بین الملل

جزئیات سفر هیأت آمریکایی به سوریه و تأکید دمشق بر خروج آمریکا


یک روزنامه سوری به نقل از منابع آگاه نوشت که خبر روزنامه «وال استریت ژورنال» درباره سفر محرمانه هیأت آمریکایی به دمشق صحت دارد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع آگاه سوری با تأیید خبر روزنامه «وال استریت ژورنال» درباره سفر هیأت آمریکایی به دمشق، گفتند که این هیأت متشکل از مسئولانی بود که پرونده مربوط به «ربوده‌شدگان» آمریکایی و تحریم‌های آمریکا علیه سوریه را بررسی کردند.

روزنامه «الوطن» سوریه به نقل از این منابع نوشت که هیأت آمریکایی ماه آگوست گذشته به دمشق سفر کرده و با سرلشکر «علی مملوک» رئیس دفتر امنیت ملی سوریه دیدار کرد.

به نوشته این روزنامه «راجر کارستین» و «کاش پاتل» دستیار دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در این سفر پرونده‌های زیادی را بررسی و پیشنهاداتی را ارائه کردند.

بر اساس این گزارش، این نخستین سفر هیأت عالی‌رتبه آمریکایی به دمشق نبود و پیش از این نیز مسئولان آمریکایی سه بار در ماه‌ها و سال‌های گذشته به دمشق سفر کرده‌اند.

الوطن همچنین به نقل از منابع سوری نوشت که هیأت آمریکایی در این سفر از موضع دمشق و اصرار آن بر پرداختن به موضوع خروج آمریکا از سوریه پیش از پرداختن به هر موضوع دیگری، غافلگیر شد.

این منابع گفتند که دمشق بر خروج نیروهای آمریکایی از شرق سوریه و بروز نشانه‌های واقعی از عملیات خروج نیروها تأکید کرد.

دمشق همچنین مخالفت خود با هر گونه پرداختن به موضوع تحریم‌های آمریکا پیش از بررسی پرونده خروج آمریکا از اراضی سوریه را اعلام کرده است.

منابع سوری گفتند که مسئولان آمریکایی سعی کردند همکاری دمشق در پرونده «ربوده‌شدگان آمریکایی» را جلب کنند اما دمشق بر موضع خود در خصوص اولویت‌بخشی به موضوع خروج آمریکا از سوریه اصرار ورزید.

به گفته این منابع، دمشق درباره این قبیل سفرهای هیأت‌های آمریکایی کاملا محتاطانه عمل می‌کند چرا که به آن‌ها و نتایج احتمالی این سفرها اطمینان ندارد و رهبران سوری از تأثیرگذاری لابی‌های آمریکایی بر روسای این کشور و تصمیمات سیاسی آن آگاه هستند.

روزنامه وال استریت ژورنال از سفر یک مقام ارشد کاخ سفید به دمشق برای مذاکره درباره آزادی زندانیان آمریکایی در سوریه خبر داده بود. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا