت‌تر خواهد بود، که وی گفت:‌ موضع ترامپ و آمریکا درباره مذاکره پاسخ داده‌ایم. مادامی که آمریکا به این عقلانیت نرسد که سیاست‌هایش و برنامه‌هایش بر ضد ملت ایران شکست خورده، چیزی تغییر نخواهد کرد. منتظر می‌نشینم تا به شکست سیاست‌هایشان اعتراف کنند. انتخاباتی در پیش است و باید ببینیم چه اتفاقاتی در پیش است، خیلی از اینها مصرف داخی دارد.

خطیب‌زاده عنوان کرد: ما ملت صبور و از بعد راهبردی محاسبه‌گری هستیم و متناسب با اتفاقات پیش رو پاسخ خواهیم داد.

*بسیاری از اخباری که با منشا بیرونی درباره روابط ایران و چین مطرح می‌شود، اخبار درستی نیست

وی در پاسخ به سوالی درباره اخبار مطرح شده در خصوص چین و اینکه تعدادی از دانشجویان و شهروندان و تجار ایرانی برای برداشت منابع مالی خود در چین با مشکل مواجه شده‌اند عنوان کرد:‌ درباره چین برخی اخبار نادرست منتشر می‌شود که جای سؤال دارد که چرا منتشر می‌شود. بسیاری از اخباری که با منشا بیرونی درباره روابط ایران و چین مطرح می‌شود، اخبار درستی نیست.

خطیب‌زاده ادامه داد: اینکه برخی بانک‌های چینی خصوصی برخی محدودیت‌هایی را ایجاد کردند هست و ما همواره گفت‌وگوها را با طرف‌های چینی داریم.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: مهم این است که ما یک گفت‌وگوی دائمی، رو به جلو و دائمی با طرف چینی داشتیم و این مهمترین بعد روابط  ایران و چین است.

*سفر ظریف به اروپا/سفر موفقیت آمیز همتی به عراق

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر ظریف به اروپا نیز عنوان کرد: سفرهای ظریف به کشورهای خارجی در شرایط کنونی تابع سیالیت خاصی است. به این خاطر که قرار بود آقای مونسان امروز در مسکو باشد ولی به خاطر گسترش کرونا در روسیه این سفر انجام نشد.پس بنابراین سفرهای دیپلماتیک در این دوره تابع شرایط سیالی است که ویروس کرونا به ما تحمیل کرده است.

وی سفر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی به عراق را در راستای توافقات بانک مرکزی ایران و عراق بیان کرد و افزود: سفر موفقیت آمیز بوده است.

*بسیار نگران تحولات در منطقه قره باغ هستیم/طرف‌های درگیر اجازه ندهند درگیری در آن منطقه از کنترل خارج شود

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که ایران با نگرانی و از نزدیک تحولات در مرزهایش با جمهوری آذربایجان و ارمنستان را پیگیری می‌کند و افزود: با هر دو طرف موضوع در تماس دائم هستیم. به هر دو طرف گفته‌ایم و بار دیگر هم می‌گوییم که اجازه ندهند درگیری در آن منطقه از دست خارج شود. حقوق اسرا و غیرنظامیان را رعایت کنند و به شهرها حمله نکنند و سعی کنند به تعهدات درباره آتش بس پایبند باشند.

وی اضافه کرد: ما هم همانند دیگر کشورها در منطقه سعی کردیم کمک یار آنها باشیم که ضمن رعایت قوانین و حقوق بین‌الملل غیرنظامیان و بیگناهان و حتی اسرای جنگی آسیب نبینند. آنچه دیدیم بسیارنگران کننده بود و با نگرانی پیگیری می‌کنیم.

* آنچه دیروز اتفاق افتاد پیروزی بزرگ برای مقاومت و ملت ایران بود/از بازگشت ایران به بازار گسترده فناوری و صادرات اقلام تسلیحاتی می‌ترسند

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران بیان کرد: آنچه دیروز رخ داد، پیروزی بزرگ برای مقاومت و ملت ایران بود. آنچه دیروز از بین رفت ۱۳ سال تحریم ایران بود و لغو قطعنامه‌هایی که متاسفانه حتی دوستان ما روسیه و چین هم در تحریم تسلیحاتی ایران به آن رای مثبت داده بودند.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: روایت مذاکرات هسته‌ای یک روایت بسیار خواندنی از شکوه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران است. دیپلمات‌ها در چارچوب حاکمیت حرکت می‌کنند. درباره تحریم‌های تسلیحاتی، اساسا طرف غربی و آمریکایی حاضر نبود در این خصوص صحبت کند و استدلالش این بود که تحریم‌های تسلیحاتی خارج از موضوعات هسته‌ای است، ایران گفت هیچ مذاکره‌ای نمی‌کند که این تحریم‌ها در آن گنجانده شود. 

وی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران طی ۵ سال گذشته نه ذره‌ای سیاست دفاعی خود را تغییر داد و نه توسعه برنامه موشکی و نه اهداف منطقه ای خودش را تغییر داد. دیروز این محدودیت‌ها برای همیشه پایان یافت. البته فشارهای آمریکا در جای خودش هست. آمریکا نه در تسلیحات بلکه در دارو و غذا و نیازهای اولیه ملت ایران تلاش می‌کند فشارهای حداکثری خود را دنبال کند.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: آنچه آنها از آن می‌ترسند بازگشت ایران به بازار گسترده فناوری و صادرات اقلام تسلیحاتی است. ۹۰ درصد نیازهای دفاعی ایران در داخل تولید می‌شود. ایران بیش از اینکه بازار خرید باشد پتانسیل صادرات دارد. ایران مثل آمریکا نیست که رئیس جمهورش به دنبال فروش سلاح‌های کشنده برای کشتن مردم یمن باشد.

*کانادا طرفیتی در موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی ندارد

وی با اشاره به مذاکرات هیات اوکراینی با معاون وزیر خارجه ایران که از امروز در تهران در حال برگزاری است و برخورد کانادا در پی سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: هیأت اوکراینی از امروز مذاکرات خود را با طرف ایرانی شروع کرده است. اتفاق بسیار ناگواری رخ داد و احقاق حقوق جانباختگان و ترمیم این موضوع وظیفه ایران است.  وظیفه‌ ماست که در این زمینه به تعهدات خود عمل کنیم و ما از همان روزهای اول همکاری فوق‌ العاده‌ای را با دولت اوکراین در این زمینه داشتیم و همچنان این همکاری‌ها ادامه دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: کانادا طرفیتی در این موضوع ندارد و مذاکرات درباره ابعاد حقوقی و جبران خسارت‌ خانواده‌ها و خسارت هواپیما با جدیت انجام خواهد شد.

خطیب‌زاده به ادبیات سخیف از سوی وزیر خارجه کانادا اشاره کرد و افزود: ادبیات سخیف و کلمات دور از ادب و رفتار بسیار غیر دیپلماتیکی که از وزیر خارجه آمریکا دیدید چیزی نیست که پشت درهای بسته ببینید. آنها پشت درهای بسته مودب‌تر هستند و می‌دانند هیچ جایگاه حقوقی در این قضیه ندارند. الان سیاستمداری در دنیای غرب تبدیل به سیاست بازی برای کسب رای این و آن شده است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: متاسفم ملت کانادا باید چنین ادبیاتی را از این وزیر خارجه ببینند. توصیه ما این است همانطور که در پشت درهای بسته رفتار و صحبت می‌کنند علنا صحبت کنند. و دایره ادب اجازه نمی‌دهد شبیه وزیر خارجه کانادا صحبت کنیم.

*با تسلیح منطقه و تسلیح بی جای کشورها موافق نیستیم

وی درباره اینکه ایران با چه کشوری قصد دارد داد و ستد تسلیحاتی انجام دهد؟ گفت: این را باید از وزارت دفاع سوال کنید. ما بدون هیجان و اصرار بر موضوع خاصی، بر اساس نیازهای دفاعی و پتانسیل‌های خودمان به صادرات و واردات در چارچوب آیین و رفتار بین‌المللی اقدام می‌کنیم. با تسلیح منطقه و تسلیح بی جای کشورها موافق نیستیم.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به آمارها و ارقامی که از هزینه‌های نظامی در منطقه است، اظهار داشت: ایران یک دهم کشورهای دیگر هم هزینه نظامی نداشته و سال‌هاست که ایران خرید نظامی نداشته و خرید نظامی ما صفر بوده است.

* امنیت خریدنی نیست

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره توافق سازش با رژیم صهیونیستی بیان کرد: اتفاقی که بین معدودی از حکام عربی با رژیم صهیونیستی رخ داد، فقط مرتبط با موضوع داخلی آمریکا و ترامپ نیست. اما این حکام اشکال شناختی دارند و فکر می‌کنند می‌توانند موقعیت خود را در آینده سیاسی آمریکا باز تعریف کنند و یا مشمول امتیازهایی در موضوع امنیت شوند. امنیت خریدنی نیست و کالایی است که براساس رفتار و توانمندی کشورها به صورت بومی تولید می‌شود. کشورها در حضیض رژیم صهیونیستی آشکارسازی روابط را انجام می‌دهند.

وی افزود: تظاهرات در سرزمین‌های اشغالی را شاهدید. فاسدترین نخست‌وزیر تاریخ رژیم صهیونیستی، الان در صحنه سیاسی این رژیم قرار دارد و عجیب است که بدترین سیاستمداران دنیا همدیگر را پیدا کردند. متاسفم که سیاستمداران فاسد به برخی حکام عرب تسری پیدا کرده و این باعث شرمندگی آنهاست.

*تا لحظه آخر با ملت هستیم 

وی در پاسخ به سوالی عنوان کرد: ما از بدنه همین مردم هستیم و از آسمان نیامده‌ایم که ندانیم درد ملت چیست. ما چاره‌ای جز پیروزی در مقابل جنگ روانی طرف مقابل نداریم. فشارهای جنون آمیز به خاطر شکست‌هایی است که خورده است. آنچه دیروز برداشته شد یکی از ابعاد دستاوردهای برجام بود نه همه اینها. ما در خصوص رفع تحریم‌های اقتصادی به خاطر فشارهای آمریکا و ناتوانی شرکای اروپایی و نقض عهد و پیمان به ویژه از سوی سه کشور اروپایی دچار فشارهایی بودیم. این از وظیفه دولت و حاکمیت ذره‌ای کم نمی‌کند. ما تا لحظه آخر با ملت هستیم و ما نیرو و قدرت خود را از ملت می‌گیریم.

*پولی در چین بلوکه نیست

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره اموال ایران در چین خاطرنشان کرد: پولی در چین بلوکه نیست. دشمنان و بدخواهان می‌خواهند تمام مفرهای ایران را ببندند. با چین رابطه منطقی داریم و مشکلات خودمان را داریم و با روسیه و کشورهای دوست همسایه هم مشکلات داریم. منابعی در چین وجود دارد که اتفاقا برای تامین نیازهای اساسی و چرخش چرخه اقتصادی کشور استفاده می‌شود. این جدا از پول‌های ماست که در ژاپن و عراق و جاهای دیگر بلوکه شده‌اند.

* حملات سایبری

وی درباره حمله سایبری اخیر به دو مرکز دولتی در ایران عنوان کرد: روزانه ده‌ها حمله بسیار وسیع به نهادها و سایت‌ها و سامانه‌های ایران صورت می‌گیرد و هزاران حمله متوسط و کوچک هر روزه ایران را هدف قرار می‌دهند. این فضایی ایجاد کرده که برخی کشورها که در مرکزیت آنها آمریکا قرار گرفته، جنگ سایبری علیه ایران شروع کردند و ما پاسخ‌های خود را دادیم و کار از سوی مراجع ذیربط پیگیری می‌شود، ولی مرجعی که باید جزییات را بدهد وزارت امور خارجه نیست.

*برای ایران تفاوتی نخواهد کرد ترامپ باشد یا بایدن

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر تمایل ایران برای پیروزی بایدن عنوان کرد: شما می‌شنوید فلان کشور مایل است ترامپ یا بایدن ببرد. اینها گمانه‌زنی‌هایی است که تحلیلگران براساس فرضیات خود می‌گذارند. برای ایران به خاطر استقلالی که دارد تفاوتی نخواهد کرد ترامپ باشد یا بایدن. البته ترامپ جنایت‌هایی مرتکب شده که بایدن تاکنون مرتکب نشده است. ما براساس اتفاقاتی که در آمریکا رخ خواهد داد تصمیم گیری می‌کنیم.

خطیب‌زاده گفت: با دقت رصد می‌کنیم ولی به این معنا نیست که ذره‌ای علاقه داریم این بشود یا نشود. ترامپ بهتر از همه می‌داند در چه باتلاقی خود را انداخت.

وی خاطرنشان کرد: جنایاتی که آمریکا مرتکب می‌شود از ذهن ملت ایران نخواهد رفت. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران با ذره ذره پوست و خونشان در احقاق حقوق ملت ایران حاضر شدند و باز هم حاضر خواهند شد. 

*مباحث خنده‌دار گروهک منافقین، جدی نگیرید

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره ادعای منافقان مبنی بر پیدا شدن سایت هسته‌ای جدید در ایران گفت: خنده، اینها مباحث خنده‌داری است و جدی نگیرید. 

وی عنوان کرد: این گروهک ورشکسته فرزندان این ملت را به گروگان گرفته و در کمپ‌های خود در سختی و رنج آنها را نگهداری می‌کنند و آنها را برای گرفتن یک یا دو دلار در خیابان های اروپا می‌گردانند در حالیکه خودشان میلیون‌ها دلار در حساب های بانکی‌شان است.

خطیب زاده با بیان اینکه این گروهک تروریستی و خود فروخته از صدام حسین که دشمن ملت ایران است حمایت کرده است، گفت: آنها در زمانی نوکری صدام حسین را انجام می‌دادند و امروز نوکری اربابانشان را. ما نگران فرزندانمان و عزیزان این ملت هستیم که توسط این گروهک فریب می‌خورند. دامان این ملت به روی همه آنهایی که برگردند باز است.

به گفته وی امروز به این بدبختی خود خاتمه دهند بهتر از فرداست.

* مذاکرات با کره جنوبی به کندی پیش می‌رود

سخنگوی وزارت خارجه درباره آزادسازی منابع ایران در کره جنوبی نیز گفت: منابع ما در کره جنوبی چند میلیارد است و مذاکرات ما برای تخصیص و انتقال این منابع برای مواد مورد نیاز ایران از جمله دارو به کندی پیش می‌رود و این خیلی اذیت می‌کند. وزارت بهداشت ما به صورت منظم و روزانه و حتی هفته‌ای یک بار در حال رایزنی با طرف کره‌ای است.

خطیب‌زاده اضافه کرد: دولت کره هر چه زودتر به تعهداتش عمل کند برای روابط دو کشور و تاریخ روابط بهتر است. البته دستاوردهای مثبتی بوده ولی بسیار ناچیز است و اصلا قابل قبول نیست و امیدواریم در شرایط سخت از منابع خود برای دارو  و غذا استفاده کنیم.

*تماس تلفنی ظریف و همتای ژاپنی

وی همچنین با اشاره به تماس تلفنی ظریف و همتای ژاپنی در هفته گذشته گفت: در این تماس تلفنی در ارتباط با مسائل دوجانبه و بین‌المللی گفت‌وگو و رایزنی و بر اهمیت دسترسی ایران به منابع مالی خود در ژاپن  تاکید شد و امیدواریم که طرف ژاپنی بر اساس قوانین و مقررات بین‌المللی به وظایف خود در این زمینه عمل کند.

*ایران یک بار دیگر موفق شد یکجانبه‌گرایی آمریکا را متوقف کند

خطیب‌زاده در ابتدای این نشست با بیان اینکه محدودیت‌های تسلیحاتی ایران ساعت ۳:۳۰ بامداد دیروز به صورت خودکار منقضی شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران یک بار دیگر موفق شد یکجانبه‌گرایی آمریکا را متوقف کند و آنچه دیدیم یک پیروزی و دستاورد برای ایران بود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا