شهرستان ها

آلبوم موسیقی«یادش بخیر»در قالب بازسازی نوحه های دفاع مقدس تولیدشد

زنجان-آلبوم موسیقی «یادش بخیر»؛ با محوریت دفاع مقدس، بازسازی نغمات و مداحی‌های دوران جنگ تحمیلی با مضامین مذهبی و دفاع مقدس در ۱۰ قطعه توسط حوزه هنری زنجان تولید شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مضامین آلبوم «یادش بخیر» نشأت گرفته از فرهنگ عاشورایی است و ما باید این آهنگ‌ها را به شکلی بازآفرینی کنیم تا در تعیین مسیر برای نسل آینده مثمرثمر واقع شود.

مضمون اشعار و قطعات آلبوم موسیقی «یادش بخیر» نشأت گرفته از فرهنگ عاشورایی و ایثار و شهادت است.

آلبوم موسیقی «یادش بخیر»؛ با محوریت دفاع مقدس، بازسازی نغمات و مداحی‌های دوران جنگ تحمیلی با مضامین مذهبی و دفاع مقدس می‌باشد، که در ۱۰ قطعه تولید شده است.

آلبوم «یادش بخیر» یادآور مداحی‌ها دوران دفاع مقدس است که با صدای سیدیوسف شبیری و سیدمحمود حسینی بازسازی و بازخوانی شده و از تولیدات واحد موسیقی حوزه هنری زنجان است که قطعات تولید شده در این آلبوم به زبان‌های ترکی و فارسی از سروده‌های استاد کلامی است.

این اثر موسیقی شامل قطعاتی چون «الله اکبر»، «ای شهیدان»، «غوّاص»، «کلام دل»، «شهیدلره سلام اولا»، «یادش بخیر»، «سلام اولسون»، «شهادت»، «شهدای دوران»، «یادی خیر اولسون» است.

تنظیم و آهنگ‌سازی این آلبوم موسیقی را کیارش میرمحمدرضایی انجام داده و همچنین کمال خسروی تکنوازی تار و سه تار و محمد کیا نوازندگی فلوت این کار را برعهده داشته‌اند. زهرا کاظم‌پور نیز طراحی صدای آلبوم موسیقی «یادش بخیر» را انجام داده است.

«سید یوسف شبیری» از مداحان اهل‌بیت (ع) در گفتگو پیرامون آلبوم «یادش بخیر» با اشاره به فعالیت‌های مذهبی و هنری خود در دروان نوجوانی که به واسطه نغمه‌سرایی آغاز شده بود، گفت: خاطرم هست در سال ۱۳۵۹ وقتی که جنگ شروع شد، من حدود ۸ سال داشتم و همراه پدرم خانه به خانه برای مرثیه سرایی به منازل خانواده‌های شهدا می‌رفتیم و همین موضوع سبب گردید که من فطرتاً دلم را به شهدای جنگ بسپارم، کسانی که خون خود را برای برپایی این نظام اسلامی و مکتب قرآنی و الهی نثار کردند و من از آن زمان یک نگاه ویژه و خاصّی به این موضوع و این مسیر پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه آلبوم «یادش بخیر» شامل ۱۰ قطعه موسیقی است که برخی ابداعی و برخی دیگر از آنها بازخوانی آهنگ‌های قدیمی حوزه دفاع مقدس است، یادآور شد: در زمان گردآوری این نغمات و آهنگ‌ها، عمده چالش ذهنم این بود که؛ اشعار و قطعات آلبوم موسیقی «یادش بخیر» با مضامینی نشأت گرفته از فرهنگ عاشورایی و ایثار و شهادت باشد و ما بایستی این نغمات را به گونه‌ای بازآفرینی کنیم تا در تعیین مسیر برای نسل آینده مثمرثمر واقع شود.

شبیری در خصوص آهنگ‌های آلبوم موسیقی «یادش بخیر» گفت: برخی آهنگ‌های این آلبوم بازسازی نغمات و مداحی‌های دوران هشت سال دفاع مقدس هستند و برخی دیگر در دوران حساس جنگ خوانده شده‌اند. همچنین بیشتر اشعار این آلبوم سروده حاج آقا کلامی زنجانی و غالب آهنگ‌ها بومی زنجان هستند که به زبان ترکی و فارسی خوانده شده‌اند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا