شهرستان ها

مساجد عرصه بازی‌های سیاسی نیستند

قزوین – نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان اینکه مساجد عرصه بازی‌های سیاسی نیستند، از همه نهادها و ارگان‌ها خواست در امر رسیدگی به مساجد پای کار باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر نماینده ولی فقیه در استان قزوین آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در جلسه معارفه رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین ضمن تبریک آغاز ماه ربیع الاول اظهار کرد: یکی از موضوعات مهمی که در سوره توبه عنوان شده، مسجد است. یعنی اگر شرک، کفر و نفاق در سوره توبه مطرح شده نیز به نوعی در تعامل با مسجد است.

امام جمعه قزوین افزود: اوایل سوره توبه موضوع مسجد مطرح می‌شود و پایان سوره هم با مسائل مربوط به مسجد ختم می‌شود و این نشان می‌دهد که این سوره از بدو تا انتها درگیر مسائل مربوط به مسجد است.

وی اذعان کرد: در سوره توبه اولاً منع می‌کند که مشرکین حق ندارند به مساجد نزدیک شوند تا یک زمانی عرصه تاخت و تاز فعالیت‌ها، تبلیغات و بازی‌های سیاسی و اقتصادی برای آن‌ها نشود چراکه مسجد برای مؤمنین است.

آیت الله عابدینی ادامه داد: در سوره توبه بیان می‌شود که عمران مساجد با آدم‌های مؤمن محقق می‌شود؛ در نامه ۳۱ نهج البلاغه امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند که فرزندم قلب تو با ذکر خدا آباد می‌شود. لذا شخصی که قلبش با خدا انس و الفت دارد می‌تواند پایه گذار یک مسجد زنده باشد و آن را آباد کند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ابراز کرد: اکنون آفت‌هایی بعضی از مساجد ما را به شدت فراگرفته است و هر کسی خود را مالک مسجد می‌داند در حالی که خداوند می‌فرماید: و ان المساجد لله؛ این فرهنگ را زنده کردن و این معنی را تزریق کردن در بین کسانی که در امر مسجد دخیل هستند، رسالت سنگینی است که باید دنبال شود.

وی تصریح کرد: حجت الاسلام موسوی اکنون در یکی از بزنگاه‌های حوزه علمیه قزوین فعال هستند و آن بحث معاونت تهذیب است که این تهذیب میدانی دارد و آن میدان مساجد است؛ لذا مساجد احتیاج به امام جماعت دارند و بهتر است در کنار امام جماعت در هر مسجد چند طلبه هم در کنار او کسب تجربه کنند و امورات فرهنگی مسجد را پیش ببرند.

امام جمعه قزوین تاکید کرد: امیدواریم که حجت الاسلام موسوی این عرصه را آباد کنند و لازمه‌اش این است که در ابتدای کار وضعیت مساجد ارزیابی شود تا یک تحولی صورت گیرد.

آیت الله عابدینی تصریح کرد: در تابستان امسال گروهی بسیج شدند برای تهیه منشور مسجد تراز دینی، یعنی یک مسجد ایده آل دینی چه نوع مسجدی است و کارهای خوبی هم در این زمینه انجام شده است.

وی در پایان عنوان کرد: همه ارگان‌ها و نهادها به ویژه روحانیت، طلاب، سازمان تبیلغات اسلامی، بسیج، رسانه‌ها و صداوسیما و همه متولیان لازم است در امر رسیدگی به مساجد پای کار باشند.

گفتنی است حجت الاسلام سید رضا موسوی طی حکمی از سوی نماینده ولی فقیه در استان قزوین به عنوان رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین منصوب شد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا