ورزش

ذوالفقارنسب: به اندازه کافی مربی واجد شرایط برای هدایت تیم‌های لیگ برتری نداریم/ فدراسیون جزیره‌ای عمل می‌کند

رئیس کانون مربیان فوتبال به انتقاد از رویه فدراسیون فوتبال برای اتخاذ برخی تصمیمات پرداخت و اقدامات فدراسیون را در این زمینه جزیره‌ای دانست.

بیژن ذوالفقارنسب در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره اینکه با اعلام فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ تمام سرمربیان تیم‌های لیگ برتری برای فصل جدید باید دارای مدرک حرفه‌ای مربیگری باشند، اظهار داشت: اعتقاد دارم نفس این کار بسیار خوب و یک کار علمی ورزشی است که چشم‌انداز خیلی خوبی را می‌توان برای این سیاست‌گذاری متصور شد، ولی مشکلی که وجود دارد این است که بیش از 95 درصد مربیان فوتبال ما این گواهینامه و شرایط لازم برای کسب آن را در حال حاضر ندارند.

وی ادامه داد: این تصمیم از آن دست سیاست‌هایی است که باید براساس برنامه‌ریزی صورت بگیرد. نمی‌توان با برگزاری یک جلسه‌ برای یک هفته یا یک ماه بعد تصمیم‌گیری شود. باید از دو سه سال قبل با صدور بیانیه و هشدار به تمامی مربیان فعال کشور برای شرایط کار در فوتبال ایران اطلاع داده شود، اما ما الان می‌بینیم حدود 10، 15 روز قبل این ابلاغ انجام شده و خیلی از مربیان شرایط لازم برای نشستن روی نیمکت تیم‌های لیگ برتری را ندارند.

رئیس کانون مربیان فوتبال ایران خاطر نشان کرد: موضوع مهم دیگر این است که فدراسیون خیلی وقت است که موفق به برگزاری دوره پرولایسنس نشده است. همین الان خیلی‌ها منتظر‌ند تا با برگزاری کلاس‌ها در این دوره شرکت کنند، ولی تاکنون این اتفاق رخ نداده است. از سویی دیگر ما در ایران مدرس واجد شرایط برای تدریس و برگزاری این دوره را نداریم. مشکلی دیگری که وجود دارد این است که کرونا باعث شده این دوره نه تنها در ایران بلکه در کشور‌های دیگر نیز فعلاً برگزار نشود. از طرف دیگر هزینه شرکت در این کلاس‌ها چه در ایران و چه در خارج از کشور بسیار بالاست.

ذوالفقارنسب در ادامه تأکید کرد: با این وجود خیلی تعجب می‌کنم از سیاست‌گذارانی که این اطلاعات را ندارند و در حالی که ما یکی دو سال است که نمی‌توانیم این دوره را برگزار کنیم، چنین تصمیمی را به باشگاه‌ها ابلاغ می‌کنند. الان بیش از یک سال است که چنین دوره‌ای برگزار نشده است. متقاضیان زیادی برای شرکت در این دوره‌ها ثبت‌نام کرده‌اند، ولی هنوز موفق به دریافت مدرک نشده‌اند.

وی یادآور شد: طبق قوانین جدید فیفا مربیان بعد از هر مدرکی که دریافت می‌کنند باید یک تا دو سال زمان بگذرد تا برای دوره بعدی اقدام کنند. یعنی فردی که امسال مدرک B گرفته باید بعد از دو سال برای مدرک  ‌A اقدام کند، چون تجربه مهمترین فاکتور برای رسیدن به سطح بالاتر است و فقط کار تئوری نباید ملاک و شرط باشد. این در حالی است که قبلاً ممکن بود در یک سال یک مربی سه مدرک کسب کند، ولی الان باید سه چهار سال زمان ببرد. این روند برای این است که یک مربی برای رسیدن به رده‌های بالاتر مربیگری تجربه خوبی کسب کرده باشد، ولی الان افراد وقتی به یکباره سرمربی بالاترین سطح فوتبال باشگاهی کشور می‌شوند، کار را لوث می‌کنند.

رئیس کانون مربیان فوتبال ایران درباره اینکه آیا برای اعمال چنین تصمیماتی از این کانون مشورت گرفته می‌شود یا خیر، عنوان کرد: به هیچ وجه برای این کار مشورتی با ما نشده است و من هم از رسانه‌ها این موضوع را مطلع شده‌ام. به غیر از ما در فدراسیون نیز خیلی از افراد هستند که روی موضوعات اشراف دارند، ولی از آنها هم سؤال نمی‌کنند و جزیره‌ای عمل می‌‌شود.

ذوالفقارنسب خاطرنشان کرد: همان‌طور که در ابتدا گفتم این طرح خیلی خوبی است، ولی الان با شرایط جامعه فوتبال ما همخوانی ندارد. قبلاً دروازه بزرگی برای انتخاب مربی وجود داشت، ولی الان فضا از دروازه گل کوچک هم کوچک‌تر شده است و می‌گویند باید اجرا شود. ما الان به اندازه کافی مربی واجد شرایط برای هدایت تیم‌های لیگ برتری نداریم. به نظر من این تصمیم باید در این برهه زمانی تغییر پیدا کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/

خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا