جامعه

لزوم پژوهش برای ارتقا رسیدگی های درمانی به ایثارگران

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: لزوم مطالعه و فعالیت علمی برای تدوین دستورالعمل‌های مشخص مبتنی بر مباحث علمی برای مسائل درمانی ایثارگران بسیار لازم است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید اوحدی امروز در بیست و سومین جلسه شورای معاونین بنیاد شهید، ضمن تبریک حلول ماه ربیع‌الاول گفت: انجام کارهای پژوهشی مستند بر مبانی علمی در حوزه جانبازان گرامی اعصاب و روان اقدام خوبی است.

وی با بیان اینکه مسائل جانبازان عزیز اعصاب و روان حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، افزود: نوع رفتار با مشکلات درمان و بهداشت روانی عزیزان جامعه ایثارگری نباید بر اساس آزمون و خطا پیش برود و نیازمند فعالیت‌های علمی برای جهت‌گیری‌های مناسب در این مسیر هستیم. عدم مطالعه مناسب در این حوزه می‌تواند باعث تصمیم‌گیری‌های سلیقه‌ای شود، بنابراین لزوم مطالعه و فعالیت علمی برای تدوین دستورالعمل‌های مشخص مبتنی بر مباحث علمی بسیار لازم است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به تأثیرات مثبت حضور در جامعه در وضعیت روحی و روانی جانبازان گفت: در کنار این مسئله توجه به معنویات موضوع بسیار مهمی است. همچنین بخش عمده‌ای از درمان‌های این حوزه می‌تواند جامعه‌محور باشد تا حتی‌المقدور از درمان‌های بیمارستانی و بستری شدن جلوگیری شود.

رئیس بنیاد شهید ادامه داد: این پژوهش‌ها باید به تمام حوزه‌های جانبازی و ایثارگری تسری پیدا کند و برنامه‌ریزی‌های مناسب و به‌روز جهت سلامت روانی تمام این عزیزان صورت گیرد. یکی از نکات مهم در این زمینه نیز بحث آموزش در لایه‌های مختلف به خانواده‌های معزز ایثارگران و البته خود کارکنان بنیاد شهید است.

در این جلسه جعفر بوالهری استاد دانشگاه و رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان به ذکر مواردی در خصوص مسائل روان‌شناختی جامعه ایثارگری و نتایج پژوهش‌های انجام شده در این زمینه پرداخت.

وی ضمن ارائه پیشنهادات اجرایی برای توانبخشی روانی اجتماعی جامعه محور در خارج از بیمارستان‌ها تأکید کرد: در زمینه مسائل سلامت روانی جانبازان نه تنها نیاز به متخصصین این حوزه وجود دارد، بلکه مدیران نیز باید اطلاعات و اشراف کامل را نسبت به مسائل سلامت روان داشته باشند.

معاونین و مدیران بنیاد شهید حاضر در این جلسه نیز به بیان نظرات و طرح دیدگاه‌های خود در زمینه مسائل روان‌پزشکی و سلامت روان جامعه ایثارگری پرداختند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا