دانش و فناوری

اسکن صورت حریم خصوصی را نقض می‌کند


سنگاپور به عنوان نخستین کشور جهان تصمیم دارد از تأیید چهره در طرح شناسنامه ملی خود استفاده ‌کند، اما طرفداران حریم خصوصی باور دارند این یک سیستم نفوذپذیر در برابر سوء‌استفاده برخی از افراد است.


به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از سی‌تی‌جی‌ان، سنگاپور نخستین کشوری است که در سامانه شناسایی هویت خود به فناوری تشخیص صورت مجهز می‌شود.

 کاربرد این فناوری نگرانی‌هایی را درباره احتمال زیر پا گذاشته شدن حریم شخصی افراد به همراه داشته و شهروندان درباره استفاده از این فناوری اعتراض‌هایی دارند.

سنگاپور به نخستین کشور جهان تبدیل می‌شود که از تأیید چهره در طرح شناسنامه ملی خود استفاده می‌کند، اما طرفداران حریم خصوصی باور دارند این یک سیستم نفوذپذیر در برابر سوء‌استفاده برخی از افراد نظیر هکرها است. 

مردم این کشور از سال آینده می‌توانند با اسکن سریع چهره به خدمات سازمان‌های دولتی، خدمات بانکی و سایر امکانات دسترسی پیدا کنند.

 به گفته طراحان این سامانه، فناوری تشخیص صورت نیاز به حفظ گذرواژه یا کاربرد دانگِل‌های امنیتی را برای انجام فعالیت‌های روزانه برطرف می‌کند.

تأیید از طریق اسکن صورت قبلاً به اشکال مختلف در سرتاسر جهان به تصویب رسیده است، اپل و گوگل این فناوری را برای کارهایی مانند باز کردن قفل تلفن و پرداخت عملیاتی کرده‌اند.

دولت‌ها همچنین آن را در فرودگاه‌ها برای بررسی امنیت مسافران مستقر کرده‌اند؛ اما سنگاپور تصمیم دار از اسکن چهره افراد در همه بخش‌ها استفاده کند و فناوری تشخیص صورت به پایگاه داده تشخیص هویت ملی آن منتصل می‌شود.

انتهای پیام/ 


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا