بین الملل

شمخانی : اساس سیاست آمریکا ایجاد هرج و مرج و ناامنی است چه در افغانستان باشد یا عراق


دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار عبدالله عبدالله با بیان اینکه اساس سیاست آمریکا ایجاد هرج و مرج و ناامنی است، فرقی نمی کند که محل پیگیری آن افغانستان باشد یا عراق، گفت: آمریکا همواره برای حفظ حضور و استمرار ناامنی درصدد تضعیف مولفه های اصلی ثبات بخش در افغانستان بوده است.


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان که به تهران سفر کرده است؛ عصر امروز (دوشنبه) با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه و منطقه ای با وی گفت و‌گو کرد.

در این دیدار دریابان شمخانی با تبیین سیاست های مخرب آمریکا در منطقه غرب آسیا که نتیجه ای جز جنگ، ویرانی و عقب ماندگی برای مردم منطقه به دنبال نداشته، تاکید کرد: اساس سیاست آمریکا ایجاد هرج و مرج و ناامنی است؛ فرقی نمی کند که محل پیگیری آن افغانستان باشد یا عراق.

وی با اشاره به نقش آمریکا در راه اندازی جریان های تروریستی که نمونه بارز آن تاسیس جریان مخوف و تروریستی داعش است، گفت: تنها راه مصون ماندن از اینگونه دام های خطرناک آمریکا، مقاومت و حفظ وحدت و انسجام است؛ راهی که شهیدان بزرگی همچون حاج قاسم سلیمانی و احمد شاه مسعود با جانفشانی به ما نشان دادند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت و گوهای بین الافغانی، حفظ جمهوریت و حقوق اقوام و مذاهب و تبعیت از قانون اساسی را از  مولفه های اصلی و بسیار تاثیرگذار در برقراری ثبات و امنیت پایدار در افغانستان برشمرد و خاطرنشان کرد: آمریکا همواره برای حفظ حضور و استمرار ناامنی درصدد تضعیف مولفه های اصلی ثبات بخش در افغانستان بوده است.

وی هرگونه اقدام خارج از چارچوب های ارزشی و ملی را خیانت به سال ها مجاهدت و ایثار ملت افغانستان خواند و تصریح کرد: نباید منافع بلند مدت مردم زجر کشیده افغانستان را فدای برخی منافع زودگذر کرد.

شمخانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته با حمایت همه جانبه و پذیرش بیش از ۳ میلیون نفر از مهاجران افغان در عمل حسن همجواری و حق همسایگی را ادا کرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد مسئولان این کشور نیز با وحدت و همدلی اجازه رخنه و پیاده شدن نقشه های شوم  بیگانگان برای ایجاد اختلاف بین دو کشور را ندهند.

در ادامه این دیدار عبدالله عبدالله نیز در سخنانی با قدردانی از حمایت ها و مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان، گسترش روابط با کشور دوست و برادر ایران را از اصول و الویت های سیاست خارجی کشورش برشمرد.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با ارائه گزارشی از آخرین  تحولات روند صلح افغانستان تصریح کرد: استقرار صلح و امنیت پایدار در این کشور نقش موثری در حفظ امنیت و ثبات در منطقه دارد.

وی حمایت جمهوری اسلامی ایران  از روند صلح در افغانستان را مایه دلگرمی دولت و ملت افغانستان ذکر کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش تعیین کننده ای در ایجاد ثبات و آرامش منطقه ای به ویژه در افغانستان ایفا کرده است.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا