بین الملل

جزییات سفر مقامات آمریکایی به دمشق

روزنامه الوطن سوریه به نقل از منابع آگاه، خبر روزنامه «وال استریت ژورنال» درباره سفر مسئولان آمریکایی به دمشق را تایید کرد و جزییات جدیدی از این سفر فاش کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه الوطن سوریه به نقل از منابع آگاه، خبر وال استریت ژورنال درباره سفر مسئولان آمریکایی به دمشق را تایید کرد و جزییات جدیدی از این سفر فاش کرد.

منابع آگاه سوری با اشاره به اینکه هیأت آمریکایی ماه آگوست گذشته به دمشق سفر کرده و با سرلشکر «علی مملوک» رئیس دفتر امنیت ملی سوریه دیدار کرده است، اعلام کردند که «راجر کارستین» و «کاش پاتل» در این سفر پرونده‌های زیادی را بررسی و پیشنهاداتی را ارائه کردند.

بر اساس این گزارش، این نخستین سفر هیأت عالی‌رتبه آمریکایی به دمشق نبود و پیش از این نیز مسئولان آمریکایی سه بار در ماه‌ها و سال‌های گذشته به دمشق سفر کرده‌اند.

منابع مذکور تاکید کردند که دمشق به اطلاع مسئولان آمریکایی رسانده است که هیچ بحث و همکاری با واشنگتن قبل از عقب نشینی نظامیان اشغالگر آمریکایی از شرق سوریه در کار نخواهد بود.

به گفته منابع آگاه این پاسخ برای مسئولان آمریکایی غافلگیر کننده بود.

این منابع گفتند که دمشق بر خروج نظامیان آمریکایی از شرق سوریه و پیدا شدن نشانه‌های واقعی از عملیات خروج نیروها تأکید کرد.

الوطن به نقل از این منابع گزارش داد که دمشق همچنین مخالفت خود با هر گونه پرداختن به موضوع تحریم‌های آمریکا پیش از بررسی پرونده خروج آمریکا از اراضی سوریه را اعلام کرده است.

منابع سوری گفتند که مسئولان آمریکایی سعی کردند همکاری دمشق در پرونده «ربوده‌شدگان آمریکایی» را جلب کنند اما دمشق بر موضع خود در خصوص اولویت‌بخشی به موضوع خروج آمریکا از سوریه اصرار ورزید.

به گفته این منابع، دمشق درباره این قبیل سفرهای هیأت‌های آمریکایی کاملاً محتاطانه عمل می‌کند چرا که به آن‌ها و نتایج احتمالی این سفرها اطمینان ندارد و مقامات سوریه از تأثیرگذاری لابی‌های آمریکایی بر روسای این کشور و تصمیمات سیاسی آن آگاه هستند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا