سیاسی

استیضاح ابزار نظارتی مجلس اما استفاده صحیح از آن به‌حال مردم مفید است


نماینده تهران در مجلس گفت: سوال و استیضاح ابزار نظارتی مجلس در قبال دولتند اما استفاده صحیح از این ابزارها می‌تواند به زندگی مردم و معیشت آنان کمک کند.


اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره استیضاح حسن روحانی اظهار داشت: مردم در موقعیتی قرار دارند که عملکرد دولت باعث کوچک شدن سفره‌ها و افزایش هزینه‌های زندگی، تورم لجام‌گسیخته، افزایش ساعت به ساعت قیمت‌های اساسی خانوار شده و نرخ ارز هم به صورت بی‌محابا بالا می‌رود.

** مردم روزشماری می‌کنند تا عمر دولت به پایان برسد

وی افزود: مردم هم اکنون در شرایطی هستند که از دولت فعلی بسیار بسیار ناراضی بوده و نه تنها رضایتی ندارند بلکه شاید برای اولین بار در طول تاریخ دولت‌ها، مردم روزشماری می‌کنند تا عمر این دولت به پایان برسد.

شاکری با بیان اینکه عملکرد ضعیف دولت فعلی در طول تاریخ بسیار شگفت‌آور است، گفت: نمایندگان مجلس نسبت به سوء مدیریت و سوء تدبیر دولت فعلی نمی‌توانند بی‌تفاوت باشند و علاوه بر اینکه تلاش می‌کنند ضمن رسیدگی به وضعیت زندگی و معیشت مردم و تلاش برای بهبود آن، درباره اینکه چگونه دولت را وادار به انجام وظایفش طبق قانون اساسی کنند موضوع را دنبال کرده و می‌کوشیم این موضوع را وجه همت خود قرار دهیم.

** استفاده صحیح از ابزارهای نظارتی مجلس می‌تواند به زندگی مردم کمک کند

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: مجلس با اشکال مختلف در حال همکاری و همراهی با وزارتخانه‌هاست و نمایندگان هم سعی می‌کنند تا بخش‌های مختلف قوه مجریه را به حرکت درآورده تا آنها بتوانند به وظایف‌شان رسیدگی کنند و قوه مقننه بنا دارد کاری کند تا قوه مجریه به وظایفش در قبال مردم عمل کند.

شاکری تصریح کرد:‌ تذکر، سوال و استیضاح از ابزارهای نظارتی مجلس در قبال قوه مجریه محسوب می‌شود که مجلس نمی‌تواند به هیچ وجه این ابزارها را نادیده بگیرد ولی استفاده صحیح از این ابزارها می‌تواند به زندگی مردم و معیشت آنان کمک کند.

وی افزود: سوال و استیضاح حسن روحانی برای آن است که وی در مجلس حاضر شده و پاسخگوی عملکردش به نمایندگان باشد ضمن اینکه وکلای مردم در پارلمان به دنبال آن هستند که متوجه شوند هیأت دولت چرا به ایفای وظایفش نپرداخته و هماهنگی لازم را ندارد و چرا هم‌افزایی لازم در بخش‌های مختلف قوه مجریه وجود ندارد؟

** مجلس نمی‌تواند نسبت به مشکلات معیشتی مردم بی‌تفاوت باشد

وی گفت:‌ رئیس‌جمهور باید پاسخ دهد که چرا برای حل مشکلات مردم ناتوان است؟ اگر دولت کمکی برای رفع مشکلات از مجلس بخواهد در این زمینه آمادگی لازم را داریم.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت‌: ما سوال و استیضاح رئیس‌جمهور را منتفی نمی‌دانیم اما از قوه مجریه هم می‌خواهیم که این خواسته و مطالبه مردم از نمایندگان مجلس درباره سوال استیضاح رئیس‌جمهور را جدی بگیرد و قبل از آنکه مجلس به دنبال استفاده از این ابزار قانونی باشد دولت دست به اقداماتی بزند که مشکلات مردم حل شود.

وی تصریح کرد: مجلس نمی‌تواند نسبت به آنچه که بر مردم در شرایط فعلی می‌گذرد بی‌تفاوت باشد.

** دولت باید متوجه جدی بودن مجلس در استفاده از ابزارهای نظارتی باشد

وی تصریح کرد: کمیسیون‌های تخصصی مجلس به دنبال ایفای وظایف هستند و هر کدام از نمایندگان تلاش می‌کنند با طرح‌های مختلف و با استفاده از نظرات کارشناسان متعدد برای ارتقاء و بهبود زندگی و معیشت مردم گام‌های اساسی بردارد.

شاکری گفت: استفاده از ابزارهای نظارتی مجلس از سوی نمایندگان به هیچ وجه از اذهان آنان خارج نشده ولی امیدواریم دولت متوجه جدی بودن مجلس باشد و تلاش کرده و رویه خود را اصلاح کند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت:‌ اگر هیأت دولت به دنبال کمک به اقشار مختلف مردم باشد و مشکلات کشور را رفع کرده و مدیریت واحد و یک دستی داشته باشد و بکوشد برای بهبود زندگی مردم تلاش کند مجلس این آمادگی را برای کمک به قوه مجریه دارد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا