سیاسی

الهیان: نباید با استیضاح شرایط فرار رو به جلو و عدم پاسخگویی دولت را فراهم کنیم


نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه استیضاح روحانی در شرایط فعلی ممکن است بهانه‌ به دست برخی مسئولین بدهد که بگویند مجلس اجازه فعالیت را به قوه مجریه نداده است، گفت: استفاده نابجا از اهرم‌های نظارتی مجلس می‌تواند به عکس خود بدل شود.


زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره استیضاح حسن روحانی اظهار داشت: کشور در شرایط جنگ اقتصادی و هجمه‌های بیرحمانه تحریمی علیه ملت ایران قرار داشته و دچار ناکارآمدی از درون هم شده‌ایم. 

** شاهد ناکارآمدی مدیران، عدم تفکر انقلابی‌گری و عدم وجود مدیریت جهادی هستیم

وی افزود: ما شاهد ناکارآمدی مدیران، عدم تفکر انقلابی‌گری و عدم وجود مدیریت جهادی هستیم و این موضوع مزید بر علت شده و پایاپای با جنگ اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران شاهد فضای مدیریتی هستیم که متاسفانه کمتر درد مردم را حس کرده و پاسخ درخوری برای مشکلات ندارد.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: ‌در حوزه معیشت و مباحث اقتصادی، تورم و گرانی ارز، خودرو، مسکن و سایر کالاها مشکلات جدی گریبانگیر مردم شده است.

الهیان گفت: در چنین شرایطی مجلس که متشکل از عناصر انقلابی بوده و قاعدتا کارکرد ویژه آن نظارت جدی بر عملکرد دولت است تلاش دارد قطار دولت را به ریل بازگرداند زیرا دستگاه اجرایی از ریل خدمت گذاری خالصانه و مدیریت جهادی خارج شده است. 

** تعیین راهکار مشترک مجلس و دولت برای برون رفت از مشکلات به جای استیضاح روحانی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: مجلس بنا دارد که با نظارت دقیق و قانونگذاری برای اصلاح روند امور بتواند بخشی از مشکلات و محرومیت‌های مردم را کاهش دهد و درمانی باشد برای آلام مردم که این امر تعامل مجلس با دولت را می‌طلبد.

وی افزود: بایستی مجلس با فراخوان برخی مسئولین و طرح سؤالات و مشکلات، راهکارهای مشترک را با دولت برای حل مشکلات و معضلات مردم پیدا کنیم و اگر این راه پاسخ نداد از اهرم‌های نظارتی مانند سؤال، استیضاح استفاده کرده و با بهره‌گیری از ظرفیت موجود در آئین‌نامه داخلی مجلس موضوع دنبال شود تا انشاالله کارگر بیفتد.

** استفاده نابجا از اهرم‌های نظارتی مجلس می‌تواند به عکس خود بدل شود

نماینده مردم تهران در  مجلس گفت: اهرم‌های نظارت باید در جای خودش به کار گرفته شود؛ به کار بردن اهرم‌های نظارتی مجلس در جایی که شرایط عمومی کشور تحمل و ظرفیت استفاده از آن را ندارد می‌تواند به عکس خود بدل شود؛ این در حالی است که هم اکنون موضوع استیضاح حسن روحانی از سوی برخی نمایندگان دنبال می‌شود.

الهیان خاطرنشان کرد: درگیر کردن مجلس در موضوع استیضاح حسن روحانی به جای بررسی مشکلات و ارائه راهکار و نظارت بر عملکرد دولت باعث ایجاد وقفه در امر رسیدگی به مشکلات مردم شده و از طرف دیگر در فضای اجرایی کشور هم وقفه‌ای به وجود خواهد آمد؛ اگر استیضاح موفق شود در شرایط فعلی ایجاد وقفه در عملکرد دولت در امر خدمت رسانی می‌تواند مشکلات را مضاعف کرده و مسیر کند فعلی و لنگان خدمت‌رسانی به مردم هم دچار خلل کند.

وی گفت: در حال حاضر و در چند ماه باقی مانده از عمر فعالیت دولت بهتر است مجلس با استفاده از اهرم‌های نظارتی به استثنای استیضاح و تعامل روند امور را پیش ببرد. 

** نباید شرایط فرار رو به جلو و عدم پاسخگویی دولت را ایجاد کنیم

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: استیضاح حسن روحانی در شرایط فعلی ممکن است بهانه‌ای به دست برخی مسئولین بدهد که بگویند مجلس اجازه فعالیت را به قوه مجریه نداده است؛ آنچه که مسلم است آن است که برخی مدیران دولتی برای فرار از پاسخگویی به دنبال این امر هستند و استیضاح را گزینه مطلوب برای خود بپندارند چرا که به جای پاسخگویی به مردم تا آخرین روزهای مسئولیت‌شان به بهانه اینکه اجازه ندادند ما به مردم خدمت کنیم و خدمت به آنان را ادامه دهیم با فرار رو به جلو به دنبال فرار از پاسخگویی خواهند بود.

الهیان خاطرنشان کرد: معتقدیم که دولت حاضر می‌بایست پاسخ سال‌هایی که فرصت خدمت به مرم را داشته به افکار عمومی بدهد و پاسخگوی مردم تا آخرین لحظه‌ مسئولیت‌اش به مردم باشد و به نوعی نباید فرصت پاسخگویی را برای دولت فراهم کنیم.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا