شهرستان ها

ضعف مدیریت اقتصادی داخلی مشکلات تحریم ها را پیچیده تر کرده است

همدان- امام جمعه همدان بابیان اینکه تحریم‌ها در ایجاد مشکلات تأثیر دارد اما مشکل اساسی در نبود برنامه و مدیریت اقتصادی داخلی است، گفت: مسئولان باید در کنار هم مشکلات مردم را حل کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله حبیب الله شعبانی ظهر دوشنبه در جمع طلاب و روحانیون با بیان اینکه در سطح جامعه درباره صلح امام حسن (ع) مباحثی مطرح شده است، گفت: در خصوص این واقعه تاریخی مطرح شده که امام حسن (ع) در جواب برخی افراد که به صلح حضرت معترض بودند، عنوان کرده‌اند که این خواسته اکثریت مردم بوده و لذا صلح انجام شده است.

امام جمعه همدان با بیان اینکه باید فارغ از فضای سیاسی این موضوع را مورد بررسی قرار داد چراکه به سادگی نمی‌توان در مورد مسائل تاریخی نظر داد، گفت: واقعیت در خصوص این مساله که چون اکثریت مردم خواستار صلح بودند و امام حسن (ع) صلح کردند یا خیر این است که قضاوت تاریخی دقیقی برای این موضوع نداریم.

وی با بیان اینکه اگر بگوییم اکثریت موافق صلح بودند از لحاظ تاریخی قابل اثبات نیست، گفت: در خصوص صلح امام حسن بحث اکثریت نیست، بلکه بحث موقعیتی است که برای حضرت ایجاد شده بود.

شواهد فراوانی نشان می‌دهد که اگر امام حسن (ع) صلح کرد به لحاظ ضعف جامعه اسلامی بود نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه شواهد فراوانی نشان می‌دهد که اگر امام حسن (ع) صلح کرد به لحاظ ضعف جامعه اسلامی بود، عنوان کرد: علت این صلح را باید عدم همراهی جامعه اسلامی در آن دوران بدانیم.

امام جمعه همدان در ادامه با اشاره به وضعیت فعلی کشور و اینکه برخی سیاستمداران تنها راه رفع مشکلات اقتصادی کشور را مذاکره می‌دانند، گفت: آنچه امروز مردم ما به آن نیاز دارند و برای آنها مهم است تأمین معیشت مردم و کنترل قیمت‌ها و نوسانات بازار است.

وی با بیان اینکه انسان از دیدن قیمت‌ها شرم می‌کند، اضافه کرد: انجام شدن یا نشدن مذاکره برای مردم مهم نیست بلکه مهم اصلاح معیشت مردم است.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به اینکه با وجود گذشت ۷ سال از مذاکره وضعیت معیشت مردم بدتر شده است، گفت: مقام معظم رهبری بر موضوع اقتصاد مقاومتی تاکید دارند و یک واقعیت مهم این است که باید به آن توجه جدی داشته باشیم

طرف مقابل در مذاکره نشان داد که اهل منطق نیست

آیت الله شعبانی با بیان اینکه تا مشکل داخلی را حل نکنیم مذاکرات مشکل اقتصادی ما را حل نخواهد کرد، گفت: طرف مقابل در مذاکره نشان داد که اهل منطق نیست و باید به جای آنکه تنها به دنبال مذاکره باشیم باید به دنبال راه‌های جایگزین آنکه هم وجود دارد و هم مؤثر تر است باشیم.

آیت الله شعبانی با بیان اینکه تحریم‌ها در ایجاد مشکلات تأثیر دارد اما مشکل اساسی نبود برنامه و مدیریت اقتصادی داخلی است، گفت: گاه گلایه‌هایی از رایزن‌های اقتصادی می‌شنویم که مربوط به مدیریت داخلی است در حالی که متأسفانه با تنبلی تنها به فروش نفت و برطرف کردن مشکلات از این طریق عادت کرده‌ایم و کمتر به دنبال دوندگی و جهاد هستیم.

امام جمعه همدان با تاکید بر اینکه امام حسن تنها یک راه حل در مقابل خود داشت، گفت: شرایط در آن دوران به نحوی بود که حضرت حتی به شهادت هم نمی‌توانستند فکر کنند و شرایط این اجازه را به ایشان نمی‌داد و حضرت مجبور به پذیرش صلح شد.

آیت الله شعبانی با تاکید بر اینکه امروز همه مسئولان باید در کنار هم مشکلات مردم را حل کنند، عنوان کرد: رئیس جمهور صحبتی در خصوص صلح امام حسن مطرح کردند که قابل نقد است اما این مطلب دلیل نمی‌شود که فضای جدال رسانه‌ای در کشور ایجاد شود و به دوطرف توهین شود و لذا باید همگان پایبند به اخلاق بوده و به دنبال حل مشکلات مردم و دوری از فرا فکنی بود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی به دنبال جنگ نبوده و نخواهد بود، گفت: صلح امروز به آن معنی است که هر چه آمریکا می‌گوید را باید بپذیریم.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا