بین الملل

مسکو: آمریکا برای تمدید معاهده تسلیحات اتمی اعلام آمادگی کند


سخنگوی کرملین هشدار داد روسیه ترجیح می‌دهد آمریکایی‌ها آمادگی خود را برای تمدید معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی میان‌برد، اعلام کنند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دولت روسیه روز دوشنبه هشدار داد، مسکو ترجیح می‌دهد که آمریکایی‌ها جهت تمدید معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی میان‌برد (نیو استارت) اعلام آمادگی کنند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، پسکوف گفت: «امیدواریم که ارتباطات با آمریکا در هر صورتی ادامه پیدا کند. در کل، همان‌طور که رئیس جمهور گفت، تمدید این معاهده به ما کمک می‌کند تا یک بازه زمانی را تضمین کنیم و در این ۱۲ ماه گفت‌وگوهایی جدی و زیربنایی درخصوص کنترل تسلیحاتی داشته باشیم».

سخنگوی کرملین درخصوص دلیل این اصرار می‌گوید: «زیرا رها کردن دو کشور و کل جهان بدون این سند که در حال حاضر سنگ بنای بنیاد ثبات و امنیت بین‌المللی و امنیت راهبردی است، عواقب منفی بسیاری خواهد داشت. بنابراین ترجیح می‌دهیم که از شرکای آمریکایی خود بشنویم آماده تمدید این معاهده هستند».

پسکوف در جمع خبرنگاران تأکید کرد، در گفت‌وگو با آمریکایی‌ها پیشرفتی که مورد انتظار بود حاصل نشده است اما این مسئله دلیلی برای توقف آن نیست.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز جمعه به آمریکا پیشنهاد کرد معاهده نیو استارت بدون قید و شرط و به صورت یکساله میان دو کشور تمدید شود.

ساعاتی بعد «رابرت اوبراین»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با رد این پیشنهاد گفت: «پاسخ امروز رئیس‌جمهور پوتین برای تمدید نیو‌استارت بدون توقف تسلیحات هسته‌ای، بی‌سرانجام است. ایالات متحده درباره کنترل تسلیحاتی که کل دنیا را ایمن می‌کند جدی است. امیدواریم قبل  از آنکه یک رقابت تسلیحاتی پرهزینه آغاز شود روسیه در موضعش تجدیدنظر کند».

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا