شهرستان ها

وقف باید طبق نیازهای روز باشد/ لزوم تبلیغ وقف به شکل مدرن

بجنورد- امام جمعه بجنورد خواستار تبلیغ و گسترش وقف جمعی و مشارکتی در جامعه با موضوعات روز شد و گفت: این موضوع را می‌توان وقف مدرن از دیدگاه فقهی دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی عصر امروز در دیدار مدیرکل و جمعی از کارکنان اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی که در دفتر امام جمعه بجنورد برگزار شد، خواستار تبلیغ و گسترش وقف جمعی و مشارکتی در جامعه با موضوعات روز شد و اظهار کرد: این موضوع را می‌توان وقف مدرن از دیدگاه فقهی دانست.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی با بیان این‌که اوقاف یکی از مجموعه‌هایی خیر گستر است، گفت: در مجموعه اوقاف می‌بایست ارزش‌های دینی و اخلاقی ترویج و تبلیغ شود زیرا وقف در آیات قرآن و روایات جایگاه والایی دارد و به اهمیت وقف تأکید فراوان شده است.

وی افزود: همان‌طور که شهدا با بذل جان گران‌بهای خود در راه خدا جاویدان می‌شوند و در نزد خدا روزی می‌خورند، انسان‌های دیگر نیز می‌تواند با بخشش مال، خود را به مقام عندالله برساند «و عند ربهم یرزقون» شود.

حجت الاسلام یعقوبی گفت: وقف جهاد با مال است لذا توجه داشته باشیم هر آنچه نزد ماست از بین رفتنی است و هر چه نزد خداست باقی است و به همین دلیل به وقف احسان ماندگار و عمل جاویدان می‌گویند.

رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی افزود: وقف تمرین جدا شدن از مال دنیا و یکی از فلسفه‌های وقف در اسلام تمرین مرگ و آماده شدن برای رفتن است و این امر دل کندن از این دنیا را آسان می‌کند.

وی در انتها گفت: در دهه وقف باید فلسفه، دلایل و اهمیت وقف در گفت‌وگو با مردم در رسانه‌ها و فضای مجازی تبیین شود و ما امروز به وقف‌های فرهنگی بیشتر نیازمندیم؛ وقف باید برای گسترش مفاهیم دینی و اسلامی قرار گیرد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا