سیاسی

آمادگی مجلس برای همکاری با اعضای PUIC در زمینه مقابله با کرونا

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، در نشست مجازی کمیته اجرایی (PUIC) از ابراز آمادگی کامل مجلس شورای اسلامی برای همکاری و هم‌افزایی با سایر اعضای این کمیته در زمینه مقابله با کووید ۱۹ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، چهل و چهارمین نشست مجازی کمیته اجرایی مجمع مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی (PUIC) با موضوع همه گیری کووید ۱۹ و راه های پیشگیری از آن بعدار ظهر امروز (دوشنبه ۲۸ مهرماه) با حضور ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این نشست ۱۱ سخنران از ۱۵ سخنرانی که از کشورهای اسلامی اعم از الجزایر، بنین، بورکینافاسو، کامرون، اندونزی، ایران، لبنان، مراکش، نیجریه، عمان، پاکستان، ترکیه، تونس، عربستان سعودی و اوگاندا ثبت نام کرده بودند، حضور داشتند.

ابوالفضل عمویی در این نشست گفت: در ابتدا مفتخر مراتب خرسندی خود را از حضور در جمع همکاران خویش از مجالس کشورهای اسلامی در این نشستم هم ابراز نمایم. همچنین مایلم از تلاش های ارزشمند جناب آقای قریشی نیاس، دبیرکل محترم اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و همکاران محترم ایشان برای برگزاری این نشست مجازی تشکر و قدردانی نمایم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این نشست در حالی برگزار می‌شود که بیماری همگیر ناشی از ویروس کرونا (کووید- ۱۹) تغییراتی شگرف در وضعیت جهان ایجاد کرده که در نتیجه آن، واقعیت های جدید در سطح بین‌الملل پدید آمده است. این بیماری تاثیراتی منفی بر تمامی کشورها دربرداشته و با قاطعیت می‌توان گفت که کشوری نیست که از پیامدهای آن مصون مانده باشد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کووید- ۱۹ در جهان، ضمن همکاری با سازمان جهانی بهداشت(IHR) و با عنایت به مقررات بینالمللی بهداشت، نسبت به تهیه برنامه راهبردی ملی هدفمند برای مبارزه با این ویروس اقدام نمود و در این زمینه یکی از اولویت‌های خویش را تبادل تجربه و امکانات با دیگر کشورهای جهان به ویژه کشورهای آسیایی در نظر گرفت.

عمویی اظهار کرد: در این زمینه می‌توان به مثالهایی بسیار ارزشمند اشاره کرد همچون برنامه کلان ملی ایران در زمینه مقابله با کووید- ۱۹ اعم از ۱- تدوین راهبرد ملی شامل برنامه ریزی پاسخ به بحران با مشارکت همه نهادهای مسئول، مشارکت اجتماعی و همکاری بین بخشی و رویکرد تامین سلامت برای همگان ۲- بسیج مبارزه ملی علیه بیماری همگی ناشی از کووید- ۱۹ با روش‌های ثبت بیماری از طریق بررسی‌های تلفنی و اینترنت، به کارگیری ۱۷۰ هزار کارمند بخش درمان، تعیین بیش از هزار مرکز بهداشتی جامع و منتخب بدین منظور، ایجاد تارنما برای خود غربالگری و به راه انداختن واحد های قرنطینه به منظور شناسایی موارد ابتلا به کوبید ۱۹ و ارائه درمانهای تکمیلی، ۳- ایجاد شبکه تشخیص و مدیریت بیماری شامل تست های آزمایشگاهی و الگوریتم تشخیصی، ۴- اجرای سیاستهای فاصله گذاری اجتماعی، ۵- مدیریت تحقیقات سلامت و زیست پزشکی، ۶- ارائه بسته های حمایتی از اقشار کم درآمد با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی نیز در راستای تضمین پایداری اقتصادی، حل مشکلات اشتغال و بیکاری حاصل از این اپیدمی و ایجاد ثبات اقتصادی – مالی قشرهای مختلف مردم، اقدامات مناسبی را در بخش‌های گوناگون از جمله در حوزه نظارتی به عمل آورده است. در نتیجه این اقدامات تاکنون جمهوری اسلامی ایران با وجود افت و خیز هایی در این زمینه، کوشش کرده است تا شروع ویروس مزبور در بسیاری از شهرها و مناطق کشور را مهار کند. عملکرد جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه و کنترل ویروس در مواردی فراتر از استانداردهای بین المللی مورد ارزیابی قرار گرفته است. البته تدابیر هدفمند ایران نیز برای مقابله با شروع میروس همچنان در کشور و منطقه با قدرت ادامه دارد.

عمویی عنوان کرد: در حالی که بسیاری از کشورها ظهور بیماری همه گیر ناشی از ویروس کرونا را محکی برای پیشبرد سیاست نوع دوستی و بشردوستانه خود در نظر گرفته و در این راستا در مسیر تقویت چندجانبه‌گرایی هدفمند حرکت کرده و سخاوتمندانه به یاری کشورهای درگیر در این بیماری شتافته اند، با کمال تاسف شاهدیم که حاکمان قلدر ایالات متحده آمریکا، بر استمرار سیاست های ظالمانه تحریمی خود اصرار دارند و فشارهای غیر انسانی و تروریسم اقتصادی خویش بر ملت های مختلف در سطح جهان را به «تروریسم سلامت» و «تروریسم دارویی» نیز تعمیم داده‌اند. این رویکرد ضد انسانی، فاحشترین شکل نقض حقوق بشر مردم به ویژه نیازمند ترین اقشار آنها در وخیم ترین بهره زمانی شروع یک بیماری همه‌گیر مهلک است. بی‌تردید هیئت حاکمه آمریکا که در مقابل دسترسی کشورها به منابع مالی، فنی، بهداشتی و بشردوستانه برای مقابله موثر با ویروس کرونا مانع تراشی می‌کنند، به عنوان مجرم اصلی وارد آوردن حجم عظیمی از رنج و آلام به ملت های درگیر و تشدید خسارتهای انسانی و اقتصادی این اپیدمی جهانی، باید در محاکم بین‌المللی و وجدان عمومی محاکمه شود.

وی افزود: از اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی انتظار می رود برای مقابله جمعی با این معضل جهانی تدبیری اتخاذ نماید تا تروریسم سه‌گانه منحوس اقتصادی، سلامت و دارویی ایالات متحده آمریکا که امروز چهره زشت و غیر انسانی خود را بیش از هر زمان دیگری از عیان ساخته است، تقبیح و بیاثر شود.

عمویی گفت: با این حال، این شرایط دشوار نبایستی توجه کشورهای اسلامی را از مهمترین موضوع جهان اسلام و علت اصلی تاسیس سازمان همکاری اسلامی که همانا آرمان فلسطین می‌باشد، منحرف سازد. رژیم اشغالگر قدس در ادامه تشدید طرح های صهیونیستی اشغال گرانه خود، با بی اعتنایی کامل به قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و مخالفت های گسترده جهانی علیه ستمگری های آن، همچنان به دنبال اجرا و پیگیری سیاستهای سرکوبگرانه خود علیه ملت مظلوم فلسطین است.

وی افزود: امروز فلسطین در وضعیت بسیار نگران کننده‌ای به سر میبرد و به دلیل آشکار شدن سیاست کاملاً جانبدارانه ترامپ از رژیم صهیونیستی و رها ساختن فلسطینیان، بیش از هر زمان دیگر نیازمند حمایت عملی کشورهای اسلامی است. ضروری است اعضای اتحادیه مجالس اسلامی از طریق تصویب قوانین در سطوح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی از استقلال و حقوق مشروع مردم فلسطین حمایت کرده و رژیم جعلی صهیونیستی را به تبعیت از مقررات و قوانین بین المللی، خاتمه دادن به اعمال مضایق فراوان به فلسطینیان که این روزها به گونه‌ای وقیحانه حتی در حد جلوگیری از برداشت باغهای زیتون فلسطینیان مظلوم و بیگناه گسترش یافته است و نیز رفع محاصره غزه وادار نمایند.

عمویی عنوان کرد: شیوع کووید -۱۹ طبقات گسترده‌ای بر حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی، زیست محیطی و دیگر ابعاد زندگی جوامع و کشورها برجای گذاشته است. مقیاس گسترده و پیچیدگی قابل ملاحظه این بحران، نیازمند یک پاسخ جهانی است. از همین رو، برنامه مقابله با ویروس کرونا باید در قالب اقدام مشترک کلیه کشورها و در هماهنگی و همکاری کامل آنها با سازمان‌های بین‌المللی ذیربط به ویژه سازمان بهداشت جهانی اجرا شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: در چنین شرایط حساسی، توسل به دیپلماسی چند جانبه در چارچوب همکاری‌های بین پارلمانی بیش از پیش از اهمیت برخوردار شده و مجالس قانونگذاری مسئولیت بزرگی در این زمینه بر عهده دارند، در این راستا، اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با تمسک به آموزه های دین مبین اسلام و به پیروی از کلام روح بخش الهی در قرآن کریم که می فرماید: «من احیاها فکانما احیاء الناس جمیعا»، «هرکس جان انسانی را از مرگ نجات دهد، بشریت را نجات داده است» می‌تواند با اتخاذ تدابیر و تصمیماتی برای توسعه و ارتقاء همکاری پارلمان‌های عضو در زمینه مقابله با کووید- ۱۹، در مسیر توانمندسازی مجالس عضو این اتحادیه و همچنین تحکیم همبستگی میان ملت‌ها و کشورهای اسلامی و افزایش ظرفیت آنها در امر مقابله با آثار سوء این اپیدمی نقش مهمی ایفا نماید. مجلس شورای اسلامی ایران با هدف گسترش و تعمیق روابط و تعاملات سازنده و دوستانه پارلمانی و گشودن فصل نوین در همکاری و همگرایی با مجالس کشورهای اسلامی در این زمینه از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در پایان، ضمن ابراز آمادگی کامل مجلس شورای اسلامی ایران برای همکاری و هم‌افزایی با دیگر اعضای PUIC در زمینه مقابله موثر با کووید ۱۹، تاکید کرد: از خداوند متعال برای شما عزیزان، خانواده های گرامی شما و بیماران مبتلا به این ویروس، آرزوی تندرستی و برای روح قربانیان آن آموزش آرامش را مسئلت می کنم.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا