شهرستان ها

دانشگاههای هرمزگان رشته های مرتبط با دریا ندارند

بندرعباس – نماینده ولی فقیه در هرمزگان گفت: ما در دانشگاههای استان هرمزگان، رشته های همخوان با دریا نداریم، در رشته حمل و نقل دریا بزرگترین ظرفیت را در استان دارا هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد عبادی زاده ظهر دوشنبه در بازدید از پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان با اشاره به اینکه امروز یکی از پایه‌های علوم در دانشگاه‌ها بایستی براساس دریا باشد، گفت: امروز در استان به دانشگاهی به عنوان علوم و فنون دریا نیاز داریم، الحمدالله بخشی از این خلاء توسط پژوهشکده‌هایی که در سازمان جهادکشاوزی وجود دارد در حال مرتفع شدن می‌باشد که این اتفاق میمون است.

حجت السلام عبادی زاده اظهار داشت: شهرهای ساحلی همچون استان هرمزگان با احتساب جزایر دارای ۲۳۰۰ کیلومتر ساحل دریا بوده ولی تاکنون چه مقدار از این ساحل برای توسعه وآبادانی استان و کشوراستفاده شده است.

به گفته وی، با اقدامات انجام شده مشخص است که سیاستهای پیش رو، سیاست گریز از ساحل می‌باشد، در گذشته هم همینطور بوده است.

امام جمعه بندرعباس در ادامه با بیان اینکه، دنیا گریز از مرکز را سیاست پیش روی خود دارد، اظهار داشت: در سایر کشورها عمران و آبادانی به سمت ساحل می‌رود.

حجت السلام عبادی زاده خاطرنشان ساخت: امیدواریم توجه به ساحل با توجه به استراتژی‌های مقام معظم رهبری و توسعه سواحل مکران بتواند آینده خوبی برای این استان در پیش داشته باشد.

وی همچنین خطاب به محققین پژوهشکده ابراز داشت: قطعاً آن چیزی که می‌تواند نظر سیاستمداران را در مسایل مختلف توسعه جلب نماید، پژوهش‌هایی است که شما محققین انجام می‌دهید.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان در ادامه دریا را یک ظرفیت عظیم خدادای دانست و افزود: خداوند این ظرفیت عظیم را در اختیار ما ساحل نشینان قرار داده که فنون مختلفی می‌توانند از ظرفیت دریا استفاده کرده و دانش را بسمت دریا ببرند.

حجت السلام عبادی زاده تصریح کرد: ما در دانشگاه‌های استان ساحلی هرمزگان، رشته‌های همخوان با دریا نداریم، در رشته حمل و نقل دریا بزرگترین ظرفیت را در استان دارا هستیم، در حوزه مباحث حقوق دریا به عنوان یک رشته تخصصی چه مقدار کار کردیم، در استان هرمزگان رشته‌های حقوق بایستی همخوان با حوزه نیاز استان یعنی دریا محور باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه امروز یکی از پایه‌های علوم در دانشگاه‌های ما بایستی براساس دریا باشد، خاطرنشان ساخت: امروز در استان به دانشگاهی به عنوان علوم و فنون دریا نیاز داریم، الحمدالله بخشی از این خلاء توسط پژوهشکده‌هایی که در سازمان جهادکشاوزی وجود دارد در حال مرتفع شدن می‌باشد که این اتفاق میمون است.

گفتنی است؛ حجت الاسلام شرفی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه درسازمان جهادکشاورزی نیز ضمن خیرمقدم به مسئولان در خصوص اهمیت بخشهای مختلف جهادکشاورزی در توسعه استان مطالبی را بیان داشت. همچنین دکتر مرتضوی رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان، گزارش کاملی از اهداف و برنامه‌ها این پژوهشکده را ارائه داد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا