بین الملل

لاوروف: لفاظی‌های تحریک‌آمیز درباره قره باغ باید متوقف شود


وزیر خارجه روسیه ضمن تأکید بر لزوم ایجاد مکانیسمی برای اجرای آتش‌بس میان ایروان و باکو، خواستار توقف هرگونه لفاظی‌های تحریک‌آمیز کشورهای خارجی درباره قره باغ کوهستانی شد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) خواستار ایجاد مکانیسمی برای اجرای آتش‌بس در منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی» شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، وزیر خارجه روسیه ضمن تأکید بر لزوم توقف حملات دو طرف جمهوری آذربایجان و ارمنستان به اهداف غیرنظامی، اینگونه اقدامات را «غیرقابل قبول» توصیف کرد.

لاوروف تصریح کرد: «هدف قرار دادن مواضع غیرنظامیان در منطقه مورد مناقشه ارمنستان و (جمهوری) آذربایجان غیرقابل قبول است».

وی درباره ایجاد مکانیسم اجرای آتش‌بس گفت: «مکانیسمی برای اجرای آتش‌بس در قره باغ باید اجرا شود و ما در این راستا با ارمنستان و (جمهوری‌) آذربایجان همکاری می‌کنیم.

این دیپلمات روس همچنین ضمن اشاره به لفاظی‌های تحریک‌آمیز مقامات‌ کشورهای خارجی که بر تنش‌ها میان ایروان و باکو دامن می‌زند، گفت: «ما باید برای توقف خصومت‌ها در قره باغ حداکثر تلاش خود را به کار گیریم و بازیگران خارجی باید لفاظی‌های تحریک‌کننده خود را متوقف کنند».

پیش از این نیز، «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه، حضور عناصر سوری و لیبیایی در قره باغ کوهستانی را غیرقابل قبول توصیف کرده بود.

معاون وزیر خارجه روسیه در سخنانی با بیان اینکه مسکو از حضور تروریست‌ها در منطقه قره باغ کوهستانی نگران است، مدعی ورود ۱۰۰۰ تروریست در روز جمعه به جمهوری آذربایجان شد.

پیش از این نیز کشورهای ارمنستان، روسیه و فرانسه، مدعی حضور تروریست‌ها به خصوص از مبدأ سوریه در جمهوری آذربایجان شده بود.

چهارشنبه هفته نیز منابع معارض سوریه به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفتند که ترکیه قراردادهای شش ماهه با این عناصر امضاء کرده و این عناصر از ماه ژوئن (نزدیک به چهار ماه قبل از آغاز جنگ) به جمهوری آذربایجان اعزام شده‌اند.

این خبرها در حالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه هفته گذشته در سخنانی، هر گونه اعزام شبه‌نظامیان سوری به جمهوری آذربایجان را تکذیب کرد و گفت که آن‌ها خودشان کارهای مهم‌تری در سوریه دارند.

علیرغم آنکه از بامداد یکشنبه، دور جدیدی از آتش‌بس میان جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان اعلام شد اما طرفین درگیری‌ها همچنان یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند و این درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.

دور جدیدی از تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تاریخ ۲۷ سپتامبر (۶ مهرماه) در خصوص منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی آغاز شد و دو طرف یکدیگر را به حمله به قلمروهایشان متهم می‌کنند و این درگیری‌ها تا امروز ادامه داشته و جمهوری آذربایجان تأکید کرده است که ارمنستان باید از منطقه قره باغ خارج شود.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا